Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ. Μπορείς περιληπτικά να μου πεις τα γενικά βήματα (και θα ψάξω και στο forum για αναλυτικότερα) π.χ.είναι η ίδια διαδικασία με τον Ν3843 :

- καταχώρηση του έργου στο ΤΕΕ-εντολή πληρωμής

- ΑΠΥ στον πελάτη

- Εθνική για κατάθεση αμοιβής (χαρτόσημο κλπ)

-Εφορία - για ΦΕΜ, παράβολο

-Μαζεύω άδεια, τοπογραφικό, κάτοψη, τεχνική έκθεση, αμοιβή κλπ και ΟΚ

ή η διαδικασία είναι τελείως διαφορετική??? Κάτι πήρε το μάτι μου ότι υποβάλλονται ηλεκτρονικά πια??????

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon, ναι έχει κλείσει πριν την 28-07-2011 αλλά αυτό πώς μπορώ να το αποδείξω?

Επίσης, είδα τελικά και κάποια πράγματα στο forum σχετικά με το Ν.4014. Όλα αυτά που περιέγραψα παραπάνω γίνονται στο σύστημα του ΤΕΕ από ό,τι κατάλαβα..

-πρώτα πρέπει να ενταχθώ στον Νόμο-δήλωση

-μετά παράβολο & προσωρινή υπαγωγή ως 30/06/2012

-ένα μήνα μετά η 1η δόση και

-μέχρι 30/9/2012 σχέδια κλπ? (με τα σημερινά δεδομένα)

Σωστά τα έχω καταλάβει η προσανατολίζομαι τελείως λάθος?????

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζεσαι τελείως σωστά! :???: Για την απόδειξη, ρώτα τους αν παίζει κάτι από ΙΚΑ ή αποδείξεις υλικών ή αποδείξεις παροχής υπηρεσιών για τις οικοδομικές εργασίες.Οτι πάρουμε καλό είναι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αναλάβει μια οικοδομή 3όροφη, ενός σχεδίου με άδεια, που ανήκει με συστάσεις οριζ. ιδιοκτησίας σε μέλη μιας οικογένειας.

Πέραν τον ανεξάρτητων ιδιοκτησιών που θα τακτοποιηθούν ανά ιδιοκτήτη, επιθυμούν την τακτοποίηση των κοινόχρηστων χώρων.

1. στην pilotis βάσει αδείας έπρεπε να υπάρχει κλειστός χώρος επιφάνειας περί τα 40μ² για το κλιμακοστάσιο & τον ανελκυστήρα.

2. ο χώρος αυτός σήμερα είναι κοντά στα 100μ² χωρίς να "βγαίνει" από το περιτύπωμα του κτιρίου

 

Απορία: έχω 60μ² υπέρβαση τα οποία δε ξέρω με βάσει ποιο νούμερο τα μετατρέπω σε ποσοστό;!;! Θα πάει με βάσει το 40μ² είσοδος της αδείας ή τα τμ της αδείας συνολικά για το κτίσμα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά έχεις ΥΔΚΧ 60 τ.μ. και για να βρεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης θα τα συγκρίνεις με τα συνολικά επιτρεπόμενα στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Για Κ.Χ. ναι, αλλά λες να πάει στα συνολικά τμ; Απλά έτσι καμία ιδιοκτησία και επομένως ούτε οι κοινόχρηστοι θα έχουν ποτέ >20% (όχι οτι μ ενοχλεί προσωπικά) αλλά δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος λογικός έλεγχος από το σύστημα του ΤΕΕ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε τίποτε το "παράνομο".

Οι οδηγίες του ΤΕΕ αναφέρονται έτσι, δηλαδή, βρίσκουμε τους συντελεστές συγκρίνοντας τα τ.μ. της αυθαιρεσίας με τα επιτρεπόμενα στο οικόπεδο. Δες αναλυτικά στο "Φύλλο καταγραφής προστίμου".

 

Μεταφέρω, από το συγκεκριμένο:

 

Επεξηγηματικό-ερμηνευτικό υπόμνημα:

1. Αφορά την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

2. Αφορά τη χωροθέτηση της αυθαίρετης κατασκευής σε εντός ή εκτός σχεδίου περιοχή, καθώς και αν η κατασκευή είναι πρόχειρη (βάσει της περιγραφής που γίνεται στο σώμα του Νόμου).

3. Αφορά το είδος της πραγματικής χρήσης ή –στην περίπτωση αλλαγής χρήσης- τη χρήση με βάση την εκδοθείσα άδεια.

4. Αφορά ενδεχόμενη αλλαγή χρήσης σε σχέση με την οικοδομική άδεια.

5. Καταγράφονται τα τετραγωνικά μέτρα κάθε αυθαίρετης κατασκευής (τετραγωνικά Υ.∆.), καθώς και τα τετραγωνικά μέτρα κάθε αυθαίρετης κατασκευής που αφορούν βοηθητικούς χώρους. Επίσης, σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης –ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση- κάθε αυθαίρετης κατασκευής.

........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.