Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Πηγάδι κάτω από οικοδομή


mpety

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.Θαήθελα να ρωτήσω τα εξής:Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός διαμερίσματος το οποίο βρίσκεται σε συγκρότημα κατοικιών.Οκατασκευαστής με ενημέρωσε ότι στο υπόγειο του συγκροτήματος υπάρχει πηγάδι 30 μ με νερό 20 μ στο οποίο έχει τοποθετήσει σύστημα άντλισης νερού ώστε να χρησιμοποιείται για κοινόχρηστο πότισμα κ.λ.π. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα για καθίζηση, στατικότητα κτιρίου και γενικά αν είναι επικίνδυνο Ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Σκάναρε στατική μελέτη.

Σηκωσέ τη

Σήκωσε και διάγραμμα εκσκαφών, τοπογραφικό, τεχνική έκθεση και αν έχεις και εδαφολογικά στοιχεία θα είσαι έτοιμη σε 1 εβδομάδα.

 

Ως καταλαβαίνεις τα ερωτήματά σου είναι ωραία αλλά δε λύνονται και δεν απαντώνται εγγράφως από μηχανικό μέσω διαδυκτίου.

 

Επισκέψου μηχανικό και ανέθεσέ του να σου συντάξει έκθεση και να παραθέσει γραπτώς την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

βρες μηχανικο και εμπιστευσου τον....

να το δει να κανει αυτοψια...

 

 

 

εγω αν σου πω οτι ολα ειναι ενταξει θα κοιμασαι καλα?

 

παντως μην ανησυχεις το πηγαδι δεν χαλα ο κουβας μονο.....

Link to comment
Share on other sites

Η άντληση υδάτων από το υπέδαφος, προκαλεί ταπείνωση της στάθμης του υδροφόρου ορίζοντα και οδηγεί σε καθιζήσεις. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο απαιτείται άδεια για την ανόρυξη υδρογεωτρήσεων. Σε αυτήν την άδεια μάλλον υπάρχει και βεβαίωση μηχανικού όσον αφορά την ασφάλεια των κτιρίων....Ζήτα να σου τη δείξουν (να το απαιτήσεις πριν την αγορά). Αν είναι παράνομη γεώτρηση, προφανώς μην περιμένεις άδεια...

 

Πάντως μην τρομάζεις...οι καθιζήσεις μπορεί να είναι πολύ μικρές, το κτίριο να μην έχει πρόβλημα και εσύ να γλυτώσεις τα χρήματα για το πότισμα. Το μέγεθος των καθιζήσεων και η επιρροή τους στην ασφάλεια του κτιρίου αποτελούν αντικείμενο μελέτης, δεν γίνεται να απαντηθούν μέσω forum...

 

Για να πάρεις σίγουρη απάντηση απαιτείται να συμβουλευτείς πολιτικό μηχανικό, ο οποίος θα αξιολογήσει όλα τα σχετικά στοιχεία (άδεια οικοδομής, άδεια γεώτρησης, γεωτεχνική έρευνα κτλ). Επειδή το αντικείμενο είναι εξειδικευμένο, ενδέχεται ο πολ. μηχ. να απευθυνθεί σε γεωτεχνικό μηχανικό, άστον να το αποφασίσει αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν διαβάσεις κάτι βιβλία περί αρνητικής ενέργειας και δεν συμμαζεύεται, θεωρούν τα πηγάδια αρνητική "ενέργεια". Να μην σου λέω συγκεκριμένα βιβλία... Ψάξτο λίγο

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς αρνητική ενέργεια;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Απ' οτι καταλαβαίνω πρέπει μα αναλάβει πολτικός μηχανικός της εμπιστοσύνης μου.Αν δεν έχω όμως μπορεί οποιοσδήποτε να το αναλάβει?Ο μηχανικός του κατασκευαστή με διαβεβαιώσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κι ότι το να μπαζώδσεις ένα πηγάδι είναι επέμβαση στη φύση το νερό θα βρεί διέξοδο αλλού και μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.Επίσης μου ανέφερε ότι το πηγάδι βρισκόταν από παλιά στο οικόπεδο οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποια άδεια κ.λ.π. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

mpety,

ο συνάδελφος αστειεύτηκε.

 

Τώρα, όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να δωθούν συμβουλές μέσω του φόρουμ.

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου.

Αν δεν γνωρίζεις κάποιον, ρώτα ψάξε, όπως ακριβώς θα έκανες αν χρειαζόσουν γιατρό.

 

Καλή επιτυχία στην απόφασή σου.

Link to comment
Share on other sites

τελικά με πεδιλοδοκούς είναι η θεμελιωση.Μόλις με ενημέρωσε ότι το πηγάδι βρίσκεται μπροστά στο κτίριο συγκεκριμένα κάτω από την πρασιά του ισογείου (το άνοιγμα του είναι στο υπόγειο μπροστά.Αδεια δεν υπάρχει για άντληση νερού αφού το χρησιμοποιούσαν οι οικοπεδούχοι εδώ και πάρα πολλά χρόνια...Δε ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πηγάδι βρίσκεται εκτός οικοδομής (πρασιά).

 

Καλό είναι πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά ακινήτου να συμβουλευτείς μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, ο οποίος θα το ελέγξει τόσο απο νομικής όσο και απο δομικής πλευράς.

 

Απαντήσεις δώθηκαν.

Η συνέχεια εξαρτάται απο σένα και τις αποφάσεις που θα πάρεις.

 

Το παρόν κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.