Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

OXI!!!!!!!!!!!!

 

 

Πήρα δάνειο το 1995 για ανέγερση σε οικόπεδο που αγόρασα. Δεν είχα άλλο περιουσιακό στοιχείο στο ονομά μου. Μέχρι και την εξόφληση του δανείου, δήλωνα στο Ε1 μου, τους τόκους του δανείου. Εξέπιπταν του φορολογητέου εισοδήματος αυτοί επειδή επρόκειτο να ανεγερθεί η πρώτη κατοικία μου. Συμβόλαιο που να αναγράφει κάτι περί Α' κατοικίας, (προφανώς) δεν υπάρχει. Γιατί πολύ απλά χτίσαμε 3όροφο, και πήραμε από ένα διαμέρισμα ο καθένας στη συνέχεια μέσω σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Θες να μου πεις ότι δε μπορώ να δηλώσω για την τακτοποίηση ως "Α' κατοικία" το διαμέρισμά μου το οποίο δηλώνω και ως κύρια κατοικίας διαμονής μου στο Ε1 έκτοτε; Ασφαλώς και θα το κάνω, θα το δεχτούν, και θα πουν και ένα τραγούδι! Και ας έρθουν ποτέ να μου ζητήσουν το λόγο. Να βγάλουν ερμηνευτική και να διορθώσουν τις γελοιότητες στην διατύπωση του 3843.-

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν με καταλαβες Θοδωρη.

Εννοειται οτι θα το δηλωσεις ως Α΄κατοικια, αφου η αγορα οικοπεδου εγινε με ορους Α΄κατοικιας.Στο συμβολαιο αγορας του οικοπεδου θα περιγραφεται αυτο...

 

Η περιπτωση που ανεφερε η myri ειναι ενδιαφερουσα, καθως αν εβλεπε ΜΟΝΟ το 1ο συμβολαιο, θα θεωρουσε λανθασμενα, οτι προκειται για Α΄κατοικια αφου ετσι περιγραφεται σ αυτο ενω δεν ειναι!!!!

 

Παντως, αλλο Α΄κατοικια, αλλο κυρια και ο περισσοτερος κοσμος τα μπλεκει.

Πιο δικαιο θα ηταν ο νομος να αναφερει την εκπτωση για την κυρια κατοικια βεβαια, αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.....να ταν μονο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

***off topic

Πηγαινε λοιπον ΣΤΗΝ υπαλληλο που σου ειπε : οπου μενεις αυτο ειναι και Α΄κατοικια ( γιατι γυναικα στο ειπε ειναι δεδομενο και τεκμηριωμενο....) και ενημερωσε την και αυτην οτι αλλο Α¨κατοικια και αλλο κυρια.Το οτι δεν συμπληρωνει την φορολογικη της δηλωση επειδη το κανει ο αντρας της, δεν την δικαιολογει να παιρνει στο λαιμο της και τον κοσμακη επειδη απλα αγνοει τα της εφοριας....

 

συνάδελφε, τα σεξιστικά σου σχόλια απλώς προσβάλουν την επιστήμη που κατέχεις -μπορείς αν θέλεις να ανακαλέσεις

Link to comment
Share on other sites

Η ανευθυνοτητα και η προχειροτητα με την οποια αντιμετωπιζουν οι δημοσιοι υπαλληλοι ολους εμας, ειναι κατι που μ ενοχλει αφανταστα.

Δεν ηθελα να κανω σεξιστικο σχολιο προς Θεου...αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι ετσι ειναι τα πραγματα....

Ας βγει και ο συναδελφος να το επιβεβαιωσει...

 

Ισως υπερεβαλλα λιγο, αλλα τους αξιζει πραγματικα.Ας αποκτησουν επιτελους συνειδηση της δουλειας που κανουν....

 

Μην πας να το μπλεξεις με φαλοκρατικα κινητρα...ΚΑΜΙΑ σχεση...απο αλλου πηγαζει η αγανακτηση.Ελπζω να εγινα κατανοητος...

Link to comment
Share on other sites

μόνο το σεξιστικό υπονοούμενο με ενόχλησε, αγαπητέ συνάδελφε (με κάλυψες όμως ).

νομίζω ότι λίγο ως πολύ όλοι είμαστε αγανακτισμένοι με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα -και πού είσαι ακόμα, σε λίγο καιρό μπορεί (στα πλαίσια "εξορθολογισμού" του δημοσίου) να παλεύουμε με ελεγκτές μεταταγμένους από κανένα υπουργείο τύπου! (=παρ' τ'αυγό και κούρευτο!)

 

off topic end...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να κανω σεξιστικο σχολιο προς Θεου...αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι ετσι ειναι τα πραγματα....

Ας βγει και ο συναδελφος να το επιβεβαιωσει...

 

 

Ετσι για την ιστορία και μόνο. Ανδρας μου έδωσε την απάντηση και συγκεκριμένα αυτός που μου υπέδειξαν ως υπεύθυνο για τον υπολογισμό προστίμου στην πολεοδομία Αιγάλεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει το τι θελει η πολεοδομια.Υπαρχει μονο το τι λεει ο νομος...και ο νομος ειναι σαφεστατος...κανει λογο για Α΄ΚΑΤΟΙΚΙΑ ( δικαιως ή αδικως δεν το εξεταζω).

