Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά άνω των 10kW σε στέγη


chryssa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κάποιος σε ποια ΚΥΑ/ΦΕΚ/κτλ, αναφέρεται ότι μπορούν να υλοποιηθούν

ΦΒ σταθμοί σε στέγες άνω των 10kW?

 

Πήγα να καταθέσω φάκελο τη Πολεοδομία για στέγη των 100kW και εκεί μου είπαν ότι ουδέποτε αποφασίστηκε ότι μπορούν να υλοποιηθούν ΦΒ έργα σε στέγες άνω των 10kW, ούτε αναφέρεται καθαρά στο Νέο Νόμο για τις ΑΠΕ.

 

Αν δεν τους πάω χαρτί με κάποια απόφαση... γιοκ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι έγινε μια μικρή παρεξήγηση. Απλά εξήγησε τους ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα σαν το Ειδικό Πρόγραμμα για κτιριακές εγκαταστάσεις (ισχύος <10kw), το οποίο έγινε για να βάλει εύκολα ο κάθε πολίτης φ/β σπίτι του, για στέγες >10kw.

 

Απλά θέλεις να τοποθετήσεις ένα φ/β σε βιομηχανική φαντάζομαι στέγη.

Δείξε τους το έντυπο της ΔΕΗ το οποίο έχει ως τίτλο:

Αίτηση για τη σύνδεση φωτοβολταϊκού σταθμού επί κτιρίου ή στεγάστρου

ισχύος ≤ 100 kW στο Δίκτυο ΧΤ

(για σταθμούς που δεν εντάσσονται στο Ειδικό Πρόγραμμα για κτιριακές εγκαταστάσεις)

το οποίο είναι επίσημο έγγραφο (βάλε και σάλτσες) :P.

 

Ακόμη μελέτησε τους νόμους και βρες αναφορές όπως το άρθρο 3 παράγραφος 13 που αναφέρει:

Φωτοβολταϊκοί

σταθμοί και ανεμογεννήτριες που εγκαθίστανται σε

κτίρια ή και άλλες δομικές κατασκευές ή εντός οργα−

νωμένων υποδοχέων βιομηχανικών δραστηριοτήτων,

εξαιρούνται, από την υποχρέωση έκδοσης απόφασης

Ε.Π.Ο..

 

Έτσι αναφέρεις ότι ο νόμος κάνει μνεία στην περίπτωση να τοποθετηθεί φ/β σε στέγαστρο κτλ και ότι δεν απαγορεύεται. (Γίναμε και νομικοί τρομάρα μας..!!!)

Και ο θεός βοηθός. (την άλλη βδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ ένα γιαυτό το ψάχνω αν έχω νέες πληροφορίες θα τις καταθέσω)

 

Άρθρο 5

8. Το πρώτο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 14 του ν.

3468/2006, όπως αντικαταστάθηκε από την παρ. 8 του

άρθρου 27Α του ν. 3734/2009, αντικαθίσταται ως εξής:

«3. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και

Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μετά

από γνώμη της Ρ.Α.Ε., καταρτίζεται Ειδικό Πρόγραμμα Ανά−

πτυξης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων σε κτιριακές εγκατα−

στάσεις και ιδίως σε στέγες και προσόψεις κτιρίων, στα

οποία συμπεριλαμβάνονται και αυτά όπου στεγάζονται

Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) ή Νομικά

Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου (Ν.Π.Ι.Δ.) μη κερδοσκοπικού χα−

ρακτήρα σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης.»

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τους τα είπα.. τους έδειξα όλους τους Νόμους και τις ΚΥΑ..

μέχρι και αναφορά σε αυτά που λες για το έντυπο της ΔΕΗ έκανα,αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι έτσι και δεν βγει ΚΥΑ που να λέει ξεκάθαρα ότι μπορούν να εγκατασταθούν ΦΒ σε στέγες ανεξαρτήτου ισχύος, δε θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις >10kW.

 

Μίλησα και με τον υπεύθυνο στο ΥΠΕΧΩΔΕ και μου είπε ότι όντως έχουν πρόβλημα με αρκετές Πολεοδ. Υπηρεσίες γιατί έχουν μπερδευτεί με το Πρόγραμμα για οικιακές στέγες μέχρι 10KW, και γι'αυτό θεωρούν τα 10KW πλαφόν για στέγες. Αυτό που μου είπαν σας μοναδική "λύση" είναι να περιμένουμε να βγάλουν ΚΥΑ (υποτίθεται ότι 8α βγει μέχρι το Σεπτέμβρη) που να ορίζει ξεκάθαρα ότι μπορούν να εγκατασταθούν ΦΒ σε στέγες ανεξαρτήτου ισχύος καθώς και να ορίζει τους όρους δόμησης σε αυτήν την περίπτωση.

