Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύπος τσιμέντου - χρόνος παραμονής ξυλοτύπων


 
notos

Recommended Posts

.......

ΠΑΝΤΑ το καλουπι να μενει 3 μερες (ακομα και στα πλαινα και στις κολωνες ΔΕΝ το συζητω...) και να διαβρεχεται συχνα ακομα καλυτερα...

......

 

φίλε terry καλά και άγια τα μακρομόρια του CSH... αλλά συνήθως, άμα αφήσεις καλουπωμένες 3+ μέρες τις κολώνες, θα σε κυνηγάει με πέτρες ο ιδιοκτήτης όταν θα εμφανισθεί το "από μέσα"..... όταν λοιπόν θα πάνε να ξεκαλουπώσουν οι Σύριοι, μαζί με τα ξύλα θα φύγουν και οι κολώνες μαζί... γιατί πολύ απλά το καλούπι θα έχει γίνει ένα σώμα με το μπετόν!!!! Αντί για ορθές γωνίες θα έχεις "στρογγυλές γωνίες", "οβάλ γωνίες" και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς... άσε που το ξύλο εχω την εντύπωση (χωρίς να το χω ψάξει επιστημονικά) δεν εμποδίζει την εξάτμιση ή τη διαφυγή του νερού...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....

 

1. Με την συστολη ξηρανσεως στο 95% των περιπτωσεων (για κολωνες μιλαμε) ο ξυλοτυπος εχει αποκολληθει.. Βγηκε με τη μια....

2. Υπαρχουν ειδικα επαλλειφομενα υλικα επι του ξυλοτυπου που κανουν αυτη τη δουλεια, να ξεκολλαει δλδ ο ξυλοτυπος. Το κοστος ειναι αστειο σε σχεση με την αξια των ξυλοτυπων.

3. Γιαυτο εγω σε υποστυλωματα θα προτιμω μπετοφορμ. Αλλα και παλι η διαβροχη ειναι απαραιτητη ακομα και πανω στον ξυλοτυπο....Και κυριως πριν την σκυροδετηση...

 

Ειναι πολυ απλα πραγματα που καλο ειναι να εφαρμοζουμε...Ας δωσουμε στον ιδιοκτητη και στον εργολαβο να το καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

... Ειναι πολυ απλα πραγματα που καλο ειναι να εφαρμοζουμε...Ας δωσουμε στον ιδιοκτητη και στον εργολαβο να το καταλαβει...

 

terry, πολύ σωστά.

Ας δώσουμε στον ιδιοκτητη και στον εργολαβο να το καταλαβει και να το απαιτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στα Χανια τουλαχιστον δεν υπαρχει πλεον τσιμεντο CEMIII 32.5 αλλα CEMIV 42.5...(και στο σκυροδεμα βεβαια...)

Επισης και τα τσουβαλια βγανουν τωρα 40κιλα στην ιδια σχεδον τιμη με το 50κιλο..

 

 

 

Βλέπω ότι στο CEMIV 42.5 η εναρξη πηξης ξεκιναει στα 60λεπτα εναντι των 70λεπτων του CEMIII 32.5...

 

 

Γτ?? Αλλαξε παραγωγη η τσιμεντοβιομηχανια??

Link to comment
Share on other sites

Γτ?? Αλλαξε παραγωγη η τσιμεντοβιομηχανια??

Ναι.ο Ηρακλής κατεβάζει πλέον μόνο 42,5 και έχει απομείνει η ΤΙΤΑΝ με το κοινό αλλά και αυτό εντός ολιγου απ ότι πληροφορούμαι θα καταργηθεί στο νησί

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο "πηκτό" το 42.5 (και εννοείται υψηλότερης αντοχής).

 

Aρα αλλαζει κ η συσταση του σκυροδεματος και η εργασημοτητα...

 

Απλα βλεπω οτι το 32.5 ειναι σκουριοτσιμεντο ενω το 42,5 ειναι ποζολανικο..Αρα εχουν αλλαξει και τις πρωτες υλες...Περιεργο μου φαινεεται...

 

Εχει αλλαξει και η ποσοτητα ανα κυβικο σκυροδεματος???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αλέξη νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ξεκαλουπωνεται ο φορέας και μετά να ξαναυποστυλωνεται.

Αφαιρούνται τα πιο πολλά καλούπι και παραμένουν τα ασφαλείας ή μπαίνουν τα ασφαλείας πριν βγουν τα υπόλοιπα.

Και να το φορτίο της επόμενης διαστρωσης είναι παρά πολύ σημαντικό.

Για τον χρόνο ξεκαλουπωματος θα λάμβαναν υπόψη μου τον ΚΤΣ για τις μεγάλες πλάκες. Στις μικρές δεν θα ανησυχούσα και πολύ...

 

 

μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εικόνα ή ενα link για το τι είναι τα υποστηλώματα ασφαλείας και πως χρησιμοποιούνται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.