Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Το θέμα είναι πως επιθυμείς να είναι η ιεραρχία στο εργοτάξιο. Αν είχες και έναν Μηχανικό ΤΕ μαζί, θα ήθελες να είσαι στην κορυφή επειδή νομίζεις πως έχεις καλύτερο πτυχίο/δίπλωμα ή επειδή είσαι η καλύτερη και η πιο έμπειρη;

 

Επίσης πες μου που ειπα πως οι ΠΕ είναι καλοί μόνο για έρευνα. Κάνε ένα quote γιατί θα ξεχάσω και ελληνικά που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άστο ρε Σταύρο... ότι και να πω, δε έχει πλέον σημασία... είσαι μηχανικός ΤΕ, εντάξει το κατάλαβα... Και εγώ είμαι χαζή που νόμιζα ότι δεν είναι λόγος αυτός κάποιος να ενοχλείται με την προσφώνηση "υπομηχανικός".

 

""Το θέμα είναι πως επιθυμείς να είναι η ιεραρχία στο εργοτάξιο. Αν είχες και έναν Μηχανικό ΤΕ μαζί, θα ήθελες να είσαι στην κορυφή επειδή νομίζεις πως έχεις καλύτερο πτυχίο/δίπλωμα ή επειδή είσαι η καλύτερη και η πιο έμπειρη;""

 

Είχα μηχανικό ΤΕ μαζί μου και με γ... , γιατί σα γκόμενα που είμαι με θεωρούσε ηλίθια... Εκεί καταστραγήθηκε η όποια ιεραρχία... γιατί μεν στα χαρτιά εγώ ήμουν η επιβλέπουσα μηχανικός, εγώ έχωνα την υπογραφή του, ο μηχανικός ΤΕ όμως μου το έπαιζε εξουσία... και επειδη εγώ σα μα...κω που είμαι τον σεβάστηκα, αυτόν και το πτυχίο του, δε έκανα μια φασαρία να το δείξω τι εστί Πολυτεχνείο... Φαντάζομαι ότι χαίρεσαι που ο συναδελφός σου με ξεφτίλισε... Επιτέλους ο μηχανικός ΤΕ ξεφτίλισε μια Πολυτεχνίτισσα... Η δικαίωση του ΕΕΤΕΜ...

 

Γιατί δεν μου απαντάς γτ το περιοδικό του ΤΕΕ και τις αγγελίες?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε σχολή παίρνεις κάποιες κατευθύνσεις και κυρίως ένα τρόπο σκέψης.

 

Απλά στο ΤΕΙ η γνώση σταματάει πιο χαμηλά. Μπορεί βέβαια κάποιος αν έχει το μικρόβιο να τη συνεχίσει - δεν τον εμποδίζει κανείς σε αυτό - και να φτάσει το επίπεδο ενός μέσου απόφοιτου ΑΕΙ. Οι περισσότεροι απόφοιτοι των ΤΕΙ βέβαια που όντως ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω, συνεχίζουν στο πολυτεχνείο οπότε δεν τίθεται ζήτημα.

 

Θεωρώ όμως άδικο για κάποιους που δεν μπορούν να συνεχίσουν έτσι, αυτή η προσπάθεια να μην έχει αντίκτυπο. Επίσης είναι ακόμα πιο άδικο να συγκρίνονται με αποφοίτους ΑΕΙ, οι οποίοι δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με αυτό που σπούδασαν και να θεωρούνται κατώτεροι.

 

Μπορεί αυτές οι περιπτώσεις να είναι ελάχιστες, αλλά είναι μεγάλη αδικία.

 

Μπορώ να το αναλύσω όσο πάει, γιατί την έχω πάθει και από πανελλήνιες και από ΤΕΙ και από ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αγγελίες είναι απλό. Πολλοί εργοδότες εκεί ζητάνε "Μηχανικούς ΑΕΙ ή ΤΕΙ". Εφόσον υπάρχει ζήτηση γιατί να μην βάλει κάποιος αγγελία; Ταυτίζονται όλοι οι εργοδότες με το ΤΕΕ;

 

Όσο για το τι σου κάνε ο Μηχανικός ΤΕ, ήταν απόφαση σου αν θα τον βάλεις στη θέση του. Μην φοβάσε να δείχνεις τα δόντια σου σε αυτή τη δουλειά. Όπως και να έχει μη νομίζεις πως σε αυτό το λάθος έχεις πέσει μόνο εσύ. Πολλοί στην αρχή θέλαμε να το παίξουμε καλοί και μάθαμε πως ο καλός καλό δεν έχει.

