Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύπος τσιμέντου - χρόνος παραμονής ξυλοτύπων


 
notos

Recommended Posts

Στον κανονισμό τεχνολογίας σκυροδέματος, άρθρο 11 πίνακας 11.6 αναφέρονται διαφορετικοί ελάχιστοι χρόνοι παραμονής ξυλοτύπων ανάλογα με τον τύπο τσιμέντου (Ι ή ΙΙ)

Ποιός είναι ο τύπος που χρησιμοποιείται στα συνήθη οικοδομικά έργα στην ελλάδα? Αναφέρεται ο τύπος του τσιμέντου στο δελτίο αποστολής? Κι αν όχι πρέπει να αναφέρεται?

Θεωρητικά και υπερ της ασφάλειας θα μπορούσαμε να ληφθεί ο τύπος ΙΙ (μέχιστος χρόνος). Ποιό είναι το σωστό όμως.

Στο κύκλο των εργολάβων αλλα και... σε κάποιων μηχανικών επικρατεί η "άποψη" πόντος πλάκας και μέρα (δηλ μια πλάκα 17 εκ. πρέπει να παραμέιμεο 17 ημέρες καλουπωμένη) Ποιά ειναι οι γνώμη σας συνάδελφοι..?

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος τσιμέντου αναγράφεται υποχρεωτικά στα δελτία αποστολής (συνήθως στο τμήμα του ζυγολογίου). Κι εάν ακόμη κάποια εταιρία δεν τον αναγράφει, είναι πολύ απλό να τηλεφωνήσεις στην παραγωγή και να μιλήσεις με τον υπεύθυνο συνάδελφο (συνήθως κάποιος χημικός μηχανικός).

 

Η ταχύτητα ανάπτυξης των πρώιμων αντοχών παρουσιάζει μεγάλη διακύμανση ακόμη και στον ίδιο τύπο τσιμέντου, ακόμη και στην ίδια παρτίδα. Ο λόγος είναι ότι υπάρχει σημαντική διακύμανση στην λεπτότητα άλεσης. Οι χρόνοι που δίνει ο ΚΤΣ είναι γενικά συντηρητικοί σε ότι αφορά την αντοχή, και αποσκοπούν μάλλον στην προστασία από τις μεγάλες παραμορφώσεις τις οποίες παρουσιάζει το σκυρόδεμα όταν φορτιστεί πρόωρα.

 

Τον αναγκαίο χρόνο παραμονής των ξυλοτύπων μπορείς να τον υπολογίσεις και μόνος σου, με βάση τα ίδια φορτία της καλουπωμένης κατασκευής ένα κάποιο κινητό (διότι από πάνω οι άλλοι δουλεύουν) και το διάγραμμα ανάπτυξης αντοχών για την δεδομένη κατηγορία τσιμέντου και θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αν παίρνεις δοκίμια τότε από το δοκίμιο των 7 ημερών έχεις μια καλύτερη εικόνα της αντοχής...

 

Είναι προφανές ότι πλάκες μικρού ανοίγματος και μεγάλου πάχους μπορούν να ξεκαλουπωθούν νωρίτερα από τις πλάκες μεγάλων ανοιγμάτων.

 

Αλλά, όταν ξεκαλουπωθεί ο φορέας χρειάζεται ξανά υποστύλωση.

Αφενός διότι πρέπει να περιοριστούν οι παραμορφώσεις. Ειδικά σε πλάκες - δοκούς μεγάλων ανοιγμάτων ή μεγάλης λυγηρότητας.

Αφετέρου διότι περίπου δύο εβδομάδες μετά θα σκυροδετηθεί ο επόμενος όροφος. Το φορτίο των ξυλοτύπων και του νωπού διαστρωμένου σκυροδέματος είναι συχνότατα είναι το μεγαλύτερο φορτίο που καταπονεί μία πλάκα. Και συνήθως δεν το υπολογίζει κανείς στην μελέτη.

 

Υ.Γ: Το τι απόψεις επικρατούν στον κύκλο των εργολάβων ξέχασέ το, κι εγώ εργολάβος είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δες στο ΦΕΚ Αριθ. Φυλλου 537 (01.05.2002)

 

Εκει εχει τρεις κατηγορίες αντοχής τσιμέντου

 

1. 32,5N, 32,5R

2. 42,5N

3. 42,5R, 52,5N, 52,5R

 

 

Πλευρικά δοκών, πλακών, υποστηλωματων και τοιχίων:

1=3 μέρες

2=2 μέρες

3=2 μέρες

 

Ξυλότυποι πλακων & δοκών

1=8 μέρες

2=5 μέρες

3=4 μέρες

 

Ξυλότυποι πλακων & δοκών >5m

1=16 μέρες

2=10 μέρες

3=8 μέρες

 

Υποστηλώματα δοκών, πλαισίων & πλακών ανοίγματος >5m

1=28 μέρες

2=28 μέρες

3=22 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ξεκαλουπωνεται ο φορέας και μετά να ξαναυποστυλωνεται.

Αφαιρούνται τα πιο πολλά καλούπι και παραμένουν τα ασφαλείας ή μπαίνουν τα ασφαλείας πριν βγουν τα υπόλοιπα.

Και να το φορτίο της επόμενης διαστρωσης είναι παρά πολύ σημαντικό.

Για τον χρόνο ξεκαλουπωματος θα λάμβαναν υπόψη μου τον ΚΤΣ για τις μεγάλες πλάκες. Στις μικρές δεν θα ανησυχούσα και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ξεκαλουπωνεται ο φορέας και μετά να ξαναυποστυλωνεται...

