Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή όψεων


ntemhs

Recommended Posts

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ισογειο δυόροφης οικοδομής (εκτός οικισμού) από οικία σε κατάστημα. Το ισόγειο δεν έχει ρεύμα ενώ ο όροφος έχει δικό του ρολόι. Τα σχέδια της άδειας (πάντα για το ισόγειο) όσον αφορά μόνο τα ανοίγματα των κουφωμάτων και τα ανόίγματα που έχει αφήσει τελικά ο ιδιοκτήτης δεν έχουν καμία σχέση (εξωτερικές διαστάσεις κτιρίου βάση άδειας), το ερώτημα είναι πως προχωράω εγώ την αλλαγή χρήσης? Να πω στην τεχν. έκθεση ότι έχουν γίνει αυτές οι διαφοροποιήσεις στις όψεις και είμαι καλυμένος?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή θα ζητηθούν φωτογραφίες, δεν νομίζω ότι μπορείς να το αποκρύψεις. Αλλά και να το δηλώσεις στην τεχνική έκθεση δεν εξασφαλίζει τίποτα. Στην ουσία πρόκειται για αυθαίρετες αλλαγές.

 

Ο χειρισμός θέλει προσοχή.

Ίσως να το συζητήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο..;

(Καλού κακού περίμενε και καμιά άλλη άποψη.)

 

ΥΓ. παλαιότερα την "πάτησα" (σε πολεοδομία) με παρόμοια κατάσταση (με μικρές διαφοροποιήσεις) και δεν προχώρησε η άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Σε μια παρόμοια περίπτωση έγινε "αυτο-καταγγελία" του ιδιοκτήτη για την αυθαιρεσία και επιβλήθηκε το ελάχιστο πρόστιμο (οι αυθαιρεσίες ήταν μικρές).

 

Θέλει προσεκτική συνεννόηση με την Πολεοδομία.

 

Έχω κι εγώ περίπτωση αδείας που δεν προχώρησε λόγω παρόμοιου προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για δώστε πληροφορίες επί του θέματος, στην περίπτωση που έχουμε προσθήκη 2 ανοιγμάτων και κατασκευή εξωτερικής σκάλας από ισόγειο σε όροφο που δεν αποτυπώνονται στην Ο.Α. του 2002 αλλά κατασκευάστηκαν, η οικοδομή δεν έχει ρευματοδοτηθεί , σε περίπτωση αναθεώρησης για τι ύψος προστίμου μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προς ενημέρωση όλων, εχτές πήγα πολεοδομία τους ανέλυσα την κατάσταση και μου είπαν ότι δεν συντρέχει κανένας λόγος επιβολής προστίμου οπότε η αλλαγή χρήσης που ζητάω εγώ μπορεί να γίνει κανονικά.

Φίλε george νομίζω ότι θα πρέπει να σου βγάλουν το πρόστιμο από την πολεοδομία γιατί εκεί έχουν τους πίνακες με τις αξίες της κάθε περιοχής, πάντως κατά την εκτίμηση μου το πρόστιμο θα αφορά μόνο το κλιμακοστάσιο που δεν υπήρχε σην οα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

παλιό το θέμα αλλά το ξανανοίγω,

 

για ν.4178/13:

 

Στην περίπτωση καθαίρεσης τοίχων όψης και δημιουργίας ανοιγμάτων χωρίς κουφώματα (δεν εμπίπτω στην κατηγορία 3 ε. Αλλαγή έως 10% των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών έως 2 μέτρα.).

 

1.Σε ποια κατηγορία ανήκω?

2. Εχω την εντύπωση πως πρεπει να κάνω αναλυτικο προυπολογισμο στην περίπτωση που έχω ειδικό πρόστιμο?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Η αυθαιρεσία αυτή υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό - > 1 λοιπή παράβαση

Όσο για την κατηγορια:

κατοικία πριν το 1975 -> 1

πριν το 1983-> 2

μετα το 1983 και υπάρχει οικοδομική άδεια -> 4

μετά το 1983 και δεν υπάρχει αδεια στο ακίνητο -> 5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.