Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

Ευχαριστώ JSK, αν υλοποιηθεί η δεύτερη ημερομηνία θα πρόκειται για την κοροϊδία του αιώνα.

 

Και η πρώτη κοροϊδία είναι, γιατί άσχετα με το αν η ΔΕΗ έχει προλάβει να οργανώσει τις υπηρεσίες της, από τη στιγμή που ο νόμος τέθηκε σε ισχύ 4.06.10 και η υπουργός αγροτικής ανάπτυξης έχει καθορίσει τα δικαιολογητικά για τους αγρότες από τις 12.07.10, είναι μη νόμιμο να μη δέχεται η ΔΕΗ αιτήσεις είτε έχει την υποδομή να το κάνει είτε όχι.

 

Γενικότερα είναι μη νόμιμο να μη δέχεται οποιαδήποτε αίτηση είτε απαντήσει αρνητικά είτε θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και εγώ την απάντηση της ΔΕΗ καθώς ο φάκελος με την αίτηση που είχα καταθέσει στις 9-7 μου επιστράφει ,παρότι είχα πάρει και αριθμό πρωτοκόλλου κανονικά:Αναφερόμενοι στο παραπάνω σχετικό με το οποίό ζητήσατε την έκδοση προσφοράς σύνδεσης για ένα Φ/Β σταθμό ισχύος 100Kw στο νησί της Λέσβου,σας γνωστοποιούμε οτι η υποχρέωση σύνδεσης νέων σταθμών ΑΠΕ εκ μέρους του αρμόδιου Διαχειριστή που προβλέπεται στο Ν.3851/2010,δεν ισχύει για τα κορεσμε΄να δίκτυα όπως είναι αυτά των μη Διασυνδεδεμένων Νησιων,σύμφωνα με το άρθρο 4 του ν.3468/2006,όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 2 παρ.12 του ν3851-2010.Επισημαίνεται οτι όσον αφορά σε νέα αιτήματα σύνδεσης ειδικά στα ΜΔΝ και μέχρι την έκδοση νεοτέρης ανακοίνωσης σχετικής με το υποψη θέμα,η παραλαβή των αιτήσεων για έκδοση προσφοράς σύνδεσης θα συνεχίζεται μόνο για οσους σταθμόυς παραγωής έχει χορηγηθεί απο τη ΡΑΕ απόφαση εξαίρεσης απο την υποχρέωση λήψης άδειας παραγωγής,προ του ν.3851 ή για όσους σταθμούς μας διαβιβαστεί το αντίστοιχ άιτημα απο τη ΡΑΕ στο πλαίσιο της ολοκήρωσης της διαδικασίας με βάση την πρόσκληση του 2007 για τα ΜΔΝ.Ωσ εκ τούτου δεν είναι δυνατόν να εξεταστεί η σχετική αίτησή σασ.Μετα τα παραπάνω σςα επιστρέφουμε τον υποβληθε΄ντα φάκελο,παραμένοντας στη διάθεσή σας για τυχόν διευκρινήσεις.Βέβαια καθώς απαιτούνται δικαιολογητικά απο αρκέτές υπήρεσίες και μάλιστα τα περισσότερα απο αυτά για την έκδοση τους απαιτούν αρκετό χρόνο και αυτοψίες,κάνω υπομονή για τη νέα έκδοση ανακοίνωσης απο τη ΔΕΗ,ευελπιστώντας πως όταν γίνει αυτή εγώ θα είμαι έτοιμος να καταθέσω άμεσα πλήρη φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Icecut,

 

για κοίτα εδώ:

http://www.rae.gr/cases/C18/index.html

 

5.5 MW δίνει στη Λέσβο για Φ/Β

 

Στο αρχείο αδειών η Νήσος Λέσβος δεν έχει καμιά άδεια παραγωγής για Φ/Β.

Στο αρχείο εξαιρέσεων βλέπω 370 αιτήσεις όλες σε αξιολόγηση με συνολική εγκατεστημένη ισχύ 41 MW.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο εξαιρέσεων μην το εμπιστεύεστε σε ότι αφορά το στάδιο αξιολόγησης,

το εχω τσεκάρει με πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που ενώ έχει εκδοθεί η εξαίρεση το αρχείο το έχει ακόμη σε αξιολόγηση.

