Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη φωτοβολταϊκών


stayros

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία. Ένας προχωράει σε εγκατάσταση (με το νέο ΦΕΚ) ενος ΦΒ πχ 100kWp. Μπορεί μετά από 1 χρόνο να το τροποποιήσει και να προσθέσει άλλα 100;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται απιθανο αυτο που λες.Επειδη θα ανεβει η ισχυς και χρειαζεται να προστεθουν μετασχηματιστης κλπ το βελπω δυσκολο με την υπαρχουσα αδεια να εγκριθει.

 

Ο νεος λεει οτι μπορει να αλλαξει μονο προς τα κατω η ισχυς.

Γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

ο νέος νόμος δίνει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη του συστήματος να αυξήσει ή να μειώσει την ισχύ κατά +10% ή -10% χωρίς όμως να αλλάξει το μέγεθος του γηπέδου.

 

συγνώμη ξέχασα να διευκρινήσω ότι σαν μέγεθος νοείται αυτό που έχεις δηλώσει για την εγκατάσταση, εάν είναι μεγαλύτερο και έχεις extra χώρο καλώς τότε μπορείς να αυξήσεις κατά 10%.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον δεν γίνεται. Να ρωτήσω όμως τώρα. Μπορείς να πάρεις άδεια για 200kWp να βάλεις τα πρώτα 100 και μετά από 1 χρόνο τα υπόλοιπα;

Τι ρωτάω θα μου πείτε. Αυτά που μου ζητάνε (δυστυχώς)...

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ λέει τα παρακάτω στην 10η παράγραφο οπότε συζήτησέ μαζί τους. Γενικά αυτή η παράγραφος και γενικά την οδηγία δεν την διαβάζει κανένας? :P

 

Κατ΄εξαίρεση σε ακίνητο επί του οποίου ήδη λειτουργεί μεμονωμένος φωτοβολταϊκός σταθμός, μπορεί να γίνει δεκτή μία μόνο νέα αίτηση, από το ίδιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο, ή από διαφορετικό φυσικό ή νομικό πρόσωπο με αγορά ή μίσθωση τμήματος του ακινήτου.

 

http://www.dei.gr/Images/2%CE%B7%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%94%CE%95%CE%97%20%282%29.pdf

 

Για την δεύτερη πρότασή σου είναι πολύ απίθανο να δηλώνεις 200 στη ΔΕΗ και να τα δουλεύεις με μισά πάνελ και τα ινβέρτερ για 200 (αυτά θα έχεις δηλώσει με Υ.Δ.) και όταν βγάλει αυτός λεφτά σε ένα χρόνο να τσοντάρει τα υπόλοιπα. Τότε θα ξεκινούσαμε όλοι από χαμηλά και στο τέλος θα γινομασταν ΔΕΗ απτο πουθενά. :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να δεχτεί η ΔΕΗ επαύξηση ισχύος πρέπει ο αρχικός φ/β σταθμός να έχει υπογράψει σύμβαση σύνδεσης ή να λειτουργεί.

 

Τα αιτήματα της επαύξησης θα αντιμετωπίζονται σα νέα αιτήματα ως προς την προστιθέμενη ισχύ.

 

Π.χ. Αν κάποιος έχει 20 kWp σταθμό μπορεί να κάνει επέκταση σε 100 kWp. Ο σταομός που λειτουργεί παραμένει ως έχει και ο επενδυτής κάνει νέα αίτηση για σταθμό 80 kWp, με νέα παροχή.

 

Αν όμως δεν έχει υπογράψει ακόμα σύμβαση σύνδεσης και έχει αιτήσει 20 kWp αλλά θέλει τώρα 100 kWp, κάνει μία νέα αίτηση για τη συνολική ισχύ, με μία παροχή ΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεχτεί η ΔΕΗ επαύξηση ισχύος πρέπει ο αρχικός φ/β σταθμός να έχει υπογράψει σύμβαση σύνδεσης ή να λειτουργεί.

 

Τα αιτήματα της επαύξησης θα αντιμετωπίζονται σα νέα αιτήματα ως προς την προστιθέμενη ισχύ.

 

Π.χ. Αν κάποιος έχει 20 kWp σταθμό μπορεί να κάνει επέκταση σε 100 kWp. Ο σταομός που λειτουργεί παραμένει ως έχει και ο επενδυτής κάνει νέα αίτηση για σταθμό 80 kWp, με νέα παροχή.

 

Αν όμως δεν έχει υπογράψει ακόμα σύμβαση σύνδεσης και έχει αιτήσει 20 kWp αλλά θέλει τώρα 100 kWp, κάνει μία νέα αίτηση για τη συνολική ισχύ, με μία παροχή ΧΤ.

 

Αυτό σαν διαδικασία, όπως με ενημέρωσαν από τη ΔΕΗ της περιοχής μου, καθυστερεί πολύ (όταν η νέα αίτηση γίνει από τον ίδιο κύριο του πρώτου πάρκου). Αυτό που με συμβούλεψαν είναι πως καλύτερα να γίνει επέκταση του υφιστάμενου κάτι που φυσικά ορίζει πως πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση συμψηφισμού και κατοχύρωση kwh με ΔΕΣΜΗΕ. Άρα αφού ήδη άρχισε να πέφτει (όχι τραγική διαφορά προς το παρόν) θα κατοχυρωθείς στο σύνολο των 100kw με χαμηλότερη τιμή από αυτή των 20kw του αρχικού πάρκου (βλέπε παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.