Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση Θητείας


kibari

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνουμε κάποιες ενέργειες για το διαστημα της θητείας, ώστε να θεωρούμαστε ασφαλισμένοι από τότε? Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται, διότι κάθε χρόνο η ενημερότητα του τσμεδε μου, μου λέει οτι είμαι ασφαλισμένος από Νοεμ. 1978, όπου περιλαμβάνει και την θητεία μου.

Α.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείσαι ασφαλισμένος από τότε!!!!Και για κάθε χρόνο θητείας σου αντιστοιχούν 360 ένσημα!!!!!!!

Όταν θα έρθει η ώρα να συνταξιοδωτηθείς μπορείς να αγοράσεις(δυστυχώς δεν είναι δωρεαν) και τα ένσημα της θητείας , αν σε περίπτωση τα χρειάζεσαι για συμπληρώσεις τις ημέρες εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι ασφαλισμένος πριν τον στρατό, έχει ήδη πληρώσει την ασφάλεια. Πως θα κάνει εξαγορά?

 

υ.γ. Δεν το γνωρίζω το θέμα, απλά απορώ.

Link to comment
Share on other sites

erling τα ένσημα της θητείας είναι ξεχωριστά από το ταμείο στο οποίο αφαλίζεσαι!!!!

Απλά (μέχρι στιγμής, για μετά από 10 χρόναι δε ξέρω τι θα ισχύει) μπορεί οποισδήποτε να τα αγοράσεις προκειμένου να συμπληρώσει τις ημέρες εργασία ώστε να συνταξιοδωτηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, απλά σκέφτηκα το παρακάτω.

Μηχανικός γράφεται ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ στα 23-24 και πάει φαντάρος.

Για να βγει στην σύνταξη, θέλει 40 χρόνια ασφάλισης, δηλαδή πρέπει να δουλεύει μέχρι τα 63-64.

Αφού το όριο είναι 65, άρα θα δουλεύει ακόμα ένα/δύο έτος/η.

Άρα που ενδιαφέρει/συμφέρει η εξαγορά χρόνου θητείας ή άλλου?

Link to comment
Share on other sites

Για τους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τίθεται θέμα εξαγοράς αν ήταν ήδη ασφαλισμένοι όταν υπηρετούσαν. Ηδη έχουν πληρώσει για εκείνο το χρονικό διάστημα το οποίο και περιλαμβάνεται στα χρόνια ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

όταν η πατρίδα με υποχρεώνει, να την υπηρετήσω

δε θα ήταν σωστότερο να μας κάνει "δωρεάν" τα ένσημα της θητείας ???

θα την "ξαναπληρώσω"...?

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι 40 τα χρόνια ή 50;;;;

Τι 30, τι 40, τι 50.....

Συνταξη δεν θα δουμε, οποτε η συζητηση εχει φιλολογικο χαρακτηρα πιστευω.

 

Επι του θεματος συμφωνω με αυτο:

Για τους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τίθεται θέμα εξαγοράς αν ήταν ήδη ασφαλισμένοι όταν υπηρετούσαν. Ηδη έχουν πληρώσει για εκείνο το χρονικό διάστημα το οποίο και περιλαμβάνεται στα χρόνια ασφάλισης.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.