Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άδικος χαρακτηρισμός ως δασικό


Recommended Posts

Γειά σας κι από εμένα!!

Αρκετά χρήσιμο το forum, μ' έχει βοηθήσει αρκετά μέχρι σήμερα!

Θέλω όμως την βοήθειά σας σε ένα μου πρόβλημα που δεν βρίσκω λύση. :(

 

Στην περιοχή της Μεσσηνίας έχω ένα οικόπεδο 2 στρεμμάτων. Το δασαρχείο χαρακτηρίζει την περιοχή ως δασική. Δεν το έχω περιφράξει δεν το έχω ξεχορταριάσει, δεν έχει μέσα δέντρα, παρά μόνο τσουκνίδες και βράχους.

Δεξιά μου έχει κτιστεί σπίτι, όπως και αριστερά από μένα. 3 φατσο το οικόπεδο. Βεβαίως (αφού οι άνθρωποι μένουν στα σπίτια τους) έχει βάλει κολώνες η ΔΕΗ και σωλήνες η ΕΥΔΑΠ. :rolleyes:

Συγνώμη για το μεγάλο post!

 

Nα σημειώσω πως υπάρχει Βασιλικό Διάταγμα που λέει πως οικόπεδα που δεν καταπατήθηκαν από τους Τούρκους, παραμένουν στην ιδιοκτησία του πολίτη. Έχω συμβόλαια από το 1800.

Link to comment
Share on other sites

To oτι υπαρχουν σπιτια δεξια κ αριστερα δεν σημαινει κατι.

 

Αν το Δασαρχειο χαρακτηρίζει την περιοχή ως Δασική, τότε είναι δάσος!

 

Δεν χτίζουμε στα δάση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράξη χαρακτηρισμού/αναδάσωσης δασαρχείου που περιλαμβάνει την ιδιοκτησία σας; Φροντίστε να συμβουλευτείτε μηχανικό-φωτοερμηνευτή και δικηγόρο με όλα τα στοιχεία που αφορούν το ακίνητο σας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελεσίδικη η απόφαση Δασαρχείου; Αν όχι μπορείτε να κάνετε ένσταση έχοντας στοιχεία στα χέρια σας...

 

Αν είναι τελεσίδικη τότε πρέπει να συμβουλευτείτε δικηγόρο!

Link to comment
Share on other sites

Δασική δεν χαρακτηρίζεται μια περιοχή μόνο αν έχει δέντρα.

 

Ο χαρακτηρισμός της ως ''δασική'' προκύπτει αν στην εν λόγω περιοχή η χλωρίδα αποτελείται από συγκεκριμένα είδη σε συγκεκριμένα ποσοστά,ακόμα και ΘΑΜΝΟΙ είναι ικανοί να χαρακτηρίσουν μια περιοχή ώς ''δασική'',αρκεί να υπάρχουν σε πυκνότητα που καθορίζεται από Προεδρικά Διατάγματα της περιοχής.

 

Επίσης,κανείς δεν εξασφαλίζει ότι τα χαριτωμένα σπιτάκια των γειτόνων δεν είναι αυθαίρετα,μπορεί να είναι ωραιότατα αυθαίρετα.

 

Για περεταίρω διευκρινήσεις και ενστάσεις πράξτε όπως συνέστησε ο συνάδελφος,ή απευθυνθείτε σε αυτούς που ψήφισε η πλειοψηφία να διοικούν αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω,αλλά περιοχή με ΘΑΜΝΟΥΣ σίγουρα μπορεί να χαρακτηριστεί ως δασική,ανάλογα με την πυκνότητα κ με το πάχος κορμού τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.