Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Παραπομπή σε link της εταιρείας δεν υπάρχει αλλά δίνει την λύση ο ppetros , σε αυτή την δημοσίευσή του που παραπέμπω.

 

Στο πρώτο παράδειγμα του Αβραμίδη στο αρχείο s2k του sap η γωνία στροφής των δοκών ANG είναι ίση με 0. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι δοκοί έχουν τοποθετηθεί με την default θέση τους που είναι ο κορμός προς τα πάνω (local axe 2 - λευκός άξονας). Αν δείτε και το σκαρίφημα στο αρχείο αποτελεσμάτων, θα δείτε ότι ο άξονας αυτός είναι προς τα πάνω!!!

 

 

Άλλη ερώτηση για το NEXT.

στον ορισμό των rigid offset (qr) από το Τόμο 1 του manual στον ορισμό των μεταβλητών M1,M2... γράφει

 

" Στον ορισμό των σημείων δέσεων των στύλων και τοιχωμάτων (typ=c) δεν συμπληρώνονται."

 

Στο παρακάτω παράδειγμα λοιπόν ο στερεός κόμβος για την δοκό θα δινόταν ώς εξής

 

Rigid joints

-+----+----+----+----+-------+-------+-------+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+

rigJ1 J2 jst LEV1 LEV2 Xrel Yrel Zrel M1 n s M2 n s M3 n s M4 n s M5 n s M6 n s

1 1 0.200 -0.200 0.000 1

1

ενώ για το υποστύλωμα rigid 2

1 1 0.000 -0.000 0.300 2

 

είναι σωστό αυτό?

Εγώ πάντως δεν μπορώ να το καταφέρω για rigid οffset στο υποστύλωμα.

post-110-131887215817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@iovo:

στον ορισμό των rigid offset (qr) από το Τόμο 1 του manual στον ορισμό των μεταβλητών M1,M2... γράφει

" Στον ορισμό των σημείων δέσεων των στύλων και τοιχωμάτων (typ=c) δεν συμπληρώνονται."

 

Rigid joints

-+----+----+----+----+-------+-------+-------+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+---+-+-+

rigJ1 J2 jst LEV1 LEV2 Xrel Yrel Zrel M1 n s M2 n s M3 n s M4 n s M5 n s M6 n s

1 1 0.200 -0.200 0.000 1

1

ενώ για το υποστύλωμα rigid 2

1 1 0.000 -0.000 0.300 2

 

Για το πλείστο των περιπτώσεων δεν το χρειάζεσαι αυτό. Αν όμως το θέλεις, πάς Option->Αρχικές Τιμές->Τψη ορόφων και τσεκάρεις "Αυτόματοι στερεοί κόμβοι στύλων". Το ξανασώνεις. Και βουαλά....

 

Υ.Σ.: Για επιβεβαίωση πας σε στύλο πάνω, δεξί κλίκ, στερεοί κόμβοι και βλέπεις το αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

@Ppetros:Μπορείς να το κάνεις και από Κατασκευή>Στύλοι>Στερεοί Κόμβοι , αλλά στο τρισδιάστο δεν φαίνεται !! Πάντως τα αποτελέσματα αλλάζουν. Έβαλα ένα rigid offset 1m και οι ιδιομορφές αλλάζουν, οπότε μάλλον το πρόβλημα είναι μόνο στην απεικόνιση.

Link to comment
Share on other sites

@Ppetros:Μπορείς να το κάνεις και από Κατασκευή>Στύλοι>Στερεοί Κόμβοι , αλλά στο τρισδιάστο δεν φαίνεται !! Πάντως τα αποτελέσματα αλλάζουν. Έβαλα ένα rigid offset 1m και οι ιδιομορφές αλλάζουν, οπότε μάλλον το πρόβλημα είναι μόνο στην απεικόνιση.

 

Οχι αλλά νομίζω ότι και στο R και στο Q πρέπει να αλλάζουν. Δεν το έχω ελέγξει τι αποτελέσματα δίνει. Στην PUSH-OVER είναι που χρειάζεται πάντως στα σίγουρα....

Στο Q λογικά θα επιρεάζει την επίλυση περισσότερο πάντως.

(οπότε μάλλον το πρόβλημα είναι μόνο στην απεικόνιση)--> Να το δηλώσεις και στην αναφορά λαθών :D

 

"Ανέβηκε" νέα έκδοση του ΝΕΧΤ - R3/4-12-2008.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πως αντιμετωπίσατε στα παραδείγματα του κ. Αβραμίδη το γεγονός ότι τα φορτία μεταφέρονται από τισ πλάκες στισ δοκούς με τις αρχικές τραπεζοειδείς μορφές τους χωρίς να γίνει ομοιομορφοποίηση σε ορθόγωνια; Το next ομοιομοφοποιεί βάσει τεμνουσών.

 

@iovo :

 

Διαπίστωσες ότι οι διαφορές των δύο περιπτώσεων με τα rigid offsets οδηγούν σε πολύ διαφορετικά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα. Έχω μια μελέτη για ένα αμαξοστάσιο με μεταλλικό φορέα και θεμελίωση με μεμονομένα πέδιλα και συνδετήριους δοκούς. Παρόλο που από όσο ξέρω το ΝΕΧΤ δεν είναι και ότι καλύτερο στα μεταλλικά, μου είπαν να τρέξω το μοντέλο εκεί. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως μετά την επίλυση το ΝΕΧΤ έχει κάνει διαστασιολόγηση στα υποστυλώματα στις δοκούς και στις τεγίδες και έχει αλλάξει την αρχικά ορισμένη διατομή.

 

Επιπρόσθετα, ορίζει διαφορετικές διατομές για τις άκρες του πλαισίου και διαφορετικές για την μέση με αποτέλεσμα ο φορέας να μην είναι κανονικός και ρεαλιστικός. Έχει κανείς καμία πρόταση ή ιδέα? Παρακάτω έχω επισυνάψει ένα σχέδιο (DXF) από το ΝΕΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

@nic:Έχουν λίγο μεγαλύτερες τέμνουσες (της τάξεως 2-3%) όπως αναμενόταν λόγω της μείωσης του ύψους. Η ιδιοπερίοδος όμως παρέμεινε ακριβώς ίδια και αυτό μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

@savvas.:

..πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως μετά την επίλυση το ΝΕΧΤ έχει κάνει διαστασιολόγηση στα υποστυλώματα στις δοκούς και στις τεγίδες και έχει αλλάξει την αρχικά ορισμένη διατομή.

Oταν ορίζεις διατομή σε μεταλλικό μπορείς να επιλέξεις το κουμπί "ιδιότητες" και μετά ορίζεις ότι θέλεις από μια γκάμα επιλογών. π.χ. μπορείς να βάλεις σταθερή διατομή ακόμα και αν αυτή δεν επαρκεί ή ότι άλλο βλέπεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ppetros Από τις επιλογές που εμφανίζει στις ιδιότητες, συμπεριλαμβανομένης και της: "Τηρήται η διατομή ακόμη και αν αυτή δεν επαρκεί" τις έχω δοκιμάσει όλες αλλά μετά την διαστασιολόγηση του ΝΕΧΤ αλλάζουν στις διατομές που το ΝΕΧΤ θεωρεί πως επαρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.