Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

τραβάς μια γραμμή στο παράνομο τμήμα το διαγραμίζεις και γράφεις "δεν νομιμοποιείται" και νομιμοποιείς το υπόλοιπο (αυτό γίνεται Πτολεμαίδα).

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι τα προ του 55 νομιμοποιούνται ως έχουν…

 

Σε σημειώσεις από σεμινάριο περί αυθαιρέτων διάβασα ότι τα προ του 55 απλά εξαιρούνται από την κατεδάφιση, που δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και νομίμως υφιστάμενα, απλά δεν χαρακτηρίζονται κατεδαφιστέα. Από κει και πέρα, νομίμως υφιστάμενα θεωρούνται μόνο τα κτίσματα, ή τμήματα κτισμάτων, που βρίσκονται "εντός νομίμου περιγράμματος", ενώ για τα τμήματα εκτός "νομίμου περιγράμματος" δεν επιτρέπεται καμία οικοδομική εργασία ούτε ακόμα για λόγους χρήσης και υγιεινής... !!! Λίγο τραβηγμένο μου ακούγεται και δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα, πάντως το σεμινάριο είχε γίνει σχετικά πρόσφατα - νομίζω -, θα το ψάξω και θα επανέλθω

 

Τώρα, ποιο είναι το "νόμιμο περίγραμμα" δεν το αποσαφήνιζε, πάντως υποθέτω πως εννοεί ό,τι δεν βρίσκεται εκτός ρυμοτομικής γραμμής, εντός αιγιαλού, αρχαιολογικού χώρου, δάσους, όριο ρέματος κλπ κλπ Άραγε η απόσταση Δ, ή όποια ισχύει κατά περίπτωση, ορίζει αυτό το "νόμιμο περίγραμμα"...;

 

------------------------------------------------------------------

Το κοίταξα, το σεμινάριο έγινε το 2007, αλλά όλα τα παραπάνω περί προ του '55 τα αναφέρει χωρίς παραπομπή σε νομοθεσία. Πάντως στο Αρθρο 23 παρ 1 του ΓΟΚ 85, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 2831/2000, αναφέρει τα εξής :

 

 

"...αν έχει ανεγερθεί πριν από την ισχύ του βασιλικού διατάγματος της 9-8-1955...

...θεωρείται νομίμως υφιστάμενο μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Albireo....ευχαριστώ για την απάντηση..

μετά από σχετική μελέτη έχω καταλήξει και εγώ σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας ! Εχω μια ισόγεια κατοικία 105τ.μ. προ του 55 (αποδεδειγμένα με συμβόλαια και βεβαίωση από τον Δήμο) εντός σχεδίου πόλεως σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο. Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να του κάνω νομιμοποίηση - πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προ του 1955 και ταυτόχρονα θέλει να εκδόσει και άδεια αντικατάστασης στέγης σε αυτό. Στο μεταξύ ένα τμήμα του κτιρίου είναι εντός της πρασιάς του δρόμου.Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α) Τι διαδικασία και τι μελέτες απαιτούνται για να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης σαν προ του 55;

β) Πως θα υπολογίσω αμοιβές;

γ) Υπάρχει πρόβλημα που ένα τμήμα του κτιρίου είναι εντος της πρασιάς;

δ) Μπορώ στην ίδια αίτηση να συμπεριλάβω και την αντικατάσταση στέγης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια μου προσφέρετε και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

 

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο παραπάνω ερώτημα; SOS.........!

Link to comment
Share on other sites

costassel από ότι μπορώ να καταλάβω πρέπει να είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

Η πιστοποίηση είναι το ένα που πρέπει να γίνει πρώτο, στην συνέχεια πρέπει να δοθεί η οικοδομική άδεια για την αλλαγή στέγης.

 

Όσο αφορά για την πιστοποίηση, λόγω του ότι είναι διαδικασία νομιμοποίησης πληρώνεται η αμοιβή της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς, λόγω του ότι όπως σου είπα το ένα είναι νομιμοποίηση και το άλλο αδειοδότηση. Ρώτα στο οικείο πολεοδομικό γραφείο όμως και πες μας και εμάς...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι

 

Συνάδελφε Costassel

Είχα πριν λίγους μήνες την ίδια δουλειά …..και ο τίτλος του φακέλου ήταν. .’Νομιμοποίηση – Πιστοποίηση Νομίμου Περιγράμματος κτιρίου προ ΄55 – Αντικατάσταση & Υπερύψωση στέγης σε κτίριο Προ 55’

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αν τα καταθέσεις μαζί…να προσεχείς μόνο της αποστάσεις από τα όρια…το κτίριο πρέπει να είναι σε απόσταση 0,00μ ή >1,00μ…από τα πλάγια όρια του οικοπέδου …

Τα λέμε….

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τις στέλνεις ξεχωριστά, οπότε έχουμε ελάχιστη αμοιβή για την αποτύπωση.

Αν δεν θέλεις τα υπολογίζεις όλα μαζί.

Αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δεν τα δέχεται μαζί τα στέλνεις ξεχωριστά και ζητάς από το ΤΕΕ να τα κάνουν πακέτο. (μία φορά η ελάχιστη και για τα δύο)

 

Πρόσεχε όμως την προσθήκη της στέγης στο τμήμα του κτηρίου που είναι πρασιά γιατί στο τμήμα αυτό δεν επιτρέπεται να κατασκευασθεί στέγη.

Διευκρίνισέ το πρώτα με την πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.