Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Το θέμα της πρώτης κατοικίας δεν είναι τόσο απλό.

Από διαθήκη παίρνω οικόπεδο.

Εκεί οικοδομώ μόνος μου.

Είναι πρώτη κατοικία?

Εγώ λέω ναι. Αλλά δεν υπάρχει κάποιο χαρτί που να το πιστοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι λέω.

Είμαι της άποψης ότι το πνεύμα του νόμου έχει να κάνει πιο πολύ με την κύρια κατοικία και όχι με αυτό που στις αγοροπωλησίες ονομάζεται 1η κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Salpigoal μην ξεχνάς επίσης πως οι υπάλληλοι των Πολεοδομιών δεν είναι όλοι μηχανικοί . Επίσης και μηχανικοί να ήταν δεν σημαίνει πως γνωρίζουν όλοι το ΓΟΚ . Τι ενδιαφέρει όλος ο ΓΟΚ έναν μηχανολόγο μηχανικό ή έναν τοπογράφο ? Ο καθένας στον τομέα του , ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης και ακόμα και αν γνωρίζουμε και 5πράγματα από άλλους τομείς δεν σημαίνει πως είμαστε και ειδήμονες , πιο πολύ ένα πασάλειμμα έχουμε κάνει . Κατά τα άλλα συμφωνώ με highlander και erling.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποια κατοικία έχει νόμιμη άδεια και χτίστηκε όταν μια περιοχή ήταν εντός σχεδίου αλλά πλέον είναι εκτός σχεδίου, πιστεύετε πως πρέπει να δηλωθεί σαν εκτός σχεδίου ή σαν εντός σχεδίου; Γνωρίζετε αν ρυθμίζεται κάπως αυτή η περίπτωση από το νόμο; Θα αυξηθεί 30% το πρόστιμο στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πλέον είναι εκτός σχεδίου, θεωρώ ότι εκτός σχεδίου πρέπει να δηλώσεις. Προσαύξηση 30% δε νομίζω ότι χειάζεται όμως γιατί αν δεν κάνω λάθος παραμένει εντός οικισμού. Πάντως όταν "πέφτει" το σχέδιο, η περιοχή είναι εκτός σχεδίου (δε νομίζω ότι επιδέχεται άλλης ερμηνείας αυτό). Βέβαια θα έχεις και θέμα με το τι Σ.Δ. θα βάλεις πλέον για το κλάσμα που ζητάει ο 3843, αφού κατά πάσα πιθανότητα με τις ισχύουσες (πλέον) διατάξεις, δεν είναι καν οικοδομήσιμο το πρώην οικόπεδο... Καλύτερα να ρωτήσεις στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχω 17τμ Η/Χ που έχει μετατραπεί σε Α΄ κατοικία στον ένα όροφο και 10τμ Η/Χ που έχει μετατραπεί σε άλλη κατοικία στον άλλο όροφο με τον ίδιο ιδιοκτήτη και καταθέσω ένα φάκελο, πως υπολογίζεται το πρόστιμο?

0,085*27*τζ= ... ή

0,07*27*τζ=...

Link to comment
Share on other sites

και καταθέσω ένα φάκελο,

 

Πολύ απλά, δεν θα καταθέσεις ένα φάκελο. Θα καταθέσεις δύο. Αυτοτελής ιδιοκτησία και φάκελος πάει. Δεν έχει καμία σημασία ότι ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου έχει απαντηθεί η ερωτηση μου, αλλά επειδή δεν με βοήθησε η αναζήτηση...

Μέχρι πότε ισχύει η έκπτωση 10%. Μέχρι 28/4 όπως και η πρώτη δόση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.