Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές Πολιτικού Μηχανικού στην Κύπρο ή στην Ελλάδα;


Σπουδή Πολιτικού Μηχανικού (Κύπριος φοιτητής) στο:  

15 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Σπουδή Πολιτικού Μηχανικού (Κύπριος φοιτητής) στο:

    • Πανεπιστήμιο Κύπρου
    • Α.Π.Θ
    • Πανεπιστήμιο Πατρών


Recommended Posts

Για σας,

 

Είμαι καινούριο μέλος στο site, αφού θέλω να σπουδάσω πολιτικός μηχανικός. Έχω διαβάσει αρκετές δημοσιεύσεις εδώ σχετικά με τους πολιτικούς μηχανικους και μου έχουν λυθεί πολλές απορίες... Είμαι από την Κύπρο και έχω παρακαθήσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις όπου έχω πολύ καλά αποτελέσματα γι' αυτό και έχω εξασφαλίσει θέση στο τμήμα "Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος" στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έκανα αίτηση και στα ελλαδικά πανεπιστήμια (όπου πιστεύω πως θα περάσω στο ΑΠΘ ή στο Πανεπιστήμιο Πατρών).. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω για το επίπεδο του Πανεπιστημιού Κύπρου σε σχέση με αυτά τα ελλαδικά πανεπιστήμια γιατί βρίσκομαι σε δίλημα.. Σκέφτομαι και τη φοιτητική ζωή γιατί αν τελίκα μείνω στην Κύπρο θα διαμένω στο σπίτι μου με τους γονείς μου..:| Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω τελικά;

 

Σας ευχαριστώ :):)

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έριξα και μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου της Κύπρου και δεν φαίνεται άσχημο... προσωπικά δεν ήξερα ότι έχει δημιουργηθεί τέτοιο τμήμα...

Έχει κανένας συνάδελφος άποψη εκ των έσω;

Link to comment
Share on other sites

Τα πανεπιστήμια καλά είναι - τουλάχιστον στα σοβαρά τους τμήματα. Το θέμα είναι ότι άμα έρθεις και σπουδάσεις εδώ, πιθανόν να μπεις στη διαδικασία του να ενταχθείς στην εδώ αγορά εργασίας - πράγμα που είναι λανθασμένη επιλογή έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα στην Ελλάδα τελευταία. Και αναμένονται χειρότερα...

Στην Κύπρο θα είσαι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!

Ναι, πιστεύω ότι στην Κύπρο οι μηχανικοί είναι σε καλύτερη μοίρα..Έχω διαβάσει τα ωρολόγια προγράμματα και των 3 πιο πάνω πανεπιστημιών που ανέφερα, δε φαίνονται σοβαρές διαφορές ως προς τα μαθήματα, το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το πανεπιστήμιο Κυπρου είναι 4ετής η φοίτηση στο τμήμα, ενώ στην Ελλάδα όλες οι πολιτεχνικές σπουδές είναι 5ετής κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H μεγάλη διαφορά με τα Ελλαδικά πανεπιστήμια είναι ότι θα έχεις να αντιμετωπίσεις ένα σωρό άλλα πράγματα εκτός της ακαδημαϊκής ποιότητας της γνώσης. Και αυτά ξεκινάνε από τον υπερπληθυσμό των τμημάτων σε φοιτητές συνεχίζουν με την ισχυσρή συνδικαλιστική δράση των φοιτητών στα πανεπιστήμια (που κατά την άποψή μου μόνο κακό κάνει) και καταλήγουν με νοοτροπίες καθηγητών που μόνο μάθημα δεν έχουν σκοπό να κάνουν. Κοινώς στα Ελληνικά πολυτεχνεία θα βρείς πολύ καλή ποιότητα σπουδών μόνο όμως αν έχεις ισχυρά κίνητρα και θέληση από μόνος σου. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για την σχολή δεν πρόκειται να σου πεί κανένας τίποτα θα βρεθείς να διαβάζεις μόνο στις εξεταστικές, και θα πάρεις ένα πτυχίο που θα σου εξασφαλίζει καποια επαγγελματικά δικαιώματα.

Στην Κύπρο από ιδία πείρα γνωρίζω ότι γίνονται σημαντικές προσπάθειες για δημιουργία ποιότητας νέων τμημάτων με λογική κυρίως ευρωπαικών πανεπιστημίων. Σίγουρα δεν μπορεί ένα τόσο νεοσύστατο τμήμα να έχει πείρα και συνοχή όσο ένα ΕΜΠ ας πούμε, αλλά θα έχεις να κάνεις με καθηγητές μονάδες που έχουν ώς σκοπό την ανάδειξη του τμήματος. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να συνεργάζεσαι με νέους καθηγητές με όρεξη και όχι με βολεμένους Δ.Υ.

Πέρα από τι απόψεις μπορείς να διαβάσεις σε ένα forum εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τα ίδια τα ιδρύματα, να πάς εκεί να βρείς καθηγητές τους προέδρους των τμημάτων και να συζητήσεις τους προβληματισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Οι πρώτοι πολιτικοί μηχανικοί του Πανεπιστημίου Κύπρου πήραν πτυχίο το 2006, άρα ως τμήμα έχει λίγα χρόνια λειτουριάς συνεπώς και λίγη πείρα... Σωστά όσα γράφεις iovo! Παρόλα αυτά κάποιος θα μπορούσε να πει για τους καθηγητές του τμήματος στην Κύπρο ότι έχουν λίγη πείρα, όσο για τον αριθμό των φοιτητών (60 περίπου) πάλι θεωρείται αρκετά μικρός...

 

Για τα 4 χρόνια το έχω ψάξει... Μπορώ να εργαστώ στην Κύπρο και έχω όλα τα δικαιώματα. Παρόλα αυτά δεν είναι αρκετα για εργασία στην Ελλάδα, αφού για να δουλέψει κάποιος εκεί πρέπει να συμπληρώσει 5ετή φοίτηση.. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει για τις υπόλοιπες χώρες....

 

Ποιά η γνώμη σας για το τμήμα των πολιτικών μηχανικών στο Πανεπιστήμιο Πατρών;;

(σε λίγες μέρες θα έχω τα αποτελέσματα και πιστεύω ότι θα περάσω εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.