Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

XP ακομη συνάδελφε, να σε χαρώ!

 

Πές μου οτι ταλαιπωριέσαι και με total commander και verm γιατί δε κρύβεις την ηλικία σου!

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία επαγγελματικά είναι μεγάλη αλλά αυτό είναι ..άλλο θέμα. Εχω λοιπόν δύο PC και το ένα είναι με ΧΡ. Αυτό για κάποιους ορισμένους λόγους. 1) Είναι αργό σαν και εμένα. 2) μου θυμίζει την γενιά μου. 3) Έχω πάνω από 60 (και πλέον+++)  προγράμματα gwbasic που λύνουν όλα (μα όλα) τα προβλήματα τοπογραφίας και καμιά τριανταριά για θέματα οδοποιϊας. Η ακρίβεια τους πλησιάζει το τέλειο. Αυτά λοιπόν για να γίνουν χρειάστηκαν αμέεεέτρητες ώρες. 4) Αυτά λοιπόν τα προγράμματα τώρα "παίζουν" -δουλεύουν μόνο μέχρι τα ΧΡ. Σ' αυτά λοιπόν τα προγράμματα "πατήσαμε" την δεκαετία του '90 και δουλέψαμε τις πρώτες Π.Ε. Έδιναν τα πάντα. Μέχρι και τα αυτοσχέδια των Ο.Τ. με τις συντ/νες κορυφών. Μαθαίνω πως με μια επεξεργασία- εφαρμογή μπορούν να τρέξουν και σε νέα Windows.

Πάντως το Verm. (προέρχεται από Vermessungswesen=τοπογραφία) δεν το δούλεψα ποτέ. Σήμερα λέω και το πιστεύω "ας υπήρχαν οι δουλειές και ας τα υπολόγιζα όλα με "τεξας- ινστρουμεντ"".

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία επαγγελματικά είναι μεγάλη αλλά αυτό είναι ..άλλο θέμα. Εχω λοιπόν δύο PC και το ένα είναι με ΧΡ. Αυτό για κάποιους ορισμένους λόγους. 1) Είναι αργό σαν και εμένα. 2) μου θυμίζει την γενιά μου. 3) Έχω πάνω από 60 (και πλέον+++)  προγράμματα gwbasic που λύνουν όλα (μα όλα) τα προβλήματα τοπογραφίας και καμιά τριανταριά για θέματα οδοποιϊας. Η ακρίβεια τους πλησιάζει το τέλειο. Αυτά λοιπόν για να γίνουν χρειάστηκαν αμέεεέτρητες ώρες. 4) Αυτά λοιπόν τα προγράμματα τώρα "παίζουν" -δουλεύουν μόνο μέχρι τα ΧΡ. Σ' αυτά λοιπόν τα προγράμματα "πατήσαμε" την δεκαετία του '90 και δουλέψαμε τις πρώτες Π.Ε. Έδιναν τα πάντα. Μέχρι και τα αυτοσχέδια των Ο.Τ. με τις συντ/νες κορυφών. Μαθαίνω πως με μια επεξεργασία- εφαρμογή μπορούν να τρέξουν και σε νέα Windows.

Πάντως το Verm. (προέρχεται από Vermessungswesen=τοπογραφία) δεν το δούλεψα ποτέ. Σήμερα λέω και το πιστεύω "ας υπήρχαν οι δουλειές και ας τα υπολόγιζα όλα με "τεξας- ινστρουμεντ"".

 

 

Και DeRos φανατικός έτσι; Ένα πρόγραμμα με το οποίο λύθηκαν σχεδόν όλα τα τοπογραφικά δίκτυα της Βόρειας Ελλάδας από το 1981 και μέχρι την επικράτηση του τζι πι ες...

 

Και σκέψου ότι οι Δε Ρος δεν πήραν ούτε Δράχμη...

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία επαγγελματικά είναι μεγάλη αλλά αυτό είναι ..άλλο θέμα. Εχω λοιπόν δύο PC και το ένα είναι με ΧΡ. Αυτό για κάποιους ορισμένους λόγους. 1) Είναι αργό σαν και εμένα. 2) μου θυμίζει την γενιά μου. 3) Έχω πάνω από 60 (και πλέον+++)  προγράμματα gwbasic που λύνουν όλα (μα όλα) τα προβλήματα τοπογραφίας και καμιά τριανταριά για θέματα οδοποιϊας. Η ακρίβεια τους πλησιάζει το τέλειο. Αυτά λοιπόν για να γίνουν χρειάστηκαν αμέεεέτρητες ώρες. 4) Αυτά λοιπόν τα προγράμματα τώρα "παίζουν" -δουλεύουν μόνο μέχρι τα ΧΡ. Σ' αυτά λοιπόν τα προγράμματα "πατήσαμε" την δεκαετία του '90 και δουλέψαμε τις πρώτες Π.Ε. Έδιναν τα πάντα. Μέχρι και τα αυτοσχέδια των Ο.Τ. με τις συντ/νες κορυφών. Μαθαίνω πως με μια επεξεργασία- εφαρμογή μπορούν να τρέξουν και σε νέα Windows.

Πάντως το Verm. (προέρχεται από Vermessungswesen=τοπογραφία) δεν το δούλεψα ποτέ. Σήμερα λέω και το πιστεύω "ας υπήρχαν οι δουλειές και ας τα υπολόγιζα όλα με "τεξας- ινστρουμεντ"".

