Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Νομιμοποίηση εξοχικού κτίσματος


Recommended Posts

Γεια σας. Η περίπλοκη μου ερωτήση. Έχω ένα εξοχικό κτίσμα σε εντος σχεδίου περιοχή οπού πριν γίνει γονική παροχή έγινε χωρίς άδεια με τις σχετικές κυρώσεις τότε. Υπάρχει έγγραφο από την πολεοδομία οπού έχει πληρωθεί ένα ποσό για νομιμοποίησή του συγκεκριμένου ακινήτου και άλλων χωρων που γίναν με παρόμοιο τρόπο.

Ποσο δύσκολη είναι η νομιμοποίηση του και αξίζει τον κόπο από την στιγμή που δεν υφίσταται ως κτίσμα και θα μπορεί να γίνει έκδοση νέας άδειας; :!:

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

αυτός που σας είπε την πονηριά πως "δεν υφίσταται" να σας πει αν αξίζει.

 

Τι σημαίνει δεν υφίσταται ? Αν περάσω μια βόλτα θα το δω ή είναι αόρατο ?

 

Πάντως να ξέρετε πως αν πεινάσουμε κι άλλο θα στραφούμε στις καταγγελίες. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν υπογράφω μελέτες και επιβλέψεις για μη υφιστάμενα στατικά των "μη υφισταμένων" κτισμάτων... Ωραία και παλιά η πονηριά, αλλά αποτελεί ποινικό αδίκημα (ή μάλλον συλλογή ποινικών αδικημάτων) με βαρύτατες συνέπειες για τον ιδιοκτήτη και τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτοψία (αν λέω αν! ) σε μη υφιστάμενο κτίσμα και ξαφνικά το δεις μπροστά σου τρέχα να κρυφτείς και εσύ και ο μηχανικός που θα υπογράψει.

Οπότε κι εγώ (παρομοίως με τον Αλέξη) ΔΕΝ υπογράφω κτίσματα που "δεν υφίστανται" αλλά "υπάρχουν"....

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν κτίσμα για το οποίο έχει πληρωθεί πρόστιμο να μην υφίσταται?

Έτσι και αλλιώς, πριν την έκδοση οποιασδήποτε αδείας ελέγχει το τμήμα αυθαιρέτων αν υπάρχει αυθαίρετο.

Άρα ποιος μηχανικός θα βάλει το κεφάλι του στον τουρβά για μερικά ευρώ????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έγγραφο από την πολεοδομία οπού έχει πληρωθεί ένα ποσό για νομιμοποίησή του συγκεκριμένου ακινήτου και άλλων χωρων που γίναν με παρόμοιο τρόπο.

Ποσο δύσκολη είναι η νομιμοποίηση του και αξίζει τον κόπο από την στιγμή που δεν υφίσταται ως κτίσμα και θα μπορεί να γίνει έκδοση νέας άδειας;

Αν έχει πληρωθεί, γιατί είναι ακόμα παράνομο;

Link to comment
Share on other sites

με 5 εκατ ευρω υπογραφω τα παντα...

 

κατω απο εκει ουτε για αστειο δεν μπορω τα τρικλινα τετρακλινα της φυλακης δεν ταντεχω εχουν μικρα κρεβατια....

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!

 

:P

 

το θέμα είναι αστείο πέρα για πέρα γι αυτό και συγχωρέστε μου το ολίγο σπάμ.

 

:)8-)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα -μάλλον- εξαντλήθηκε.

Για περαιτέρω εξηγήσεις, διαφωνίες, παράπονα ή απορίες, η διαδικασία είναι γνωστή (π.μ.).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.