Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγω κάτι..στον νόμο αν δεν κάνω λάθος λέει οτι θα οριστεί και εγγυητική η οποία θα αποφασιστεί στο μέλλον απο την υπουργό..ξέρει κανεις γιατί ποσό μιλάμε???μήπως αυτο θα κόψει σε πολλούς τα πόδια στο μέλλον??και κάτι άλλο για να ξεκινήσει ένας αγρότης για εγκατατάσταση φ/β νομίζω οτι θα χρειαστεί σίγουρα 50000 ευρώ..αν κάποιος έχει 50000ευρώ αυτη τι στιγμή δεν νομίζω οτι θέλει και βοήθεια απο το κράτος....

Link to comment
Share on other sites

Που θα τα χρειαστει τα 50 χιλιαρικα Ηλια?Πολλα δε λες?

Για αρχη θα χρειαστει εξοδα φακελου και απο κει και περα οτι διακανονισμο κανει με την τραπεζα του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι ένα 50κ το θέλει στα σίγουρα.Άλλωστε για το φάκελο ζητάνε απ 2-4κ!Επίσης λές οτι αν κάποιος έχει 50κ τι τη θέλει τη βοήθεια απο το κράτος?Και τα υπόλοιπα πώς θα τα καλύψει?Οι τράπεζες νομίζω οτι θα φτάσουν να χρηματοδοτήσουν μέχρι το 85% της επένδυσης,τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι των επενδυτών!

Link to comment
Share on other sites

Για την αιτηση στη ΔΕΗ χρειάζεται γνωμάτευση απο τη Δ/νση Αγροτικής Αναπτυξης για το χαρακτηρισμό του χωραφιού ως γή υψηλής παραγωγικότητας?Στην αίτηση που έχει βγει για τους αγρότες δεν το ζητάει...

 

Και εγώ πιστεύω οτι ένα 50κ το θέλει στα σίγουρα.Άλλωστε για το φάκελο ζητάνε απ 2-4κ!Επίσης λές οτι αν κάποιος έχει 50κ τι τη θέλει τη βοήθεια απο το κράτος?Και τα υπόλοιπα πώς θα τα καλύψει?Οι τράπεζες νομίζω οτι θα φτάσουν να χρηματοδοτήσουν μέχρι το 85% της επένδυσης,τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι των επενδυτών!

 

εννοώ οτι άν κάποιος έχει 50000 ευρώ να δώσει αυτη τη στιγμή για μια επένδυση δεν νομίζω οτι χρειάζεται προτεραιότητα για να καταθέσει φάκελο στη δεη...με το πρόγραμμα με τα φ/β στους αγρότες ευνοούνται οι πλούσιοι αγρότες...δεν νομίζω οτι ένας αγρότης που χρωσταει σε τράπεζες και οικονομικά δεν είναι καλά θα επενδύσει στα φ/β

Link to comment
Share on other sites

Για την αιτηση στη ΔΕΗ χρειάζεται γνωμάτευση απο τη Δ/νση Αγροτικής Αναπτυξης για το χαρακτηρισμό του χωραφιού ως γή υψηλής παραγωγικότητας?Στην αίτηση που έχει βγει για τους αγρότες δεν το ζητάει...

 

Σε δευτερο χρόνο σύμφωνα με το Δ.Τ του ΥΠΕΚΑ, απο τους αγρότες δεν ζητά καν Υ.Δ ότι είνια ή δεν είνια ενώ στα υπόλοιπα Φ/Β επι γηπέδου απο επενδυτές ζητά αρχικά ΥΔ ότι είναι ή δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

ρίχτε μια ματιά στην 4η ανακοίνωση ΔΕΗ, το λέμε ξελέμε είναι απίστευτο, μάλλον έπεσε τρελό χέρι.

Καλά σήμερα στις ΔΕΗ έγινε τρελό πανυγήρι, να κλαίμε ή να γελάμε δεν ξέρω:P ή :cry:

Link to comment
Share on other sites

ελεος πια με τους αγροτες!!!!

τη μια με τις επιδοτησεις απο Ευρωπαϊκή Ένωση, τωρα με τα φωτοβολταϊκά. επειδή το 2013 σταματούν οι επιχορηγήσεις "πρέπει" να τους βρούν άλλο τρόπο να βγάλουν άκοπα χρήματα.

Γιατί δε δίνουν και σε εμάς τους μηχανικούς κίνητρα για αντίστοιχες επενδύσεις?

Link to comment
Share on other sites

ρίχτε μια ματιά στην 4η ανακοίνωση ΔΕΗ, το λέμε ξελέμε είναι απίστευτο, μάλλον έπεσε τρελό χέρι.

Καλά σήμερα στις ΔΕΗ έγινε τρελό πανυγήρι, να κλαίμε ή να γελάμε δεν ξέρω:P ή :cry:

 

Μαλλον για να κλαίμε είναι..υπάρχουν αγρότες που ετοιμάσανε τα χαρτια για τη δεη και υπογράψανε με την ίδια εταιρεία που τους τα ετοιμασε, συμβόλαιο οτι είναι υποοχρεωμένοι να τους δώσουνε και την κατασκευη όταν φτάσει εκείνη η στιγμή...πολλοί μάλιστα κλείσανε και τιμή απο τώρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τους αγρότες που ήξεραν τί έκαναν όταν κατέθεταν το φάκελο στη ΔΕΗ- οι οποίοι είναι λίγοι- οι περισσότεροι θα δυσκολευτούν να δανειοδοτηθούν τη στιγμή της υλοποίησης με αποτέλεσμα οι μεγάλοι κατασκευστές να "τσιμπάνε" τους αγρότες και να τους βάζουν πλάτες με το αζημίωτο βέβαια. Έτσι θα φτάσει ο αγρότης να παίρνει ένα ενοίκιο της τάξης των 5000Ευρώ/έτος και οι κατασκευαστές να θησαυρίζουν εκμεταλλευόμενοι τις άδειες που θα πάρουν οι αγρότες.

 

Όσο για το γεγονός ότι οι αγρότες έχουν προτεραιότητα για φ/β, με το ίδιο σκεπτικό να δώσουμε και στους πολύτεκνους κλπ κλπ.ΕΛΕΟΣ!

 

ΗΛΙΑΣ Ζ.

Τα "κοράκια" λειτούργησαν και πάλι στη διαδικασία υποβολής φακέλου από τους αγρότες.

Τους φουσκώναν τα μυαλά και βγάλανε αέρα εκατομμυρίων.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικαιολογητικά αναφέρεται τοπογραφικό διάγραμμα και χάρτης ΓΥΣ 1:5000. Αναφέρει πουθενά για χάρτη 1:50.000; Γιατί ένας αγρότης μου το ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.