 

Όπως τα λες ακριβώς, λάθος διατύπωση μου εν τη ρύμη του λόγου.

 

Προφανώς πρέπει να τηρείται ο ΚΤΣ, άσχετα που δεν τηρείται σε κανένα από τα έργα που γνώρισα, μη εξαιρουμένων βεβαίως και των δικών μου...

 

Κλασική περίπτωση υποστυλώματα - τοιχεία - πλαϊνά πλακών που ξεκαλουπώνονται συνήθως πριν κλείσει το 24ωρο ...ένα από τα ζητήματα για τα οποία κόντεψα να φάω ξύλο στην οικοδομή...

 

Φυσικά σκάλες και πλατύσκαλα τα ξεκαλουπώνουμε κανονικά και με τον νόμο από την τέταρτη μέρα με ένα υποστύλωμα στο μέσο...

Link to comment
Share on other sites

Στα δελτία αποστολής της περίπτωσης μου αναφέρεται:

IV/32.5

II/ 32.5

προφανώς θα αντιστοιχεί στις κατηγορίες της Δ14/50504 ΥΑ (ΦΕΚ 537Β/1.5.2002)

32.5 Ν

32.5 R

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ξεκαλουπωνεται ο φορέας και μετά να ξαναυποστυλωνεται.

Αφαιρούνται τα πιο πολλά καλούπι και παραμένουν τα ασφαλείας ή μπαίνουν τα ασφαλείας πριν βγουν τα υπόλοιπα.

Και να το φορτίο της επόμενης διαστρωσης είναι παρά πολύ σημαντικό.

Για τον χρόνο ξεκαλουπωματος θα λάμβαναν υπόψη μου τον ΚΤΣ για τις μεγάλες πλάκες. Στις μικρές δεν θα ανησυχούσα και πολύ...

 

Το μεγαλύτερο σφάλμα που συμβαίνει όταν ο καλουπατζής πάει να ξαναυποστηλώσει είναι το εξής:

Αφού έχει αφαιρέσει καδρονιάρισμα και πέτσωμα και έχει μείνει καθαρό το μπετόν, βάζει ένα μπαγά σε μία βίδα και αρχίζει και βαράει με το σκερπάνι την βίδα προκειμένου να βιδωθεί στον σωλήνα του πλαισίου (όσο παίρνει στροφές η βίδα τόσο εκτείνεται το πλαίσιο και σφηνώνει μεταξύ δαπέδου και στοιχείου που θέλει να υποστηλώσει).

Το θέμα όμως είναι πως σχεδόν πάντοτε το παρακάνουν με το χτύπημα της βίδας με αποτέλεσμα και το δάπεδο και η οροφή να φορτίζονται υπέρμετρα. Και το χειρότερο είναι πως η φόρτιση του στοιχείου που μόλις ξεκαλουπώθηκε είναι μη συμβατή με τον οπλισμό του (αφού το πλαίσιο σπρώχνει προς τα επάνω).

 

Στο συμφωνητικό πάντοτε γράφουμε πως το ξεκαλούπωμα της πλάκας θα ξεκινάει το νωρίτερο αφού τελειώσει η σκυροδέτηση της αμέσως επόμενης.

Link to comment
Share on other sites

Περαν απο τη αντοχή των "φρεσκοσκυροδετημένων" στοιχειων μήπως να το παμε λίγο και στo durability???

 

ΠΑΝΤΑ το καλουπι να μενει 3 μερες (ακομα και στα πλαινα και στις κολωνες ΔΕΝ το συζητω...) και να διαβρεχεται συχνα ακομα καλυτερα...

 

Αυτο γτ θα μου πειτε...

 

Και εξηγω οσο καλυτερα μπορω...

 

Το σκυρόδεμα σκρηλαίνει λόγω της αντιδρασης που λεγεται ενυδάτωση τσιμέντου. Κατα την αντίδραση αυτή το τσιμέντο με τη βοήθεια του νερού δημιουργει τα λεγόμενα μακρομόρια του CSH .. Για να πραγματοποιηθεί αυτή η αντίδραση απαιτειται συγκεκριμενη ποσοτητα νερου, αν δεν υπαρχει αυτη η ποσοτητα του νερου απλα θα μεινουν μορια του τσιμεντου που δεν θα ενυδατωθουν. Γιαυτο το λογω θελουμε να κρατησουμε το νερο μεσα στη μαζα του σκυροδεματος και οχι να το ελευθερωσουμε στην ατμοσφαιρα ξεκαλουπωνονται σε 20ωρες. Τις πρωτες 72ωρες εχει δημιουργηθει το μεγαλυτερο ποσοστο μακρομοριων CSH...οποτε αν κρατησουμε το καλουποι για 3 μερες εχουμε βοηθησει αρκετα στην δημιουργια μιας ισχυρης επικαλυψης που ειναι η πρωτη και μοναδικη γραμμη αμυνας για την προστασια του οπλισμου...

 

Αυτα...

 

Επισυναπτω και ενα διάγραμμα

post-5598-131887244276_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

notos, δες λίγο και το παρακάτω:

 

http://www.hcia.gr/6aGR.html

 

Οι κατηγορίες που αναφέρεις είναι

IV : ποζολανικό τσιμέντο

ΙΙ : σύνθετο τσιμέντο portland

 

 

edit : προς αποφυγή παρερμηνείας, οι τύποι τσιμέντου που αναφέρονται στον Πίνακα 11.6

του ΦΕΚ / Β' / 17.04.1997 δε σχετίζονται με τους τύπους (CEM) που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.