Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

H απάντηση του Δι.Πε.Χω είναι η εξής:Σε απαντηση της παραπάνω σχετικής και κατόπιν ελέγχου των συμημμένων στοιχείων ,σας πληροφορούμε οτι προκειμένου να λάβετε την απαιτούμενη απαλλαγή περιβαλλοντικών όρων,σύμφωνα με την παράγραφο 13 του άρθρου 3,του Νόμου 3851/2010,θα πρέπει να συμπληρώσετε το φάκελο που υποβάλλατε με την απόφαση εξάιρεσης απο τη ΡΑΕ για το υπόψη Φ/Β πάρκο.Στους κατ επάγγελμα αγρότες οι φάκελοι εξετάζονται κατ εξαίρεση εφόσον κατατίθενται με τον οδηγό για αγρότες που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ.Προς το παρόν δεν έχω κάτι νεότερο,περιμένω απαντήσεις και απο τις υπόλοιπες υπηρεσίες καθώς και την 3η ανακοίνωση της ΔΕΗ.

 

Αυτό μου απάντησαν την τελευταία φορά,είχα καταθέσει φάκελο σαν ιδιώτης και ήθελαν και εξαίρεση απο ΡΑΕ.Συμπληρωματικά κατέθεσα χαρτιά για αγρότης και φαντάζομαι πως τώρα θα προχωρήσει.Θα ενημερώσω για ότι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω πως κατέθεσες χαρτιά σαν αγρότης (έστω συμπληρωματικά) αφού καμμιά ΔΕΗ ΤΟΠΙΚΗ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ δεν δέχεται αιτήσεις απο αυτή την ομάδα επενδυτών?

Link to comment
Share on other sites

Καμία αίτηση δεν δέχεται η ΔΕΗ για αγρότες.

Ακόμα και αυτοί που κατέθεσαν αιτήσεις κι έβαλαν τα χαρτιά του ΟΠΕΚΕΠΕ μέσα θα πρέπει να ξανα-καταθέσουν ΑΝ ποτέ ανοίξει το πρόγραμμα των αγροτών, και χωρίς να έχουν σειρά προτεραιότητας

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά έγγραφα κατέθεσα στο ΔΙΠΕΧΩ και όχι στη ΔΕΗ.Η ΔΕΗ δεν δέχεται τίποτα και σε καμία περίπτωση.Όταν κατέθεσα εγώ την αίτηση στη ΔΕΗ η απόφαση για πιστοποιητικά απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ δεν υπήρχε και η αρχική μου βεβαίωση ήταν απο το μητρώο αγροτών.Όσον αφορά το αν ανοίξει ποτέ το πρόγραμμα και το οτι δε θα έχουν σειρά προτεραιότητας,δε μπορώ να καταλάβω πως βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα.Επειδή έχω τρέξει πάρα πολύ και σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες,μόνο και μόνο απο τη ΔΙΠΕΧΩ αυτή τη στιγμή δε πρόκειται να εξεταστεί καμία περίπτωση πέραν αυτής των αγροτών,ιδιώτες δε δέχονται κάν,ενω ακούγεται οτι θα υπάρξει 2μηνη παράταση για τους αγρότες!

Link to comment
Share on other sites

Οι ΔΙΠΕΧΩ όντως αξιολογούν τα χαρτιά των αγροτών, σήμερα μάλιστα έλαβα μια επιστολή για να καταθέσουμε κάποια συμπληρωματικά έγραφα.

Δεν βγάζουμε συμπεράσματα αλλά μήπως η ΔΕΗ καθυστερει πολύ, τουλάχιστον σημερα είδαμε και λίγο φώς απο το ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΠΕΧΩ, δηλαδή, δέχεται αιτήσεις απαλλαγής από ΕΠΟ μόνο από αγρότες?

 

Για αιτήσεις που έχουν γίνει στη ΔΕΗ με τον καινούργιο νόμο (καμμία σχέση με ΡΑΕ) δεν μπορώ να κάνω αίτηση για απαλλαγή από ΕΠΟ?

Κι αν όντως δεν μπορώ, για ποιό λόγο?

Αφού το πλεονέκτημα των αγροτών έχει να κάνει μόνο με την εξέταση των αιτήσεών τους από τη ΔΕΗ, δεν έχει να κάνει με τη ΔΙΠΕΧΩ!

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΙΠΕΧΩ μου είπαν οτι αν η ΔΕΗ δε κάνει δεκτά αιτήματα για ΜΔΝ δε πρόκειται να πάρω απαλλαγή απο ΕΠΟ.Τώρα ότι μου είπαν σου λέω...ενημέρωση δεν έχει κανείς πάντως!Αναμένουμε όλοι φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση από την ΠΑΣΕΓΕΣ για τις καθυστερήσεις

 

Το γεγονός ότι οι τοπικές υπηρεσίες της ΔΕΗ αρνούνται να παραλάβουν τις αιτήσεις των αγροτών, επικαλούμενες έλλειψη οδηγιών από την Κεντρική Διοίκηση, αλλά και το γεγονός ότι όλες οι εμπλεκόμενες Δημόσιες Υπηρεσίες (Πολεοδομία, Δασαρχείο, Αρχαιολογικές Υπηρεσίες κ.λ.π.) δεν αναγνωρίζουν και δεν αποδέχονται τις πρόσφατες οδηγίες του ΥΠΕΚΑ, έχει καταργήσει, στην πράξη, την διατιθέμενη προθεσμία.

 

http://www.paseges.gr/portal/cl/co/dce652fa-4ff4-4e96-ae4e-1940681b7cb7

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.