 

To φαντάστηκα πως επρόκειται γι'αυτο το λόγο!  Οπως και μείς έχουμε στο γραφείο το 1ο πισι του συναδέφλοι με το geocalc dos ώστε να μετατρέπουμε τα παλιά αρχεία σε dxf. (υποτίθεται οτι το νεο geocalc κανει τη μετατροπή, αλλά βγαίνουν ότι ναναι οι γραμμές)

Ετσι λοιπόν win 98 με πεντιουμ 1, 5 γκιγκα σκληρό!

 

Υ.Γ. και φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι πως χαριτολογώντας τα έγραψα και δεν υποννοούσα κάτι! (διότι γινονται παρεξηγήσεις στο γραπτό λόγο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι, XP power!

Και εμένα το κύριο pc μου με XP είναι ακόμα.....ας όψεται το απόδοση που θέλει 300€ για αναβάθμιση σε win 7

Link to comment
Share on other sites

έχω επεξεργαστεί όλα τα προγράμματα DEROS για την εισαγωγή δεδομένων και μπορώ άνετα να πω ότι λύσαμε στο γραφείο πάνω από 20 μεγάλους τριγωνισμούς άλλους τοσα χωροσταθμικά κλπ, κλπ. Τα προγράμματα DEROS τα έχουν λίγοι, εκτός αν πληκτρολόγησαν  από το αντίστοιχο βιβλίο Δερμάνη -Ρωσικόπουλου (από εκεί είναι και το όνομα), Φοβερά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

 

έχω επεξεργαστεί όλα τα προγράμματα DEROS για την εισαγωγή δεδομένων και μπορώ άνετα να πω ότι λύσαμε στο γραφείο πάνω από 20 μεγάλους τριγωνισμούς άλλους τοσα χωροσταθμικά κλπ, κλπ. Τα προγράμματα DEROS τα έχουν λίγοι, εκτός αν πληκτρολόγησαν  από το αντίστοιχο βιβλίο Δερμάνη -Ρωσικόπουλου (από εκεί είναι και το όνομα), Φοβερά προγράμματα.

 

 

+ Δωρεάν! Ο καθ. Δ. Ρωσσικόπουλος έχει πολλές διαφορετικές εκδόσεις *π.χ εμφάνιση πλήρους πίνακα Ν*

Αλλά για μένα το ρεσιτάλ ήταν το μάθημα Γεωδαιτικοί Έλεγχοι Παραομόρφωσεων, όπου ο ίδιος ακαδημαϊκός μου έδειξε τί έκανε στη διατριβή του...

30 χρόνια μπροστά !

Link to comment
Share on other sites

Τα έφεραν λοιπόν τοτε στο σύλλογο (ήταν ο ένας στο Δ.Σ.) για να πωληθούν, σε μορφή της μαύρης μαλακής δισκέτας. Κοστολογήθηκε ένα πεντοχίλιαρο (δρχ) το κομμάτι. Νομίζω πωλήθηκαν 3 ή 4 κομμάτια και εκεί σταμάτησε ...το παζάρι. Το βιβλίο δόθηκε, νομίζω, δωρεάν (δεν το θυμάμαι καλά) στα μέλη του συλλόγου. Καταπληκτικό βιβλίο. Εγώ πήγα στο πανεπ/μιο με μία σκληρή δισκέτα και τα πήρα απ'την πηγή. Το βιβλίο νομίζω γράφτηκε γύρο στο 1988-1990.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έφεραν λοιπόν τοτε στο σύλλογο (ήταν ο ένας στο Δ.Σ.) για να πωληθούν, σε μορφή της μαύρης μαλακής δισκέτας. Κοστολογήθηκε ένα πεντοχίλιαρο (δρχ) το κομμάτι. Νομίζω πωλήθηκαν 3 ή 4 κομμάτια και εκεί σταμάτησε ...το παζάρι. Το βιβλίο δόθηκε, νομίζω, δωρεάν (δεν το θυμάμαι καλά) στα μέλη του συλλόγου. Καταπληκτικό βιβλίο. Εγώ πήγα στο πανεπ/μιο με μία σκληρή δισκέτα και τα πήρα απ'την πηγή. Το βιβλίο νομίζω γράφτηκε γύρο στο 1988-1990.

 

 

1. Σε μας (φοιτητές) δόθηκε δωρεάν (2002). Νομίζω το NEED πουλιόταν όταν μπήκα (2001) αλλά δεν είμαι σίγουρος

2. Αν μιλάς για το "βυσσινί" είναι του 1988 και ήταν ότι έπρεπε για έναν επαγγελματία

3. Ο καθ. Ρωσσικόπουλος έβγλαε δύο εκδόσεις των Τοπογραφικών Δικτύων (1992+1999). Σε πληροφορώ, αυτά που έχει γράψει δεν τα βρήκα πουθενά! Ούτε καν σε γερμανικό σύγγραμμα (ξέρεις καλύτερα από μένα πόσο τιτίζηδες και λεπτολόγοι είναι οι Γερμανοί στα συγγράμματα τους...)

4. Αν μπορέσω θα σου δώσω και τις σημειώσεις στο μάθημα "Γεωδαιτικοί Έλεγχοι Παραμοφώσεων"...Ζωγραφια..

Link to comment
Share on other sites

Πω πω συζήτηση .... !!!!!!

 

Πω πω θύμησες .........

 

 

"4. Αν μπορέσω θα σου δώσω και τις σημειώσεις στο μάθημα "Γεωδαιτικοί Έλεγχοι Παραμοφώσεων"...Ζωγραφια.. " 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.