Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα ΠΡΟΣΟΨΗ


JTB

Recommended Posts

Επειδή έχω δεί πολλές φορές διάφορα προγράμματα που θα ομορφήνουν την Αθήνα αλλά πάντα χάλια είναι, θέλω να σας παραθέσω το παρακάτω

www.prosopsi.gr (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣΟΨΗ) και να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάτι, αν έγινε κάτι κλπ....

Ελαβα από ένα διαχειριστή τα χαρτιά και θέλουν να το ψάξω..Θα το κάνω άμεσα αλλά λόγω των ημερών (θερινές διακοπές) δεν ξέρω αν θα λάβω μια σοβαρή απάντηση... έχει κανείς ασχοληθεί / χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα;

--------------------------------------------------------------------------

 

:-x:confused::(:-x

 

ΕΛΕΟΣ!!!

 

Πήρα τηλέφωνο και πληροφορήθηκα για το πρόγραμμα...!!! Τα γράφω αναλυτικά, παρακαλώ διαβάστε τα

 

ΕΓΩ: Γειά σας, είμαι μηχανικός και ενδιαφέρομαι για την ανακαίνιση ενός κτιρίου κατοικιών (60 διαμερίσματα !!!) και θέλω να δω αν ισχύει και πως ισχύει το πρόγραμμα.

 

ΑΠΑΝΤ: Ναι, ισχύει το πρόγραμμα... κάνετε την αίτηση (βλ. υπόδειγμα στην ιστοσελίδα) και μετά αναλαμβάνει μηχανικός του Δήμου Αθηναίων... συντάσσει τεχνική έκθεση... και παίρνετε δωρεάν άδεια από το Δήμο για τις εργασίες (βαφή- μερεμέτια - σκαλωσιά) και για τη κατάληψη πεζοδρομίου.

 

ΕΓΩ: Δωρεάν;;; Δηλαδή πώς δωρεάν, δεν απαιτείται μηχανικός;

 

ΑΠΑΝΤ: Ναι, ο μηχανικός του Δήμου...

 

ΕΓΩ : Καλά, Αμοιβές μηχανικού, φάκελος αδείας, τοπογραφικά, όψεις, έλεγχος κλπ... Φορολογικά....

 

ΑΠΑΝΤ : Δεν απαιτείται μηχανικός....

 

ΕΓΩ : Και επιβλέπων ποιός είναι; Δεν υπάρχει επιβλέπων κατά τη διάρκεια των εργασιών;

 

ΑΠΑΝΤ : Οχι, δεν κάνουμε επίβλεψη, δεν χρειάζεται...

 

ΕΓΩ : Τι δεν χρειάζεται κυρία μου, αυτό είναι παράνομο, απαιτείται οικοδομική άδεια για τέτοιο έργο και προφανώς μελετητής και επιβλέπων μηχανικός σύμφωνα με το νόμο!!!

 

ΑΠΑΝΤ : Δεν είναι παράνομο, έχουμε βάψει πολλά έτσι, μας κάνει δήλωση ο ιδιοκτήτης ή ο εργολάβος ότι αναλαμβάνει πλήρως την αστική ευθύνη (βλ. υπόδειγμα στην ιστοσελίδα) και έτσι γίνεται...

 

ΕΓΩ : Μα τί λέτε, αναλαμβάνει ευθύνη ο ιδιώτης ή ο εργολάβος, αυτό δε γίνεται ποτέ και πουθενά... Αν σκοτωθεί κάποιος από τη σκαλωσιά θα τρέχουν τη 60 ετών διαχειρίστρια;;;

 

ΑΠΑΝΤ : Εχουν κάνει πολλοί μηχανικοί αιτήσεις και είστε ο πρώτος που μας λέτε ότι είναι παράνομο!

 

ΕΓΩ : Σοβαρά; Ο νόμος καθορίζει σαφώς και επακριβώς τις ευθύνες του μηχανικού , του εργολάβου και του ιδιώτη στα οικοδομικά έργα... Σε πιθανό δικαστήριο θα δείξετε μια υπεύθυνη δήλωση της κυρίας;;;

Και με το ΙΚΑ ;;;

 

ΑΠΑΝΤ : Παίρνουν οι ιδιοκτήτες τα στοιχεία από εμάς και ανοίγουν φάκελο στο ΙΚΑ...

 

ΕΓΩ : Δηλαδή ΠΙΝΑΚΕΣ, ποσότητες, ένσημα, τα παίρνουν έτοιμα και μετά....

 

Μετά η συζήτηση δεν είχε νόημα, το ΤΡΟΜΕΡΟ επιχείρημα είναι ότι έχουν βάψει πάρα πολλά ετσι οπότε ΔΕΝ είναι παράνομοι !!!!!!!!!!!!!

 

(προς moderators : Ελπίζω να μην ενοχλούν τα κεφαλαία, βρισκόμαστε σε μια κραυγαλέα απαξίωση του επαγγέλματος από το ίδιο το δημόσιο!!!)

 

 

ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ

ΣΕ ΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ

ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΕ

ΤΙ ΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΕΙΣ

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

 

ΑΥΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΩΓΕΣ, ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΜΑΣΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

ζητάνε πρώτα την οικοδομική άδεια και μετά μπορείς να καταθέσεις

ΥΓ την ώρα που έγραφα δεν είχα δει το post#2

εγώ πάντως που πήρα μου ζητήσαν οικοδομική άδεια , αλλά δεν μου είπαν ότι αναλαμβάνει μηχανικός του δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει κάνα επιδοματάκι ή υπερωρία στον μηχανικό του Δήμου;

 

Αφού είναι επιδοτούμενο πρόγραμμα, γιατί να μην επιδοτηθεί και η αμοιβή του ιδιώτη μηχανικού που είναι νομικά κατοχυρωμένη;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα στο ενημερωτικο φυλλαδιο, η ''πατατα'' ειναι πως αναφερει δωρεαν εγκριση εργασιων (οικοδομικη αδεια) εννοωντας προφανως την εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας, που ετσι κι αλλιως ειναι δωρεαν αν ασχοληθει ο ιδιοκτητης μονος του. Ισως θα επρεπε να ειναι πιο σαφης ο χαρακτηρισμος.

Κατα τα αλλα δε βλεπω κατι μεμπτο στην ιστορια....

Link to comment
Share on other sites

Με μικρής κλίμακας μπορείς να στήσεις ικριώματα και να κάνεις επισκευές επιχρισμάτων - χρωματισμούς;

Το θέμα είναι όντως σοβαρό, αν πράγματι οι εργασίες γίνονται χωρίς πολεοδομική άδεια, υπάρχει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Για παρτε κανενα τηλ κι εσεις βρε παιδια, τοσο βλακας ειμαι, τοσο κινεζικα τα γραφουν, τοσο ασχετη ηταν αυτη... Τί συμβαινει τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι.

 

ΔΩΡΕΑΝ.

 

Το καλό είναι πως το πρόγραμμα έχει λήξει, αλλά συνεχίζουν και δίνουν.

 

Σου δίνουν άδεια κατάληψης δωρεάν, άδεια για σκαλωσιά και βαψίματα μόνο.

 

Όχι σοβατίσματα, όχι επισκευές άλλου τύπου (μαρμάρινα κούτελα, επιδιόρθωση beton etc.

 

Ποιος και πόσο υπεύθυνος είναι ........ρωτήστε κανέναν που του έτυχε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.