Γενικά είναι κοροιδία η όλη κατάσταση.

εκτιμησή κάνω ότι η ανακοίνωση για την διείσδυση των ΑΠΕ στο ενεργειακό μίγμα θα καθυστερήσει και αυτή οπότε τελικά οι αγρότες απο σπόντα θα έχουν κάποιο χρονικό πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση για ΦΒ ΧΤ <100kW της ΔΕΗ

 

Το πρότυπο ζητά το εξής:

5. Τοπογραφικό σχέδιο της ακριβούς θέσης της εγκατάστασης και χάρτη ΓΥΣ 1:5000 με απεικόνιση του πολυγώνου του γηπέδου (προκειμένου για γήπεδα εκτός σχεδίου πόλεως).

 

Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται και την χωροθέτηση ή μόνο το τοπογραφικό στο οποίο επισυνάπτεται ο χάρτης ΓΥΣ με το πολύγωνο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο το τοπογραφικό.

Απλώς αν είναι μεγάλη έκταση, π.χ. 50 στρ. και βάλεις 100 kWp, μπορεί να σου ζητήσουν να δείξεις στο τοπογραφικό ποιά 4-5 στρ. θα χρησιμοποιήσεις από τα 50 στρ.

Αυτό χωρίς να είναι απόλυτο... Δεν το γράφει κανένας νόμος...

Link to comment
Share on other sites

17/8 σημερα και η ΔΕΗ εξακολουθει να μη δεχεται αιτήσεις για εγκαταστασεις 100kw από κατ επάγγελμα αγρότες.

Εχω ένα ερώτημα γενικότερα επί της διαδικασιας εξαίρεσης από ΕΠΟ στη ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ, Αρχικά έκανες αίτηση για να παρεις απαλλακτικό από ΕΠΟ και ήταν υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν σε 20 μερες, διάστημα μετά το οποίο η μη απάντηση ισοδυναμούσε με την εξαίρεση από ΕΠΟ είχαν να εξετάσουν δε τα των παραγράφων (α) και (β) του αρθρου 3 παρ 13 του 3851/2010.

Σήμερα΄, μετά τις οδηγίες του Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ.,ζητούν να καταθέσουμε εμείς ΥΔ που να πιστοποιεί ότι ο χώρος που ζητάμε δεν εντάσσεται στα (α) και (β) και απλά πατόντας στην ΥΔ να γνωμοδοτήσουν.

Προκύπτει λοιπόν η ερώτηση: ποιός ο λόγος γνωμοδότησης εξαίρεσης ΕΠΟ από την περιφέρεια αφού όλος ο ελέγκτικός μηχανισμός στηρίζεται στην δικιά μου ΥΔ?

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση του Δι.Πε.Χω είναι η εξής:Σε απαντηση της παραπάνω σχετικής και κατόπιν ελέγχου των συμημμένων στοιχείων ,σας πληροφορούμε οτι προκειμένου να λάβετε την απαιτούμενη απαλλαγή περιβαλλοντικών όρων,σύμφωνα με την παράγραφο 13 του άρθρου 3,του Νόμου 3851/2010,θα πρέπει να συμπληρώσετε το φάκελο που υποβάλλατε με την απόφαση εξάιρεσης απο τη ΡΑΕ για το υπόψη Φ/Β πάρκο.Στους κατ επάγγελμα αγρότες οι φάκελοι εξετάζονται κατ εξαίρεση εφόσον κατατίθενται με τον οδηγό για αγρότες που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ.Προς το παρόν δεν έχω κάτι νεότερο,περιμένω απαντήσεις και απο τις υπόλοιπες υπηρεσίες καθώς και την 3η ανακοίνωση της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Icecut, για την υποβολή αιτήματος πρόσφορας σύνδεσης προς τη Δ.Ε.Η. αρκεί να τους καταθέσεις αντίγραφο της υποβολής του αιτήματος προς την ΠΕ.ΧΩ. όχι το θέτικο ή το αρνητικό. Ασφαλώς, η βέβαιωση απαλλαγής θα χρειαστεί σίγουρα σε επόμενη φάση.

 

Τουλάχιστον, αυτά αναγράφει ο οδηγός που έχει αναρτήσει το ΥΠΕΚΑ. Τι άλλο μπορεί να ζητήσει η ΔΕΗ είναι ακόμα άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.