Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μπετό ή κάτι άλλο ;


kostassk

Recommended Posts

καλημερα σας!!εχω ενα ερωτημα κ θα χρειαστω την βοηθεια σας!!!εχω ενα οικοπεδο το οποιο ειναι περιπου 2 μετρα κατω απο το δρομο!!το ερωτημα ειναι το εξης..αντι για τοιχειο μπετου υψους 2,50 μ υπαρχει κατι αλλο που μπορω να βαλω πχ πανελ η κατι αλλο,για την ορειοθετηση του οικοπεδου???

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πράγματα μπορείς να βάλεις...το θέμα είναι εσύ τι θες...

 

Πολύ συχνά κατασκευάζουμε τοίχους από λιθοδομή, σαραζανέτια, σκυρόδεμα και επένδυση από πέτρα κτλ κτλ. Βέβαια το συνηθισμένο είναι πράγματι τοίχος από μπετό, αλλά υπάρχουν κι άλλοι τύποι...

 

Σε ότι όμως και να προορίζεσαι, πέρα από το κόστος του υλικού, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι τοίχος ύψους 2.50m δεν είναι τοιχαλάκι...χρειάζεται μελέτη από πολιτικό μηχανικό.

 

Όταν λες πάνελ, τι έχεις στο μυαλό σου;

 

Alex γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποψιάζομαι ότι θέλει κάτι απλό, εύκολο, που να καταλαμβάνει τον λιγότερο δυνατόν χώρο από το οικόπεδο, και προς το παρόν δεν σκέφτεται καν να πάρει μηχανικό...

:)

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι έτσι χαιρετίσματα...συμφωνώ με το ΟΧΙ του συναδέλφου και το γενικεύω κι όλας...

 

Ξαναεπισημαίνω πάντως ότι ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Πολιτικός Μηχανικός. Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα...δρόμος περνάει από πάνω. Θα γίνει καμιά στραβή και θα τρέχεις...Πρώτα κοιτάμε την ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτο γιατι ή εγω δεν καταλαβαινω σωστα, ή βγαζουμε τα πιστολια και βαραμε και οποιον παρει ο χαρος........

 

Υπαρχει δρομος.. Στην μια πλευρα του δρομου υπαρχει ενα οικοπεδο που ειναι 2 μετρα χαμηλοτερα.. Το ερωτημα εχει να κανει με την οριοθετηση (περιφραξη μαλλον εννοει) του οικοπεδου..

 

1.Αντε κι επεσε ο δρομος, ας πουμε σημερα, πριν κανει οποιαδηποτε εργασια οριοθετησης, περιφρακης ή ο,τι αλλο. Ποια η ευθυνη του οικοπεδουχου?

2.Για περιφραξη οικοπεδου απαιτειται αδεια. Το τι θα κανει ο οικοπεδουχος ειναι προβλημα του.. (Χωρις να σημαινει οτι υποστηριζω την τακτικη της αυθαιρετης περιφραξης)

3.Αν ολα γινουν οπως πρεπει, γιατι αποκλειεται να χρησιμοποιηθει και κλασικο συρμα περιφραξης αλλα με πασαλους που να υπολογιατουν για το μεγαλο υψος τοσο ως προς την εδραση τους οσο και ως προς τη διαμετρο τους?

 

Αν κανω καπου λαθος παρακαλω ενημερωστε με.....

Link to comment
Share on other sites

1. Για την ευθύνη του οικοπεδούχου αν πέσει ο δρόμος, είτε με είτε χωρίς επέμβαση, δεν είμαι ειδικός... υπάρχουν δικηγόροι. Υποθέτω ότι εξαρτάται από τη ζημιά που θα προκαλέσει.

 

Πάντως, πάλι υποθέτω, ο ιδιοκτήτης θα θέλει να "πειράξει" το σημερινό πρανές...

 

2. Αδειοδότηση σίγουρα θα χρειαστεί...πρέπει όμως να συμφωνήσουμε ότι η αδειοδότηση έρχεται σε δεύτερη μοίρα...προέχει η ασφάλεια.

 

3. Για να γίνουν όλα όπως πρέπει, απαιτείται η συμμετοχή Πολιτικού Μηχανικού...δεν γίνεται αλλιώς.

 

Αυτό με τους πασσάλους δεν το καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι...πάντως γενικά οι πάσσαλοι είναι ακριβή λύση που επιλέγεται αν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην κανουμε υποθεσεις.. Εδω μεσα οπως εχει συζητηθει πολλες φορες απανταμε στους ιδιωτες ΑΝ και ΟΤΑΝ θελουμε.. Στην ερωτηση δεν αναφερει πουθενα για να επεμβει στο πρανες (αν υπαρχει - δεν το γνωριζουμε)..

 

Αφου μιλαμε για αδεια ειναι απαραιτητη η παρουσια μηχανικου..

 

Αδειοδοτηση και ασφαλεια κατα την ταπεινη μου γνωμη πανε πακετο (αλλο αν δεν ισχυει παντα αυτο).. Ο μηχανικος που θα βγαλει την αδεια θα φροντισει (η πρεπει να φροντισει) ωστε ολα να γινουν με την απαραιτητη ασφαλεια τοσο κατα τη διαρκεια των εργασιων οσο και μετα το περας αυτων ωστε να μην προκληθουν μετεπειτα ζημιες..

