Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τιμή ζώνης για Καλλιθέα Χαλκιδικής;

Ξέρω ότι Πευκοχώρι, Ν.Σκυώνη είναι 500. Λογικά και κει 500 θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

 

Αν κάποιος ρυθμίσει ημιυπαίθριους χώρους και αρχιτεκτονικές προεξοχές, το παράβολο θα είναι 250 ευρώ ή 250+350 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

250 για Η/Χ. Οι αρχιτεκτονικές προεξοχές δεν περιλαμβάνονται στη ρύθμιση καθώς αυτές δεν έχουν προσμετρηθεί πουθενά (όγκο-κάλυψη) και δεν γίνεται να δηλωθούν βαση του νόμου. Αν ό νόμος περιλάμβανε αρχιτεκτονικές προεξοχές τότε περιλαμβάνει και εξώστες και ότι είναι εκτός ιδεατού στερεού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!! :o

 

Δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι ρυθμίζονται και οι αρχιτεκτονικές προεξοχές!...

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! :)

 

 

Edit - Μισό γιατί μπερδεύτηκα...

 

Με μία αναζήτηση εδώ στο φόρουμ βρήκα αναφορές που λένε ότι οι αρχιτεκτονικές προεξοχές είναι μέρος του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου.... (π.χ. αυτό το μήνυμα & αυτό το μήνυμα)

 

Τελικά ρυθμίζονται χώροι που προκύπτουν από ενσωμάτωση αρχιτεκτονικής προεξοχής στην κάτοψη;

Αν, ναι, πόσο είναι το παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

Εγκ5 αρθ5 παρ1α

"Εγκεκριμένος κτιριακός όγκος είναι το κέλυφος του κτιρίου που φαίνεται στην οικοδομική άδεια από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα ή την στέγη. Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, η pilotis, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές, τα πατάρια, ο χώρος κάτω από την στέγη (σοφίτα), οι ημιυπαίθριοι χώροι, ο μηχανολογικός όροφος, η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων. Δεν περιλαμβάνονται

κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.

 

οσο για το παράβολο.... δεν ξέρω τι να σου πω...

πιθανολογώ πως θα είναι 350ε αφού ορίζεται ξεκάθαρα πως 250ε είναι μόνο για ΗΜ

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

 

Αν κάποιος ρυθμίσει ημιυπαίθριους χώρους και αρχιτεκτονικές προεξοχές, το παράβολο θα είναι 250 ευρώ ή 250+350 ευρώ;

 

250 είναι μόνο για η/χ. όλα τ'αλλα 350

Link to comment
Share on other sites

Αν η αρχιτεκτονικη προεξοχη ειναι προεκταση του Η/Υ , τι πιθανοτητες δινετε στον υπαλληλο να το παρατηρησει και να ζητησει 600 ευρω παραβολα? :)

Link to comment
Share on other sites

χα! εδώ πάμε για δημοσκόπηση!!! μη σου πω δημοψήφισμα!

δεν υπάρχει περίπτωση να το παρατηρήσει. οπότε στοιχηματίζω στο 0.1%

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια περίπτωση κι εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να το παρατηρήσει! :)

 

Δυστυχώς εγώ έχω δύο εντελώς οφθαλμοφανείς περιπτώσεις που δεν θα μπερδέψουν κανέναν, εξ' ου και η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.