(ουσιαστικά οι όροι δόμησης θα είναι οι ίδιοι)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ο νομος 3851 που κάνει αναφορα σε κτιριακές εγκαταστάσεις γιατί δεν τους κάνει?

 

και πάλι δεν αναφέρει τη δυνατότητα εγκατάστασης ΦΒ "ανεξάρτητου ισχύος'' σε στέγες...

οπότε.. αναμείνατε στο ακουστικό σας ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όλα αυτά τους τα είπα.. τους έδειξα όλους τους Νόμους και τις ΚΥΑ..

μέχρι και αναφορά σε αυτά που λες για το έντυπο της ΔΕΗ έκανα,αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι έτσι και δεν βγει ΚΥΑ που να λέει ξεκάθαρα ότι μπορούν να εγκατασταθούν ΦΒ σε στέγες ανεξαρτήτου ισχύος, δε θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις >10kW.

 

Μίλησα και με τον υπεύθυνο στο ΥΠΕΧΩΔΕ και μου είπε ότι όντως έχουν πρόβλημα με αρκετές Πολεοδ. Υπηρεσίες γιατί έχουν μπερδευτεί με το Πρόγραμμα για οικιακές στέγες μέχρι 10KW, και γι'αυτό θεωρούν τα 10KW πλαφόν για στέγες. Αυτό που μου είπαν σας μοναδική "λύση" είναι να περιμένουμε να βγάλουν ΚΥΑ (υποτίθεται ότι 8α βγει μέχρι το Σεπτέμβρη) που να ορίζει ξεκάθαρα ότι μπορούν να εγκατασταθούν ΦΒ σε στέγες ανεξαρτήτου ισχύος καθώς και να ορίζει τους όρους δόμησης σε αυτήν την περίπτωση.

(ουσιαστικά οι όροι δόμησης θα είναι οι ίδιοι)

 

Επομένως, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν ακόμη σαφείς όροι εγκατάστασης για ΦΒ σε στέγες άνω των 10KW. Έτσι;

Ενώ δεν απαγορεύεται από το νόμο, ουσιαστικά δεν προβλέπεται ρητά με τι όρους θα γίνει η εγκατάσταση τους (αποστάσεις κλπ).

Κατά την ταπεινή άποψη μου, το σημείο κλειδί είναι η αρχή της νομιμότητας. Σύμφωνα με την αρχή αυτή, ενώ οι ιδιώτες μπορούν να πράξουν ό,τι δεν απαγορεύεται, η Δημόσια Διοίκηση μπορεί να πράξει μόνο ό,τι ρητώς επιτρέπεται. Επομένως, εφόσον δεν έχουν τεθεί σαφώς οι όροι εγκατάστασης για ΦΒ συστήματα άνω των 10KW σε στέγες η Δημόσια Διοίκηση δεν μπορεί να αυθαιρετήσει θέτοντας όρους που ισχύουν για άλλες περιπτώσεις...

Επομένως καλώς οι Πολεοδομίες αρνούνται να εκδώσουν τη σχετική έγκριση μέχρι το Υπουργείο να καθορίσει τους σχετικούς όρους εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος! Τι είναι αυτά που λέμε; Τι θα πει καλώς αρνούνται να εκδώσουν την σχετική έγκριση; ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ αρνούνται. Στα οικιακά υπάρχουν οι πολεοδομικοί όροι γιατί μιλάμε για εγκατάστασεις 99% σε αστικό ιστό και ήθελαν να διατηρήσουν μία κάποια αισθητική. Γιατί άλλο νομίζει κανείς πως μπαίνεις μισό μέτρα από τη στέγη για να βάλεις πλαίσιο; Για λόγους ασφαλείας ή υπάρχει κανένα άλλο πολεοδομικό θέμα; Και στο κάτω κάτω η ΔΕΗ γιατί έχει αιτήσεις για αυτό το σκοπό; Γιατί στο νομοσχέδιο λέει πως εγκρίνονται κατά προτεραιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα καταρχην μια αμεση επαφη με το υπουργειο.. Αν απο εκει εχεις θετικα στοιχεια, τοτε μπορεις να ζητησεις εγγραφη απαντηση τους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.