Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Τακτοποίηση απόληξης κλιμακοστασίου


a_than

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλυσπέρα,

 

έχω μια πολυκατοικια στην οποία όταν εκδόθηκε η οικοδομική άδεια στον τελευταίο όροφο δεν βάλαμε τη σκάλα προς την ταράτσα της οικοδομής για ανα αποφύγουμε τ.μ. δόμησης. Στην πραγματικότητα όμως η σκάλα αυτή κατασκευάστηκε. Ρωτάω, αφού είναι μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο μπορώ να την ρυθμίσω με βάση το νόμο της Μπρομπίλη? Να σημειώσω ότι δεν αποτελεί ξεχωριστεί οριζόντια ιδιοκτησία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στη σκάλα προς το δώμα ή την απόληξη δώματος

 

αν λες για την απόληξη................αν δεν υπάρχει στην άδεια δεν μπορείς να εφαρμόσεις τη ρύθμιση.

 

από εγκύκλιο 5, αρθ. 5, παρ. 1α... : Στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο δεν περιλαμβάνονται κατασκευές στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

ο εγκεκριμένος κτιριακός ογκος δεν περιορίζεται μεχρι την τελευταία στάθμη του κτιρίου? οποτε δεν περιλαμβανεται η απόληξη...

Link to comment
Share on other sites

ο εγκεκριμένος κτιριακός ογκος δεν περιορίζεται μεχρι την τελευταία στάθμη του κτιρίου? οποτε δεν περιλαμβανεται η απόληξη...

 

ο όγκος της απόληξης (νόμιμος) συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμο-έλεγχο όγκου της αδείας οπότε αποτελεί εγκεκριμένο κτιριακό όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Ασε που αν δεν κανω λαθος η αποληξη δεν μετραει στην δομηση....

 

ίσως εννοεί ο φίλος ότι τον αφαίρεσαν για έκπτωση στον υπολογισμό αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

ο όγκος της απόληξης (νόμιμος) συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμο-έλεγχο όγκου της αδείας οπότε αποτελεί εγκεκριμένο κτιριακό όγκο.

 

μηπως δεν εχω καταλαβει κατι?

"εκδόθηκε η οικοδομική άδεια στον τελευταίο όροφο δεν βάλαμε τη σκάλα προς την ταράτσα"

δεν λεει πως ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΦΘΗΚΕ στα σχεδια της πολεοδομιας?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ανοιχτό κλιμακοστάσιο κατασκευασμένο σύμφωνα με το άρθρο 14.Η οικοδομή αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο, Α όροφο και σοφίτα. Όλοι οι όροφοι έχουν ημιυπαίθριους, το υπόγειο έχει αλλάξει χρήση σε κατάστημα και η σοφίτα έχει διαμορφωθεί σε ανεξάρτητο διαμέρισμα καλύπτει και τμήμα πάνω από τους εξώστες. Ολόκληρη η οικοδομή ανήκει στο ίδιο πρόσωπο. Το ερώτημα είναι πόσοι φάκελοι πρέπει να υποβληθούν (ένας για κάθε όροφο και ένα για το κλιμακοστάσιο, ή ένα για κάθε όροφο και εάν μετά την τακτοποίηση θα μπορεί το υπόγειο κατάστημα και η σοφίτα να ηλεκτροδοτηθούν ανεξάρτητα από τη ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι ευχαριστώ για την ανταποκρισή σας στο άρχικό μου μύνημα.

Κρίνω σκόπιμο να ξεκαθαρίζω κάποια πράγματα. Στην άδεια δεν είχε συμπεριληθφεί ο κλάδος της σκάλας προς το δώμα γιατί δεν υπήρχανε τα απαρίτητα τ.μ. Σαν κάλυψη όμως και σαν όγκος έχει μετρηθεί κανονικά στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας. Στην κατασκευή έγινε αυτός ο κλάδος και έγινε και η απόλιξη προσ το δώμα με ύψος 2,40μ.

Εαν γνωρίζω καλά η απόλιψη που έχει ύψος εως 2,40 και γίνεται μετά την εξάντληση του σ.δ. δεν προσμετράει στην δόμηση. Νομίζω επίσης ότι δεν προσμετράει και στην κάλυψη του δώματος (αφού δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα) και φυσικά στον όγκο. Κάνω λάθος?

Σήμερα με την ρύθμιση θέλω να τακτοποιήσω τον κλάδο ανώδου της σκάλας, άρα την "τρύπα" που φαίνεται στην άδεια. Δηλαδή θέλω να αλλάξω την χρήση της "τρύπας" με δόμηση. Κάτι ανάλογο των φωτοαγωγών. Νομίζω ότι μπορώ να το κάνω επειδή είναι μέσα στον εγκεκριμένο όγκο.

Όσον αφορά την απόλιξη, πραγματικά, η εγκύκλιος 5 λέει ότι "Δεν περιλαμβάνονται

κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών

(πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.", άρθρο 5 παρ. 1α.

Η απόλιψη σαφέστατα είναι κατασκευή στο δώμα. Είναι όμως αναγκαία στην περίπτωσή μας. Άρα αφού μου απαγορεύει την κατασκεύη στο δώμα, άρα μου απαγορεύει και την ρύθμιση του χώρου του κλάδου της σκάλας ο οποίος όμως είναι μέσα στον εγκεκριμένο όγκο της άδειας. Μήπως όμως στην περίπτωσή μας είναι διαφορετικά και η εγκύκλιος αναφέρεται μόνο σε κατασεκυές που έχουνε να κάνουνε με χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης πλήν κλιμακοστασίου? Δηλαδή αν είχα στέγη και όχι δώμα θα μπορούσα να ρυθμίσω αυτό τον χώρο γιατί βγαίνω μέσα στην στέγη και στον εγκεκριμένο χώρο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε πραγματοποιηθεί η σκάλα μόνο, χωρίς απόληξη, θα μπορούσε να ρυθμιστεί.

 

Το πρόβλημα είναι οτι έχει κατασκευαστεί και απόληξη, εκτός εγκεκριμένου κτιριακού όγκου.

 

Η γνώμη μου είναι οτι δεν μπορεί να ρυθμιστεί, διότι η συγκεκριμένη απόληξη δεν υπάρχει στα εγκεκριμένα σχέδια. Οπότε, ακόμη και αν ρυθμιστεί το σκέλος της σκάλας, πάντα θα υπάρχει η απόληξη, η οποία δεν θα είναι ρυθμισμένη.

 

Στην ουσία, για να ρυθμιστεί, θα πρέπει να υπάρχει σκάλα χωρίς απόληξη.

 

Αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.