Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

next: τοιχείο συρραπτόμενο με κολώνα ή τοιχείο

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα για την προσομοίωση στο next:

 

1) πώς προσομοιώνω τοιχείο που ο άξονας του πρώτου μισού είναι υπο μικρή κλίση π.χ. 10 μοιρών σε σχέση με τον άξονα του δεύτερου μισού?...αν το χωρίσω σε δύο τοιχεία και κάνω συρραφή δεν απομοιώνεται κατά πολύ η ακαμψία του συνολικού στοιχείου?

2) τοιχείο μορφής Γ με διαστάσεις κάθε σκέλους 2,0x0,25 φέρει στο σημείο ένωσης των 2 σκελών κολώνα 0,45x0,45...η συρραφή πρέπει να γίνει για καθένα από τα 2 σκέλη με την κολώνα αλλά και μεταξύ τους, ή αρκεί να συρράψω απλά τα 2 σκέλη με την κολώνα (δηλαδή έμμεσα να τα συνδέσω έτσι μεταξύ τους?)

3) τοιχείο (ας το ονομάσουμε Τ1) συνδέεται κάθετα στο μέσο του με άλλο τοιχείο (Τ2)...στην προσομοίωση, υπάρχει πρόβλημα που η περιοχή συρραφής δε βρίσκεται στο άκρο και των 2 τοιχείων?

4)τοιχείο συνδέεται στο άκρο του με κολώνα ορθογωνική,η διατομή της οποίας έχει πλευρές υπο κλίση σε σχέση με τη μεγάλη πλευρά της διατομής του τοιχείου...έτσι η περιοχή συρραφής προκύπτει τριγωνική και όχι ορθογωνική...υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτο?

 

σας ευχαριστώ!

 

ευχαριστώ πολύ rigid...οριστε το σχεδιάκι που ζήτησες

next1.zip

Link to comment
Share on other sites

άστο το σχημα, για το 2 τοιχείο-κολωνα-τοιχείο θα κανεις συρραφη, αν θες να κανεις και τοιχειο τοιχειο, ειναι μεν λαθος αλλα δεν έχει απολυτως καμμια διαφορα αν το διερευνησεις στα τελικά αποτελεσματα, δεν τα μεταβαλει αλλα ΜΗΝ το κανεις

 

για το 3, όχι, ετσι θα το κανεις και μετα συρραφη, δεν ειναι μεταλλικη διατομη όπου αν ηταν εννιαια θα αλλαζαν οι ακαμψιες, στο ΟΣ τα τοιχωματ διακριτοποιούνται ανα διευθυνση

 

για το 4, όχι. αν δινουμε σημασια σε αυτά χαθηκαμε κυριολεκτικα και όχι μεταφορικα, εσενα αυτο να σε νοιαζει πως θα το οπλίσεις στην κατασκευη, που το βλέπω χλωμο να οπλίζεται σωστά στο τέλος

 

επίσεις, ξερω οτι απάντησες σε μενα, μην κανει quote ολο το μυνημα που εγραψα ή εγραψες

Link to comment
Share on other sites

ppetran, ασχολήθηκες καθόλου,

η φορά των εφελκυστικών ας πούμε πως πάει?

να γυρίσω σε ισοεντατικές και από εκει να το καταλάβω?

 

Ισοεντατικές χρησιμοποιώ γενικά αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη. Ισως να έπαιρνες τηλ. αθήνα στα κεντρικά να ρωτήσεις εκεί πως τα παίρνεις στα αποτελέσματα. Sorry, man.

Link to comment
Share on other sites

άστο το σχημα, για το 2 τοιχείο-κολωνα-τοιχείο θα κανεις συρραφη, αν θες να κανεις και τοιχειο τοιχειο, ειναι μεν λαθος αλλα δεν έχει απολυτως καμμια διαφορα αν το διερευνησεις στα τελικά αποτελεσματα, δεν τα μεταβαλει αλλα ΜΗΝ το κανεις

 

για το 3, όχι, ετσι θα το κανεις και μετα συρραφη, δεν ειναι μεταλλικη διατομη όπου αν ηταν εννιαια θα αλλαζαν οι ακαμψιες, στο ΟΣ τα τοιχωματ διακριτοποιούνται ανα διευθυνση

 

για το 4, όχι. αν δινουμε σημασια σε αυτά χαθηκαμε κυριολεκτικα και όχι μεταφορικα, εσενα αυτο να σε νοιαζει πως θα το οπλίσεις στην κατασκευη, που το βλέπω χλωμο να οπλίζεται σωστά στο τέλος

 

επίσεις, ξερω οτι απάντησες σε μενα, μην κανει quote ολο το μυνημα που εγραψα ή εγραψες

 

 

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο rigid_joint για τα 2, 3, 4. Γιατί όμως να μην συρράψει και τοιχίο με τοιχίο. Αν για παράδειγμα το κολωνάκι είναι μόνο σε μια στάθμη και έστω ότι στην από πάνω υπάρχουν μόνο τα τοιχία 2.0 x 2.0 στην αντιγραφή της στάθμης διαγράφοντας το κολωνάκι μένουν τα 2 τοιχία και σωστά ως προς την προσομοίωση. Κάνω λάθος?

 

P.S: Και εγώ όπως ανέφερες το κάνω απλά μου δημιουργήθηκε η απορία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

p.s: Και εγώ όπως ανέφερες το κάνω απλά μου δημιουργήθηκε η απορία τώρα.

σάββα, αν το δεις στα αποτελέσματα τι παίρνεις, δεν αλλάζει κάτι. το θεμα ειναι να μπουν οι ράβδοι οι σωστές. τωρα αν το κολωνακι απουσιαζει παραπάνω νομίζω οτι εχουμε ενα πρόβλημα στη μελετη. αλλά αν τελικα για καποιο λογοι απουσιάζει, τοτε τοιχείο με τοιχειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα μπορούσε κάποιος από τους χρήστες του NEXT να μου πει που φαίνεται στο τεύχος η τάση εδάφους και τα δεδομένα για Winkler?

Link to comment
Share on other sites

Την τάση εδάφους την αναφέρει εκεί που ξεκινούν οι υπολογισμοί των μεμονωμένων πεδίλων. Αν εννοείς τον έλεγχο για την τάση του εδάφους νομίζω πως δεν υπάρχει στο τεύχος αλλά μπορείς να το τυπώσεις από το:

 

Utilities ----> Έλεγχος Τάσης Εδάφους

 

Αν ξέρει κάποιος και κάτι ακόμα ας μας διαφωτίσει!!;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ σάββα. Δεν έχω το πρόγραμμα αλλά μόνο το τεύχος και προσπαθώ να βρώ δεδομένα εδάφους. Σταθερές Winkler δεν εκτυπώνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.