Πηγαινε λοιπον ΣΤΗΝ υπαλληλο που σου ειπε : οπου μενεις αυτο ειναι και Α΄κατοικια ( γιατι γυναικα στο ειπε ειναι δεδομενο και τεκμηριωμενο....) και ενημερωσε την και αυτην οτι αλλο Α¨κατοικια και αλλο κυρια.Το οτι δεν συμπληρωνει την φορολογικη της δηλωση επειδη το κανει ο αντρας της, δεν την δικαιολογει να παιρνει στο λαιμο της και τον κοσμακη επειδη απλα αγνοει τα της εφοριας....

'Οπως τελικά αποδείχτηκε δεν ήταν η υπάλληλος αλλά ο υπάλληλος .

Βρε salpigoal δεν φταίνε για όλα οι γυναίκες σε αυτόν τον κόσμο . Όπως και συ και εγώ αγνοούμε πολλά ιατρικά ή νομικά θέματα για παράδειγμα , έτσι και ο κάθε υπάλληλος της Πολεοδομίας δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του (όπως εδώ τα φορολογικά) . Η πιο έγκυρη απάντηση σε ερώτημα για Α' κατοικία μπορεί να δωθεί μόνο από τον λογιστή του καθενός (αν ο πελάτης αγνοεί τη σωστή απάντηση) ή από τη σωστή ανάγνωση του τελευταίου υποβαλλόμενου Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν με καταλαβες Θοδωρη.

Εννοειται οτι θα το δηλωσεις ως Α΄κατοικια, αφου η αγορα οικοπεδου εγινε με ορους Α΄κατοικιας.Στο συμβολαιο αγορας του οικοπεδου θα περιγραφεται αυτο...

 

Σε κατάλαβα. Δε φαίνεται σε κανένα συμβόλαιο ξαναλέω κάτι περί Α' κατοικίας. Το οικόπεδο το αγοράσαμε με ιδίους πόρους (μετρητά) από πώληση παλαιότερου διαμερίσματος και αποταμίευση. Το δάνειο πάρθηκε για την ανέγερση και μόνο. Απαλλαγή πόθεν έσχες και μόνο έχει υπάρξει σύμφωνα με τον πατέρα μου (εγώ ήμουν μικρός τότε για να ασχολούμαι με αυτά), ο οποίος μάλιστα όντας οικονομολόγος ο ίδιος, ρώτησε και στη ΔΟΥ και σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Υπάρχουν περιπτώσεις που δε μπορεί να απαντήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τελικά αποδείχτηκε δεν ήταν η υπάλληλος αλλά ο υπάλληλος .

Βρε salpigoal δεν φταίνε για όλα οι γυναίκες σε αυτόν τον κόσμο . Όπως και συ και εγώ αγνοούμε πολλά ιατρικά ή νομικά θέματα για παράδειγμα , έτσι και ο κάθε υπάλληλος της Πολεοδομίας δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει θέματα που δεν άπτονται της ειδικότητάς του (όπως εδώ τα φορολογικά) . Η πιο έγκυρη απάντηση σε ερώτημα για Α' κατοικία μπορεί να δωθεί μόνο από τον λογιστή του καθενός (αν ο πελάτης αγνοεί τη σωστή απάντηση) ή από τη σωστή ανάγνωση του τελευταίου υποβαλλόμενου Ε9.

 

Mε ολο το θαρρος συναδελφισσα, οι υπαλληλοι της πολεοδομιας ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να γνωριζουν τους ορους της Α΄κατοικιας γιατι πολυ απλα καθοριζει την εισπραξη του προστιμου για το οποιο ειναι υπευθυνοι....οπως θεωρητικα ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν απ εξω και ανακατατωτα τον ΓΟΚ ( λεμε τωρα ).Προφανως και ολα αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας....το τι γινεται στις πολεοδομιες ολοι το γνωριζουμε.Απλα με αυτο το θεμα της Α΄κατοικιας, νευριαζω περισσοτερο, γιατι δεν ειναι σαν τον ΓΟΚ π.χ , που καποιος μπορει να θελει και χρονια μεχρι να τον κατανοησει σε ικανοποιητικο βαθμο,ενα απλο googlαρισμα θα τους ελυνε ΚΑΘΕ απορια περι Α΄κατοικιας και θα μπορουσαν να απαντουν με περισσοτερη υπευθυνοτητα σε ιδιωτες συναδελφους τους.Το παν ειναι να τους νοιαζει ομως....τους νοιαζει?....ΟΧΙ....το μισθο τους να παιρνουν και ολα ok....

 

 

 

Σε κατάλαβα. Δε φαίνεται σε κανένα συμβόλαιο ξαναλέω κάτι περί Α' κατοικίας. Το οικόπεδο το αγοράσαμε με ιδίους πόρους (μετρητά) από πώληση παλαιότερου διαμερίσματος και αποταμίευση. Το δάνειο πάρθηκε για την ανέγερση και μόνο. Απαλλαγή πόθεν έσχες και μόνο έχει υπάρξει σύμφωνα με τον πατέρα μου (εγώ ήμουν μικρός τότε για να ασχολούμαι με αυτά), ο οποίος μάλιστα όντας οικονομολόγος ο ίδιος, ρώτησε και στη ΔΟΥ και σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Υπάρχουν περιπτώσεις που δε μπορεί να απαντήσει κανείς.

 

 

Για την αγορα οικοπεδου πληρωσατε φορο?

Αν ναι ειναι Α΄κατοικια, αν οχι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρέωση τους να ξέρουν.......ο νόμος το προβλέπει. Ο ιδιοκτήτης κάνει την δήλωση κι αν δεν ξέρει να ρωτήσει το λογιστή του.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.