Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάρια τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

σαν νέος προσπαθώ να έχω μια γενική άποψη για τον τρόπο έκδοσης ο.α.

όλα τα σεμινάρια ενω μιλάνε για πυροπροστασία , η/μ εγκαταστάσεις εκτός όλων των άλλων περιεχομένων παρόλαυτά αναφέρουν ότι αφορούν πολιτικούς , αρχιτέκτονες κλπ

Απορία μου( μπορεί και χαζή ώς νέος), οι μηχανολόγοι δεν πρεπει να παρακολουθούν για το κομμάτι που εκδίδουν άδειες;

Link to comment
Share on other sites

συνήθως ο πελάτης ξεκινά από έναν αρχιτέκτονα ή πολ μηχανικό

για να κάνει τον σχεδιασμό

αυτός έχει συνεργάτες για τα στατικά, τα μηχανολογικά , το τοπογρφικό

ο ίδιος συνήθως αναλαμβάνει έκτος από τις μελέτες και τη διαδικασία έκδοσης της άδειας που κανονικά είναι υποχρέωση του πελάτη

επειδή ο ιδιώτης είναι αδυνατον να διεκπεραιώσει μόνος του την άδεια

 

συνήθως ο στατικός, ο μηχανολόγος και ο τοπογραφος, επισκέπτονται την πολεοδμία μόνο κατά τον έλεγχο των μελετών τους

γεγονός που προστατεύει τα νευρα τους

 

άρα για τους μηχανολόγους το πιο σημαντικό είναι να κάνουν σωστά τις μελέτες ωστε να πάνε μια φορά για διόρθωση και όχι να παρακολουθησουν αναλυτικά τη διαδικασία

 

συνοπτικά η διαδικασία είναι:

Αρχιτεκτονική μελέτη ταυτόχρονα με προμελέτη στατικών και μηχανολογικών

Αιτηση στην Πολεοδομια με φακελό που περιέχει Αρχιτεκτονικά, Παθητική, Τοπογραφικό, Φορολογικά

ακολουθούν διορθώσεις με ραντεβού για Τοπογραφικό > Αρχιτεκτονικά > Στατικά > Μηχανολογικά > Φορολογικά > τελικές πληρωμές > τέλος

 

επίσης είναι σηματικό για τους Μηχανολόγους να ξέρουν ποιές είναι οι απαιτούμενες μελέτες για την έκδοση μιας άδειας, διότι διαφοροποιούνται ανάλογα με την κλίμακα του έργου

 

οταν απαιτείται μελέτη φυσικού αερίου, προηγείται η κατάθεση της μελέτης στην ΕΠΑ πριν την Αιτηση στην Πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

myri πραγματικά κατατοπιστικότατη.το ποιές μελέτες απαιτούνται απο πού το μαθαίνω;

και άσχετο πώς μπορώ να μάθω όρους δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

για τους όρους δόμησης κάνε ένα τηλέφωνο στην πολεοδομία.

Αν τις θες εγγράφως πρέπει να κάνεις μια αίτηση, οπότε δε γλυτώνεις την επίσκεψη.

Βέβαια αν επισκεφτείς την υπηρεσία, μπορεί να βρεις τους όρους δόμησης αναρτημένους σε πινάκα ανακοινώσεων.

 

myri ξεχνάς ότι το πρώτο στάδιο πρίν την αίτηση είναι μια επίσκεψη στο πολεοδομικό γραφείο για επιβεβαίωση των αμοιβών. Δε θες να ζημιώνεσαι και να καταθέτεις συμπληρωματικές ή να εκτίθεσαι στον πελάτη ζητώντας του παραπάνω χρήματα.

 

Αν πληρωνόμασταν την επίσκεψη στην πολεοδομία όσο ένας γιατρός για να έρθει σπίτι μας θα ξεπερνούσαμε κατά πολύ τις αμοιβές του ΤΕΕ... :)

Link to comment
Share on other sites

βλέπω υπάρχουν διαφορές απόπολεοδομία σε πολεοδομία

 

εγω δεν έχω καταφέρει ποτέ να πάρω όρους δόμησης από το τηλ

πάντα πηγαίνω από εκεί, παιρνω και το ρυμοτομικό κιόλας

επίσης θεωρώ απαράιτητο όταν πρόκειται για αγορά να παίρνεις και επίσημως τους όρους δόμησης

 

myri ξεχνάς ότι το πρώτο στάδιο πρίν την αίτηση είναι μια επίσκεψη στο πολεοδομικό γραφείο για επιβεβαίωση των αμοιβών. Δε θες να ζημιώνεσαι και να καταθέτεις συμπληρωματικές ή να εκτίθεσαι στον πελάτη ζητώντας του παραπάνω χρήματα.

επιβεβαίωση αμοιβών επίσης δεν έχω κάνει ποτέ

 

αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα, οπότε από την αρχή ξεκαθαρίζω πως η αμοιβή είναι μεν τόση αλλά μπορεί να τροποποιηθεί καθυπόδειξη της πολεοδομίας (τους τρομάζω κιόλας)

δε θα τους χαιδέυουμε κιόλας

 

για τις μελέτες που απαιτούνται

1.διαβάζεις τη νομοθεσία και σιγά σιγά με την εμεπειρία τα μαθαίνεις απέξω

2. στην αρχή ρωτάς τον Μηχανολόγο που κάνει τον έλεγχο στην αρμόδια πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα, οπότε από την αρχή ξεκαθαρίζω πως η αμοιβή είναι μεν τόση αλλά μπορεί να τροποποιηθεί καθυπόδειξη της πολεοδομίας (τους τρομάζω κιόλας)

δε θα τους χαιδέυουμε κιόλας

Δεν είναι έλλειψη από χαϊδέματος. Την αλήθεια λές. Θαύμασα την έκφραση σου, γιατί μου φάνηκε αληθινή και αρκετά προνοητική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.