Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ας ξαναθεσω πιο ολοκληρωμενο το ερωτημα.εχω μια κατοικια προ του 1955.η μικροτερη αποσταση απο το οριο ειναι 1.10 μ.ενας τοιχος του χρειαζεται μερικη ανακατασκευη.επισης χρειαζεται αντικατασταση στεγης και νεα κουφωματα.τι αδειες χρειαζονται?

νομιμοποιηση ως προ του 1955 γινεται?ρωταω επειδη δεν απεχει 2.50μ απαο το οριο αλλα 1.10.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου martha1

 

Με απόσταση 1,10μ δεν έχεις πρόβλημα...

η άδεια είναι (νομιμοποίηση πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος προ '55)

αν το κτίριο σου τηρεί της προϋποθέσεις για (αντικατάσταση στέγης με άδεια μικρής κλίμακας ) τότε κάνεις με αυτό αν όχι τότε κανονική άδεια και για την αντικατάσταση.

Φιλικά Bye

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα προ του 55 κάνεις νομιμοποίηση περιγράμματος και όχι νομιμοποίηση με έκδοση άδειας (αν γίνεται) όπως στα σημερινά αυθαίρετα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που αναφέρεις, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις εργασίες που αντιβαίνουν τον ΓΟΚ, για τις εργασίες που λες δεν έχω ακούσει ποτέ ότι υπάρχει πρόβλημα, κάνεις νομιμοποίηση περιγράμματος και βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας αν σε καλύπτει. Διάβασε τα υπόλοιπα θέματα για κτίρια προ του 55 στο forum που τα αναλύουν πιο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο Albireo :

 

θεωρείται νομίμως υφιστάμενο μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες."

 

Οποτε σε ενδιαφερει ποιος νομος ισχυε πριν το 1955 και τι ελεγε για πλαγιες αποστασεις τοτε (Γοκ '23)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τον ΓΟΚ 29 ψάχνεις, πρέπει να υπάρχει στα downloads αλλιώς από εδώ

 

http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.