Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

Αυτό λέω. Δεν δίνεις εσύ την βεβαίωση παλαιότητας. Αυτό θα το βεβαιώσει η πολεοδομία. Διαδικασία νόμιμου περιγράμματος θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, για την βεβαίωση μηχανικού ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα όταν πρόκειται για κτίριο προ του 55 σε τι έγγραφα μπορούμε να στηριζόμαστε όταν δεν υπάρχουν στοιχεία. Σε ένα σεμινάριο άκουσα ότι οι βεβαιώσεις δημάρχου δεν ισχύουν και ότι χρειάζεται δικαστική απόφαση. Ένας δικηγόρος μου έφερε ένορκη βεβαίωση ειρηνοδικείου. Αυτή θεωρείται αποδεικτικό;

Link to comment
Share on other sites

για αρχή ξεκινάμε από τα συμβόλαια στη συνέχεια κοιτάμε για την 1η ηλεκτροδότηση

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 4030 ψάξε να βρεις ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας.Αν δε βρεις και αυτά τότε είναι ο λόγος του κράτους με το λόγο του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει κι εγώ ότι η βεβαίωση δημάρχου για πιστοποίηση κτίσματος προ του 1955 δεν ισχύει. Όμως που το αναγράφει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα συμβόλαιο του 1980 που λέει ότι σε ένα σπίτι το ισόγειο χτίστηκε το 1954. Τους είπα ότι δεν θεωρείται αποδεικτικό . Δεν μνημονεύει κάποιο παλιότερο συμβόλαιο αφού ο προηγούμενος το πήρε με άτυπη αγορά. Απο τη μία λέω ότι εντάξει δεν είναι δυνατό να το χρησιμοποιήσω αλλά κι απο την άλλη γιατί να πει ο άλλος ψέματα το 1980 ότι το φτιαξε το 54. τυπικά πάντως δεν μπορώ να το χρησιμοποιησω ως έχει, έτσι δεν είναι;

Εάν το πάω στην πολεοδομία και μου δώσουν βεβαίωση θα μπορώ να δηλώσω στο 4014 ότι το ισόγειο είναι προ του 55 και ο όροφος που κατασκευάστηκε μεταγενέστερα είναι αυθαίρετος;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δημόσιο έγγραφο το συμβόλαιο; Σε αυτήν την ερώτηση πρέπει να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα συμβόλαιο του 1980 που λέει ότι σε ένα σπίτι το ισόγειο χτίστηκε το 1954. Τους είπα ότι δεν θεωρείται αποδεικτικό .

μια χαρά αποδεικτικό ειναι!

 

ψάξε και την ηλεκτροδότηση από το λογαριασμο της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.