Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για φωτοβολταικά σε στέγη σπιτιού


even1983

Recommended Posts

Έχω κάποιον πελάτη και μου ζήτησε να του κάνω κάποια μελέτη για τη σκεπή του σπιτιού του έτσι ώστε να την πάει στην τράπεζα να του χορηγήσει δάνειο. Συνεννοηθεί με τον προμηθευτή και αυτόν που θα στήσει τα φωτοβολταικά για τα πάνελ και τους inverters. Αυτό που θέλω είναι αν κάποιος γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να μου δώσει απόδοση σε με βάσει τις συντεταγμένες, κλίση σκέπης, προσανατολισμό(γιατί ο πελάτης θέλει εκτός από νότια πλευρά να βάλει και στις άλλες εκτός της βορεινής) ηλιοφάνεια έτσι ώστε να βγάλω την εκτιμώμενη απόδοση σε κWh. Όπως επίσης και που θα βρω τις ποιο σίγουρες τιμές ηλιοφάνειας με βάσει την περιοχή. Έχω βρει ένα πρόγραμμα που λέγετε PVSYST 5. Έχει να μου προτείνει κάποιος κάτι άλλο καλύτερο .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα αυτό είναι μόνο στα αγγλικά ή μήπως υπάρχει και ελληνική έκδοση?

Υπάρχει κάποιο demo που θα μπορούσα να κατεβάσω για να ρίξω μια ματιά?

Link to comment
Share on other sites

To pvsol αν και τωρα το μαθαινω,πιστευω τελικα οτι ειναι καλυτερο διοτι εχει και τρισδιαστατη απεικονιση την οποια τη δειχνεις στον πελατη και δειχνεις και κατευθειαν τα πλαισια και πως θα ειναι.Αυτο οσο να ναι μετραει στην παρουσιαση.

 

Στα υπολοιπα,εχει μια μεγαλη βαση δεδομενων απο οτι βλεπω.

Και γενικα ειναι σε windows Μορφη που δουλευεται πιο ευκολα.

Ειμαι στη φαση εκμαθησης ομως.

Link to comment
Share on other sites

το 3d του PVSyst είναι για πέταμα ενω του PVSOL της νέας έκδοσης είναι αρκετά καλό. Για σωστή εκτίμηση παραγωγής το PVSyst είναι το καλύτερο δουλεύει με το πιο αξιόπιστο μοντέλο για επίλυση της εξίσωσης PV. Προσοχή πάρα πολύ στα μετεωρολογικά που βάζετε ...

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτη σκίασης πιο θεωρείτε καλύτερο?

 

Το 3d του pvsyst όντως μου φαίνεται δύσκολο και δεν ξέρω αν θα μου βγάλλει τα σωστά αποτελέσματα. Το καλό όμως είναι ότι συνεργάζεται με το suneye το οποίο από τα videakia του μου φαίνεται ιδανικό εργαλείο για μελέτη σκίασης.

 

Ηλιακό χάρτη για την τοποθεσία που με ενδιαφέρει για τη μελέτη σκίασης πού θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.