Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

Εχοντας διαβασει ολα τα posts, συγκεντρωνω τις πληροφοριες :

 

Βεβαιωση Νομιμου Περιογραμματος Κτισματος προ 1955.

 

Δικαιολογητικα :

- Αιτηση ενδιαφερομενου

- Τίτλοι ιδιοκτησίας (εαν δεν υπάρχουν γιατι πηγαινε με τα λογια απο πατερα σε γιο και το ρευμα συνδεθηκε το 1969?)

- Τοπογραφικό διάγραμμα & Διάγραμμα κάλυψης (κατοψεις δε χρειαζονται?)

- Βεβαίωση δημάρχου

- Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς (δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα)

- Φωτογραφίες κτίσματος

 

Αμοιβες :

- Τοπογραφικο

Αμοιβη αποτυπωση, τσμεδε, λοπες κρατησεις κλπ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο οικόπεδο με κτίσμα προ 55 μπορώ να κάνω την αίτηση για βεβαίωση νόμιμού περιγράμματός???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά γιατί δεν έχω καταλάβει, θέλω να πουλήσω σε συγγενή σπίτι στο χωριό πού έχω από κληρονομιά ώς του 1950 έτσι δηλωνόταν πάντα και ο πατέρας μου το είχε από αποδοχή κληρονομιάς πού έκανε πρίν 25χρόνια πάλι ώς του 1950 . Μάλιστα αναφέρονται και τα τετραγωνικά. Εγώ για να το μεταβιβάσω τί χρειάζομαι?

η μεταβίβαση θα γίνει στην ίδια συμβολαιογράφο πού έκανε την κληρονιμιά

Αλλαγή δεν έχει γίνει ποτέ καμια(αυθαιρεσίες)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο όπου υπάρχει κτίσμα πρό του 55 αλλά τμήμα του (1,00μ) είναι εκτός Ρ.Γ

μπορώ να πάρω Βεβαιωση Νομιμου Περιογραμματος Κτισματος προ 1955;;;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις την πολεοδομία της περιοχής σου.

Η λογική του νομιμου περιγράμματος υποθέτω πως είναι να αποδείξεις ότι το εν λόγω κτίριο που αποτυπώνεις στα σχέδια (περίγραμμα, κάλυψη κλπ) προυπάρχει του 1955, είτε νόμιμα, είτε με αυθαίρετες κατασκευές όταν αυτές έγιναν πριν το 1955).

Αν το κτίριο αυτό, με τους σημερινούς όρους δόμησης ρυμοτομείται αυτό δεν νομίζω ότι πρέπει να επηρεάζει το αποτέλεσμα, διότι δεν κάνεις νομιμοποίηση αυθαιρέτου. Απλά πιστοποιείται μέσω της αρμόδιας αρχής ότι το κτίσμα προυφίσταται, με το εμφαινόμενο περίγραμμα και θέση, πριν το 1955. Αν κάπου ο συλλογισμός είναι λάθος συνάδελφοι καταθέστε τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω την εξής περίπτωση για ένα προ του 1955.

Σε συμβόλαιο του 2007 (αλλά και του 2002) περιγράφεται ως ¨κατεστραμμένη οικία¨ ενώ τώρα είναι κατοικήσιμο.

Από φωτογραφίες που έχω δει πρέπει να ξεκίνησαν οι επισκευές ενώ υπήρχαν μόνο οι εξωτερικοί τοίχοι (ούτε καν η οροφή).

Θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του Ν. 4014/2011.

Μέρχι σήμερα, είχα την εντύπωση ότι θα μπορούσα να βγάλω άδεια επισκευών. Όλες οι μελέτες (εκτός ΚΕΝΑΚ) με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Μια συνάδελφος μου τόνισε το εξής, από την στιγμή που το ακίνητο φορολογήθηκε στην μεταβίβαση σαν οικόπεδο, το κτίσμα θεωρητικά ¨δεν υπάρχει¨.

Μπορεί να εκδοθεί Οικοδομική Άδεια (με το ΠΔ για τους παραδοσιακούς οικισμούς) αλλά θα πρέπει να είναι άδεια ανακατασκευής κι όχι επισκευών (όλες οι μελέτες με συμβατικό προϋπολογισμό).

Η πιο σημαντική διαφορά στο συνολικό κόστος της νομιμοποίησης είναι το ΙΚΑ που στην περίπτωση ανακατασκευής, οι εισφορές είναι πολύ μεγάλες.

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την πολεοδομία Αγρινίου

''Το κτίσμα για να θεωρηθεί νόμιμα υφιστάμενο σαν προ του 1955 πρέπει να είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του Γ.Ο.Κ. του 1955 ή του 1929 κατά περίπτωση.''

http://www.cityofagrinio.gr/e-services/poleodomia/vev-nomimou-perigrammatos.html

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.