Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Πώς μπορώ να ορίσω το περιμετρικό τοίχωμα υπογείου στο ΝΕΧΤ? Πρακτικά για να εξασφαλίζω το αμετάθετο της οροφής χωρίς να χρειαστεί να πακτώσω το κτίριο στη στάθμη ισογείου

 

Γιατί το χρειάζεσαι αυτό? Θεωριτικά οι συνάδελφοι σου έδωσαν έναν τρόπο αλλά δεν είναι και πολύ σωστός. Τα προβλήμα είναι το εξής, τι κάνεις στην θεμελίωση? Τα τοιχεία θεμελιώνονται ΜΟΝΟ με πέδιλα και μάλιστα κεντρικά!! Αρα εκεί τι κάνεις? Αν απλά θέλεις να δεις την συμπεριφορά του κτιρίου, βάλε πακτώσεις στην θεμελίωση και τοιχεία με συραφή στην οροφή υπογείου.

 

ΠΡΟΣ iovo

Αλλη μια ιδέα για τους χρήστες ΝΕΧΤ είναι η πρόταση για προσομοιώσεις για κάθε περίπτωση σε ένα θέμα μαζεμένα όλα για να ψάχνουν εκεί. Σαν βάση δεδομένων-προσομοίωσεις όπου θα ανεβάσουμε και παραδείγματα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ppetros. Να το κάνουμε μόλις τελειώσουμε και τα παραδείγματα?

Λοιπόν να κάνουμε έναν επανασυντονισμό για να πηγαίνουμε με τις άλλες ομάδες?

 

iovo: 1o Παράδειγμα + αναφορά

chicor : 2o Παράδειγμα

nic : 3o Παράδειγμα

ppetros: 4o Παράδειγμα

 

Εγώ και ο ppetros, έχουμε και ένα παράδειγμα για τις προσομοιώσεις

με τα υπόγεια.

Αν έχω ξεχάσει κάποιον ή υπάρχει κάτι άλλο, περιμένω τις απαντήσεις σας.

Eλπίζω να επιστρέψει και ο Pappos.

Κοιτάξτε τα pm σας.

 

Για ανισοσταθμίες με το NEXT μπορείτε να δείτε αυτά που αναφέρει o Chihor εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μία μελέτη για αλλαγή χρήσης κτιρίου. Το κτίριο είναι διώροφο με 2 υπόγεια και δώμα και έχει πρόβλεψη για ένα ακόμη όροφο. Το πρόβλημα που έχω είναι στη θεμελίωση (κοιτόστρωση) η οποία στο S-Mode του Next δεν κάνει επίλυση. Ακολούθησα το παράδειγμα που υπάρχει στην σελίδα τους αλλά δεν κατάφερα κάτι. Αν κάποιος έχει λίγο χρόνο και μπορούσε να το δει θα ήμουν υπόχρεος.Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω το αρχείο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι αυτό iovo; Πράγματι στη σελίδα έχει μόνο την αναβάθμιση 2008r2. Υπάρχει κάποια παραπομπή στη δημοσίευσή σου;.

 

Επειδή αυτόν τον καιρό συνήθως η έκδοση είναι R3 από τον ΝΕΧΤ, αλλά και στην τελευταία την άφησαν ακόμα R2. Αρα ουσιαστικά η τελευταία είναι η 21-11-2008/ R2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.