 

Επίσης δεν μου είπες που έγραψα πως οι Μηχανικοί ΠΕ είναι μόνο για έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εργοδότες εκεί ζητάνε "Μηχανικούς ΑΕΙ ή ΤΕΙ". Εφόσον υπάρχει ζήτηση γιατί να μην βάλει κάποιος αγγελία; Ταυτίζονται όλοι οι εργοδότες με το ΤΕΕ;

 

Αφού για τους ΤΕΙ το ΤΕΕ ειναι συντεχνια, θα περιμενα να κρατησουν αυτη την γραμμη και οχι οποτε τους συμφερει να ειναι καλο και όποτε δε τους συμφερει να είναι κακό. Άλλωστε όταν δημοσιεύονται οι αγγελίες απο ΤΕ το περιοδικό τους βάζει σε κατηγορία: Τεχνολόγοι μηχανικοί... Just so you know...

 

Όσο για το τι σου κάνε ο Μηχανικός ΤΕ, ήταν απόφαση σου αν θα τον βάλεις στη θέση του. Μην φοβάσε να δείχνεις τα δόντια σου σε αυτή τη δουλειά. Όπως και να έχει μη νομίζεις πως σε αυτό το λάθος έχεις πέσει μόνο εσύ. Πολλοί στην αρχή θέλαμε να το παίξουμε καλοί και μάθαμε πως ο καλός καλό δεν έχει.

 

Έχω μάθει να σέβομαι και να μη δημιουργώ φασαρίες... Πιστεύω στις συνεργασίες... Αλλά επειδή όμως αυτό δεν είναι το πρέπον, θα πάω να διαγραφώ και απο το ΤΕΕ να γλιτώσω από τη οικογενειά των μηχανικών...

 

Επίσης δεν μου είπες που έγραψα πως οι Μηχανικοί ΠΕ είναι μόνο για έρευνα...

 

Έκανα λάθος... Εγώ όταν κάνω λάθος, το παραδέχομαι... Αντιθέτως με πολλούς άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μας γράφει στους τεχνολόγους-εργοδηγούς, σε αντίθεση με τους εργοδότες που ζητάνε Μηχανικούς ΤΕΙ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν ψάχνεις για δουλειά, τι θα πεις; Εγώ δεν δέχομαι να στείλω αγγελία εκεί; Και να έχεις μισή ευκαιρία να σε πάρει κάποιος και να τη χάσεις; Στο κάτω κάτω δε σε προσλαμβάνει το ΤΕΕ αλλά κάποιος άλλος άσχετος. Δεν νομίζω ειδικά στην περίοδο που ζούμε πως υπάρχουν πολυτέλειες για επιλογές.

 

Στη δουλειά αυτή το "ο καλός καλό δεν έχει" να το τηρείς ευλαβικά. Δεν είναι θέμα σεβασμού.Είναι θέμα επιβίωσης. Στην οικοδομή λένε ο καλουπατζής θάβει το μηχανικό, ο οικοδόμος το καλουπατζή, ο σοβατζής τον οικοδόμο και ο μπογιατζής όλους μαζί.

 

Αν δεχτώ τη συγνώμη σου θα δεχτείς τη δική μου για το "αρχεία"; :)

Link to comment
Share on other sites

Μα τι περιμένεις? Μια φορά τόλμησα να κάνω κριτική σε σένα και ξαφνικά είμαι εχθρός σου? Τόσο καιρό που είμαι υπερ των ΤΕΙ και λέω να πάρετε όλα τα ΕΔ που διεκδικείται ήμουν καλή και άγια... Μια φόρα είπα ότι γκρινιάζεις χωρίς σοβαρό λόγο και έγινα μισητή, ΑΕ(Ρ)Ιτζου και μου λες για τα αρχεια σου... Αν η συμπαθειά σου προς ενα ατομο εξαρτάται μόνο στο να υπάρχουν μόνο καλά λόγια, τότε τι να περιμένω?

Δλδ θες μόνο να λέω τι καλά που είναι τα ΤΕΙ και οι αποφοιτοί τους? Αφού όλο γκρινιάζετε, αυτή είναι η γνώμη μου... Με αντιπαθείς γι' αυτό? Οκ, το δέχομαι... όλα τα άλλα είναι τούφες που λες και συ...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι δεν εχουμε δουλεια να ασχοληθουμε και ειμαστε στο ιντερνετ και ο ενας τα χωνει στον αλλον.

Ελεος δηλαδη. Που παμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.