Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες άδειες για μαρίνα και πλωτά σπίτια


Recommended Posts

Είναι η πρωτη φορα που γραφω καποιο σχολιο, και συγκεκριμενα ερωτηση, αν και στο παρελθον εχω συμβουλευτει αρκετες φορες δημοσιευσεις αλλων μελων και ειδικα παλαιοτερων (και ισως σοφοτερων). Τελοσπαντων, στην ουσια. Ειμαι πολιτικος μηχανικος και το τελευταιο διαστημα ασχολουμαι με την κατασκευη και αναπλαση μια. μαρινας. Θα μου ηταν πολυ χρησιμο αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες στα εξης θεματα.

α) για την τοποθετηση πλωτων διαμερισματων, απαιτειται καποιου ειδοθσ αδεια? υπαρχει περιορισμος στη θεση τοποθετησης τους? ποιος φορεας ειναι υπευθυνος για αυτο?

β) σε περιπτωση υπαρξης καθορισμενου αιγιαλου και ζωνης παραλιας, μπορουν καποια βοηθητικα κτισματα, (όπως συνεργειο, κιτριο διοιηκησης κτλ) να τοοθετηθουν στη ζωνη αυτη ακριβως πισω απο τη μαρινα? μετα απο καποια παραχωρηση του δημου? απο που ακριβως μπορω να προμηθευτω την ακριβη χαραξη αιγιαλου και των αγροτεμαχιων με τους τυχον όρους δομησης?(το σχεδιο που εχω μου εχει δοθει απο πρωην συνεργαζομενη εταιρεια..)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι οι γραμμές αιγιαλού, παραλίας, κλπ δημοσιεύονται σε σχέδιο μαζί με τις συντεταγμένες τους σε ΦΕΚ, άρα θα πρέπει να βρεις το ΦΕΚ.

 

Σε περίπτωση που τέτοια γραμμή έκοβε παραθαλάσσιο οικόπεδο, συμβουλεύτηκα το ΦΕΚ (δημοσιεύτηκε φέτος και είχε τις πινακίδες κομμένες σε Α4 υπό κλίμακα και πλήρη λίστα συντεταγμένων σε HATT).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφε. εψαξα και βρηκα το ΦΕΚ το οποιο εχει γραμμη αιγιαλου, ζωνη παραλιας καθως και προτεινομενες χερσαιες και θαλασσιες ζωνες για κατσκευη μαρινας. Ωστοσο, ακομη δεν εχω καταφερει να βρω την παραμικρη πληροφορια για το καθεστως των πλωτων κατοικιων..Εαν υπαρχει καμια ιδεα ως προς τοπ που να απαυθυνθω,θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ιδιαίτερη η περίπτωσή σου. Στην Πολεοδομία τι σου λένε;

Τα πλωτά κτήρια τι χρήση θα έχουν; Είναι για την εξυπηρέτηση της μαρίνας ή τουριστικές κατοικίες;

Φαντάζομαι οτι κάποιος φορέας σου έχει αναθέσει τη μελέτη, εκεί δε μπορείς να απευθυνθείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδελφε σε παρακαλώ, αν μαθεις κάτι, στείλε μου ενα ιμέιλ στο [email protected]

Υπάρχει ενδιαφέρον, που μπορεί να γίνει κι αμοιβαίο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάποια ενημέρωση;;;

Αν δεν το πρόσεξες έθεσες το ερώτημα σου σε ανάρτηση του 2010

(5 και χρόνια μετά)

Κι άλλο ΓΟΚ τότε με άλλο ΝΟΚ τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας +Ελληνικός Νηογνώμονας...οι πλωτές κατασκευές θεωρούνται "πλοια".... Το ίδιο ισχύει ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ και για τις εξέδρες πετρελαίου....




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας +Ελληνικός Νηογνώμονας...οι πλωτές κατασκευές θεωρούνται "πλοια".... Το ίδιο ισχύει ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ και για τις εξέδρες πετρελαίου....

Θερμά ευχαριστώ σε! Μήπως έχεις κάτι πιό συγκεκριμένο;; ασχολήθηκες (κι εφάρμοσες)  ή γνωρίζεις (και να μην σ' ενοχλώ παραπάνω);;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.