 

Οσο για τους πασσαλους, ειπα την κουταμαρα μου και ουδεμιαν ευθυνη φερω.. Δεν εχω εικονα του προβληματος, δεν γνωριζω τις προθεσεις του ιδιοκτητη.. Απλα θετω σαν προβληματισμο την πιθανοτητα να υπαρχει και αλλη λυση περαν του μπετον, φθηνοτερη ή ακριβοτερη..

 

Για να μην κουραζομαστε.. Δυστυχως το γεγονος οτι εχουμε να αντιμετωπισουμε καθημερινα κουτοπονηρους πελατες μας κανει ακομα και εδω μεσα να προσπαθουμε να διαβασουμε πισω απο τις ερωτησεις ιδιωτων..

 

Κυριε Κωστα (με διαθεση καλοκαιρινου χιουμορ), λυσεις μπορει να υπαρχουν πολλες, μπορει και οχι.. Μυριζω τα νυχια μου μια ωρα να καταλαβω πως ακριβως ειναι το οικοπεδο σας, πιο ειναι το προβλημα, τι θελετε να κανετε και ποια η καλυτερη λυση.. Αλλα ματαια.. Αν το ακινητο ειναι κοντα σε παραλια και εχει και καμια καλη ψαροταβερνα εκει κοντα, ευχαριστως να πεταχτω μια βολτα να κανω το μπανακι μου, να φαω το ψαρακι μου και να δω και στα πεταχτα το προβλημα σας.. Αν παλι ειστε σε βουνο με καμια καλη χασαποταβερνα, δεν το αφηνουμε για Νοεμβρη??? Μου παει καλυτερα για τοτε κανα κιλο παιδακια, κανενα απαγορευμενο κοκορετσακι, κανενα τζατζικι τουρμπο και τα υπολοιπα συνοδευτικα..

 

Η πραγματικη λυση και απαντηση ειναι μια: Ρωτηστε οσους μηχανικους νομιζετε, παρτε οσες απαντησεις θελετε, διαλεξτε εναν απο ολους και προχωρηστε.. ΑΝ τωρα δεν θελετε να "μπλεξετε" με μηχανικο, προβλημα σας..

 

Αντε και καλο μας καλοκαιρι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κ.Κωστα, χωρις μια φωτογραφια ή ενα σκιτσο δεν μπορουμε να καταλαβουμε την περιπτωση σας.

Το μονο στοιχειο που μας δινεται ειναι η υψομετρικη διαφορα μεταξυ δρομου - οικοπεδου. Οποτε, εφοσον εχετε μεγαλη διαφορα στο υψος, η καλυτερη επιλογη ειναι περιφραξη απο σκυροδεμα. Αυτο βεβαια θα ξεπερασει το τελικο υψος που αναφερεται, μιας που θα χρειαστει (οπως το φανταζομαι) να ανεβειτε και 1 μ μεγιστο πανω απο τον δρομο. Οποτε μιλαμε για 3-3,5 μετρα συνολο.

Μην κανετε καμια κουταμαρα και φερεται εναν οποιονδηποτε "εμπειροτεχνη" γιατι υπαρχει κινδυνος να μπλεξεται.

Επιλεξτε εναν μηχανικο της εμπιστοσυνης σας και προχωρηστε.

 

Καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κ.Κωστα, χωρις μια φωτογραφια ή ενα σκιτσο δεν μπορουμε να καταλαβουμε την περιπτωση σας.

Το μονο στοιχειο που μας δινεται ειναι η υψομετρικη διαφορα μεταξυ δρομου - οικοπεδου. Οποτε, εφοσον εχετε μεγαλη διαφορα στο υψος, η καλυτερη επιλογη ειναι περιφραξη απο σκυροδεμα. Αυτο βεβαια θα ξεπερασει το τελικο υψος που αναφερεται, μιας που θα χρειαστει (οπως το φανταζομαι) να ανεβειτε και 1 μ μεγιστο πανω απο τον δρομο. Οποτε μιλαμε για 3-3,5 μετρα συνολο.

Μην κανετε καμια κουταμαρα και φερεται εναν οποιονδηποτε "εμπειροτεχνη" γιατι υπαρχει κινδυνος να μπλεξεται.

Επιλεξτε εναν μηχανικο της εμπιστοσυνης σας και προχωρηστε.

 

Καλη τυχη...

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ το χρονο σας!!επειδη ειναι στη Σαλαμινα το οικοπεδο κ οι μηχανικοι του νησιου ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα κ ακολουθουν τυποποιημενες λυσεις(τοιχειο μπετο )σκεφτηκα να παρω μερικεσ ιδεες απο οποιον εχει κατι διαφορετικο να προτηνει εκτος του μπετου,για ποιο ευκολο,ποιο γρηγορο ισως κ ποιο σωστο απο το μπετο κ εγω με την σειρα μου να το συζητησω με την μηχανικο που εχει αναλαβει τα περι οικοπεδου μου!!ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.