Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Φίλος μου που επικοινώνησε με Eurobank του είπαν ότι τα λεφτά θα μπούν μέχρι μέσα Ιανουαρίου!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Μήπως σας δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο Alpha Bank ( ΕΦΔ ΕΛΑΝΕΤ) με είχαν ειδοποιήσει την προηγούμενη Τετάρτη ότι όλα είναι οκ. Πήγα σήμερα με όλα τα πρωτότυπα έγγραφα και ένα τιμολόγιο χωρίς ένδειξη πώλησης, παροχής ή αγοράς και αφού ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες σφραγίσματος τα λεφτά πιστώθηκαν στον λογαριασμό μου. Μετά την επιστροφή φόρου άλλη μια σημαντική ενίσχυση για τις δύσκολες ημέρες που έρχονται. Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους συμμετέχοντες στο forum που για παραπάνω από ένα χρόνο στήριξαν αυτήν την προσπάθεια με τις γνώσεις και εμπειρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Προέκυψε το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα να μάθω αν έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε άλλον :

 

Μέρος του εξοπλισμού αγοράστηκε μέσω ιντερνετ και πληρώθηκε με πιστωτική κάρτα στις 5/8. Το τιμολογίο εκδόθηκε κανονικά πριν τις 16/8 που ήταν η καταληκτική ημερομηνία. Ο λογιαριασμός της πιστωτικής εκδόθηκε στις 20/8 και πληρώθηκε στο σύνολο του (μηδενικό υπόλοιπο) πριν την λήξη του στις 30/8.

 

Τελικά μου έκοψαν τον παραπάνω εξοπλισμό με την δικαιολογία ότι ήταν εκτός ημερομηνίας:confused::confused:

 

Εγω κινήθηκα βασιζόμενος σ' αυτό :

"• Για τιμολόγια κάτω των 1.500€ δύναται να υπάρξει εξόφληση με πιστωτική κάρτα εφόσον κατά την προσκόμιση όλων των δικαιολογητικών του ελεύθερου επαγγελματία για έλεγχο στον ΕΦΔ επισυνάπτεται εξοφλητικό του συνόλου της οφειλής της πιστωτικής κάρτας στο οποίο εξυπακούεται ότι θα συμπεριλαμβάνεται και το συνολικό ποσό του επιχορηγούμενου τιμολογίου. "

 

Εχει κάποιος ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η εξόφληση μετά τις 16/8.

Και εσύ εξόφλησες την πιστωτική στις 20 , άρα τότε πλήρωσες και το ποσό.

Σωστά σε απέρριψαν.

 

Αλλά επειδή είμαι καλός , θα σου βρω λύση.

Σκίσε τα δικαιολογητικά της πιστωτικής και πες ότι το εξόφλησες μετρητοίς.

Σου επιτρέπουν μέχρι 3.000Ε.

Αν το δεχτεί ο ΕΦΔ θα πάρεις την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

......δύσκολο τότε.

Ρώτα κάποιο λογιστή αν επιτρέπεται αυτή η αλλαγή στο τιμολόγιο.

Αν ο προμηθευτής σου έχει τριπλότυπο , νομίζω ότι καταθέτει και ένα αντίγραφο στην Εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδελφος που πήρε τα χρήματα να πει τι ακριβώς έγραψε στο τιμολόγιο;

 

(το χρειάζομαι γιατί δεν μπορώ να περάσω από την τράπεζα μου και θα πρέπει να στείλω το τιμολόγιο με courier)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η εξόφληση μετά τις 16/8.

Και εσύ εξόφλησες την πιστωτική στις 20 , άρα τότε πλήρωσες και το ποσό.

Σωστά σε απέρριψαν.

 

Αλλά επειδή είμαι καλός , θα σου βρω λύση.

Σκίσε τα δικαιολογητικά της πιστωτικής και πες ότι το εξόφλησες μετρητοίς.

Σου επιτρέπουν μέχρι 3.000Ε.

Αν το δεχτεί ο ΕΦΔ θα πάρεις την επιδότηση.

 

Spy, αυτό που λένε και από την τράπεζα... αλλά τότε το παρακάτω πως ερμηνεύεται;; Τι σημαίνει το "κατα την προσκόμιση":confused::confused::

"

Χρήση πιστωτικής κάρτας : Για τιμολόγια κάτω των 1.500 € μπορεί να γίνει εξόφληση με πιστωτική κάρτα με δόσεις ή με εφάπαξ αποπληρωμή του ποσού. Προϋπόθεση για να γίνει αποδεκτός αυτός ο τρόπος συνδιαλλαγής είναι να επισυνάπτεται εξοφλητικό του συνόλου της οφειλής της πιστωτικής κάρτας (δηλαδή, σε περίπτωση δόσεων, και του συνόλου των δόσεων που αφορούν το εν λόγω τιμολόγιο) κατά την προσκόμιση όλων των δικαιολογητικών του ελεύθερου επαγγελματία για έλεγχο στον ΕΦΔ στο οποίο εξυπακούεται ότι θα συμπεριλαμβάνεται και το συνολικό ποσό του επιχορηγούμενου τιμολογίου. Π.χ. Πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 5.000 € και υπόλοιπο 3.000 € χρησιμοποιείται για αγορά επιλέξιμου εξοπλισμού 1.000 €. Κατά την προσκόμιση των δικαιολογητικών για έλεγχο πρέπει να έχει εξοφληθεί το σύνολο του υπολοίπου της κάρτας 4.000 € στο οποίο πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και το συνολικό ποσό του επιχορηγούμενου τιμολογίου.

 

Εννοείται ότι πρέπει να αναγράφεται στο τιμολόγιο σαφώς ο τρόπος εξόφλησης με πιστωτική κάρτα (στο τιμολόγιο που προσκομίζεται θα αναγράφεται «Πιστωτική κάρτα» ως τρόπος εξόφλησης). Πρέπει επίσης να προσκομίζεται μαζί και η απόδειξη της κάρτας. Δεν γίνεται δεκτή και δεν νοείται ως εξόφληση του επιχορηγουμένου τιμολογίου η πλήρης μεν εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής κάρτας, χωρίς όμως να έχει προηγουμένως πιστωθεί η αξία του εν λόγω τιμολογίου. (π.χ. προσφορά για πίστωση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα). "

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στην κάρτα σου να χρωστούσες 2.000Ε και να την χρέωσες άλλα 1000 για αγορά εξοπλισμού.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σου λέει ότι θα πρέπει να τη ξεχρεώσεις εντελώς , δηλαδή να πληρώσεις και τα 3000Ε.

Το πρόβλημα σου είναι ο χρόνος.

Εκεί που μπορείς να πατήσεις είναι στο

΄΄κατά την προσκόμιση των δικαιολογητικών''

Δηλαδή αν εννοεί η εγκύκλιος ότι μπορείς να το ξεχρεώσεις και μετά τις 16/8.

Αλλά θα πρέπει να το ρωτήσεις κατευθείαν στο υπουργείο και όχι στο ΕΦΔ.

Κανονικά αρμόδιος για ερωτήσεις είναι ο ΕΦΔ.

Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις ένσταση στον ΕΦΔ και αυτός να το μεταβιβάσει στο υπουργείο.

Αν μπορείς πάρε τηλ. κατευθείαν εσύ στο υπουργείο.

Το πιθανότερο είναι να σου πούνε να υποβάλλεις γραπτώς την ένσταση μέσω email ή φαξ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.