Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για ανακαίνιση διαμερίσματος


Recommended Posts

καλημερα,εχω αναλαβει μια ανακαινιση ενος διαμερισματος περι των 90 μ2 και θα ηθελα να ρωτησω εσεις ποσα περιπου χρηματα ζητατε για μια τετοια προταση για αρχη μονο σχεδιαστικα και μετα και εργολαβικα.

ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις άδεια που απαιτεί αμοιβές και φορολογικά ?

 

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις ανάλογα με το μέγεθος του προυπολογισθέντος κόστους αλλά και της φύσης της δουλειάς βάζω ένα ποσοστό σαν κέρδος στην εργολαβία και κάνω δώρο τα σχέδια αν η άδεια που βγάζω είναι "μικρής κλίμακας".

 

Αν βγάζω άδεια που απαιτεί αμοιβές κλπ κλπ τότε μειώνω το κέρδος κατά το ποσό που έχω πάρει για αμοιβή.

 

Στο περίπου κέρδος μετά φόρων να υπολογίζεις ότι στην αγορά παίζουν τιμές από 12% έως 25% ανάλογα τη δουλειά, θέση, δυσκολία, πελάτη .

 

Προσοχή ότι σαν μηχανικός δεν μπορείς να εκτελείς εργασίες αλλά να παρέχεις υπηρεσίες. Άρα δεν μπορείς να πάρεις την εργολαβία πάνω σου εκτός και αν έχεις κάνει παράλληλη δραστηριότητα στη ΔΟΥ σαν εργολάβος.

 

Αν δεν το έχεις κάνει θα κόψεις ΑΠΥ στον πελάτη σου για τη διοίκηση του έργου. Κάτι σαν αυτεπιστασία με μηχανικό που παρέχει υπηρεσίες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω αναλάβει την ανακαίνιση ενός διαμερίσματος στην Πλάκα.

 

1. Θέλουμε να ανοίξουμε σε έναν τοίχο μια πόρτα, δεν υπάρχουν σχέδια με κολώνες ή τοιχεία, αλλά με βάση αυτό που είδα μάλλον στο σημείο εκέινο δεν υπάρχουν. Πώς θα είμαι σίγουρη αν αυτό ισχύεί; Υπάρχει κάποιος μηχανικός που κάνει αυτή τη δουλειά;

 

2. έχω μπερδευτεί τελείως με τις άδειες. Τελικά απαιτείται μικρής κλίμακας, επισκευών ή τίποτα; θα γκρεμισουμε δύο μικρές προεξοχές τοίχων και το παραπάνω άνοιγμα. Εξωτερικά δεν πειράζουμε τίποτα. Θέλει έγκριση ΕΠΑΕ;

 

3. Για να βάλω κάδο στο δρόμο κάτω από το σπίτι που πρέπει να κάνω αίτηση, στο δήμο ή στην αστυνομία;

 

4. Όσο για την αμοιβή μου, αν κόψω δελτίο γίνεται παρακράτηση φόρου; Ποιος πάει στην εφορία να την πληρώσει, εγώ ή ο πελάτης;

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μηχανικος το βλεπεις μονη σοτ αν εχει δοκαρι-κολονα κλπ,κανονικα ναι χρειαζεται αδεια αν δεν κανεις αλλαγη στην διαρριθμιση τοτε μικρης κλιμακας αν κανεις κανονικη αδεια.

για τον καδο εγω δεν εχω παρει αδεια μεχρι τωρα-βεβαια εισαι και σε ευαισθητη περιοχη οποτε δεν ξερω.

για την αμοιβηα να αν ο πελατης ειναι ιδιωτης δεν χρειαζεται παρακρατηση αν οχι τοτε ναι.

Link to comment
Share on other sites

@ada

 

1.Δοκιμαστική τομή,βγάλε το σοβά να δεις σε όλο το μήκος της πόρτας.Αν ο τοίχος είναι φέρων,τότε κάλεσε το μηχανικό σου

2.Δική σου αρμοδιότητα κ απόφαση ως αρχιτέκτων κ μηχανικός ταυτόχρονα

3.Κανονικά ναι στην Τεχν.Υπ. του δήμου,αλλά θέλει τόσο πολυ΄χαρτούρα κ τρέξιμο για 3 τ.μ. που εσύ αποφασίζεις πάλι....

4.Παίρνεις όλο το ποσό + το φ.π.α. κ πας στην εφορεία κ την καταθέτεις εσύ συμπληρώνοντας ειδικό έντυπο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο?

1)στις ανακαινισεις τυπικα πρεπει να παρει κανεις αδεια αναλογα με την κλιμακα της ανακαινισης.Πρακτικα βγαζει κανεις αδεια για ανακαινιση ???ειδικα σε σπιτια και οχι σε μαγαζια νομιζω πως ελαχιστοι το κανουν

 

2)σε μια ανακαινιση που λεω στον πελατη οτι θα κοστισει τοσο και μου λεει κοψε μου αποδειξη...δεν εξιπακουεται οτι θα επιβαρυνθει το ΦΠΑ ρε παιδια...γιατι εχω μπλεξει με εναν που θα με βγαλει τρελο στο τελος...οτι η τιμη που του ειπα πρεπει λεει να περιλαμβανει και ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνώ ότι ελάχιστοι βγάζουν οικοδομική άδεια για ανακαίνιση κατοικίας έστω και μια τυπική άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας. Οι λόγοι προφανείς.

 

2) Τυπικά ο πελάτης έχει δίκιο. Οι τιμές πάντα πρέπει να είναι με ΦΠΑ αν και το σύνηθες στην Ελλάδα για όσους παρέχουν υπηρεσίες είναι να λένε τιμές χωρίς ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

1) εγώ αυτό που έχω συμπεράνει με τις άδειες μικρής κλίμακας, είναι ότι καλύτερα να λες στον πελάτη να τι βγάλει μόνος του μια που μπορεί να το κάνει και μετά να είσαι πολύ προσεχτικός σε αυτά που θα κάνεις ώστε και η δουλειά να γίνεται σωστά και να γλιτώσεις το τζάμπα τρέξιμο! εγώ θέλω να ανοίξω πόρτα σε ένα τοίχο εσωτερικό και μου ζήτησαν από την πολεοδομία ολόκληρη κατάθεση φακέλου με φορολογικά και και και....δεν είναι καλά νομίζω!!!

 

2) η αλήθεια είναι ότι όταν κόβεις δελτίο πρέπει να σου πληρώσει και το φπα!

εμείς δεν κόβουμε απόδειξη για να συμπεριλαμβάνεται το φπα.κόβουμε δελτίο που όταν κοπεί επιβαρύνεται με το 19%

άρα άμα δεν το έκοβες δε θα το πλήρωνε ο πελάτης...τώρα που θα το κόψεις αυτός επιβαρύνεται με το φπα και εσύ με την παρακράτηση!

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.