Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς από που θα πάρουμε φορολογική ενημερότητα online, τώρα που το taxisnet έχει αλλάξει; Δεν βρίσκω το παλιο link... Πρέπει να τρέχουμε στην εφορία;

 

Στο http://www.taxisnet.gr >>>>> Yπηρεσίες προς Επιχειρήσεις/ Επιτηδευματίες >>>Εκδοση Φορολογικής ενημερότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο http://www.taxisnet.gr >>>>> Yπηρεσίες προς Επιχειρήσεις/ Επιτηδευματίες >>>Εκδοση Φορολογικής ενημερότητας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ... Μα που το είχαν κρύψει οι άτιμοι!

Το αθεώρητο τιμολόγιο θα το περάσετε στα εξοδα ως αρνητικό;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κανονικά την επιχορήγησή μου σήμερα οπότε τελείωσε το μέρος αυτό της διαδικασίας.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το αθεώρητο τιμολόγιο και πως θα το διαχειριστώ λογιστικά.

Θα το περάσω στα βιβλία μου ως έσοδο χωρίς δικαίωμα έκπτωσης φόρου (δεν έχει ΦΠΑ).

Στην συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών θα το περάσω όμως; Τι λένε οι σχετικοί νόμοι; χωρίς να είμαι λογιστής φαντάζομαι ότι μάλλον δεν το περνάω αφού δεν είναι θεωρημένο, όμως από την άλλη το ποσό της επιχορήγησης είναι μεγάλο (μεγαλύτερο των 300 ευρώ).

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει, αναφέροντας όμως και τις πηγές του.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μου τηλεφωνήσανε προχτές από την τράπεζα ότι λείπει η βεβαίωση για ένα προϊόν ότι είναι καινούργιο, αμεταχείριστο και εξοφλημένο.

 

Λέτε να έχω πρόβλημα αν δεν μου το έχουν στείλει από την εταιρεία μέχρι τις 21/12? (ευτυχώς και χωρίς αυτό είμαι άνω του ορίου για την επιδότηση, αλλά θα χάσω 1000€).

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση για αμεταχείριστο είναι ότι πιο εύκολο για να στο ετοιμάσει ο προμηθευτής σου. Για να μην πω να το ετοιμάσεις από μόνος σου και να σου βάλει μόνο μια σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο προμηθευτής είναι στην Αθήνα (δεν βρήκα αυτό που έψαχνα στην τοπική αγορά) και εγώ στην επαρχία.

 

Πήρα τηλ σήμερα αλλά ήταν κλειστά. Θα δοκιμάσω ξανά την Δευτέρα το πρωί. Ελπίζω να μην έχουν "φουντάρει".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην Τραπεζα Πειραιώς με την οποια επικονωνησα δεν έχουν ιδέα για τα λεφτα! Ιδέα όμως!!! Μου είπε μάλιστα ότι ο έλεγχος έχει πάρει παραταση έως τισ 21/12...

Αυτό συμβαίνει μόνο στο δικό μου υποκατάστημα?

Η υπευθυνη γέλαγε λες και της καθαρίζανε κρεμμύδια:evil::evil::evil::evil::evil: και μου είπε ότι να την ενημερώσουν πριν της 21/12 θα μου το πεί!!!

Ακόμα πιο κορυφαίο (γιατί ασχέτως της αθλιας συμπεριφοράς της δεν φταίει η κατά πάσα πιθανότηατα δεν φταίει η υπάλληλος) πήρα τηλέφωνο να με συνδέσουν με τα κεντρικά του τμήματος επιδοτήσεων και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να επικοινωνήσουν οι ιδώτες μαζί τους!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος κάτι ανάλογο?

 

 

 

Συνάδελφε εγώ εδώ και περίπου 20 ημέρες έχω σφραγίσει τιμολόγια από την Τράπεζα Πειραιώς (μετά από αλλεπαληλα τηλέφωνα για το πως πάει η επένδυση όπου αποδείχτηκε ότι για κάποιο λόγο δεν είχε ελεγχθεί ο φάκελος που είχε κατατεθεί από 15/09) και εδώ και μία εβδομάδα περίπου είμαι "Διαθέσιμος για τελική εκταμίευση". Εν τω μεταξύ δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί τους αλλά θα το κάνω άμεσα αύριο γιατί βλέπω ότι ήδη μερικοί αρχίζουν να εισπράτουν. Δε ξέρω μήπως πρέπει να ανησυχώ..., αν και κατά τη σφράγιση των τιμολογίων η υπάλληλος (που δε φαίνεται νά ήξερε και πολλά από ΕΣΠΑ) μου είπε πως ο φάκελος ήταν άψογος, ότι τα λεφτά πλέον θα τα πάρω σίγουρα και μάλιστα σχετικά σύντομα (πριν το τέλος του έτους) χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει ακριβώς το πότε!

Απλά επειδή σε παραπάνω posts είδα κάποιους να απορρίπτονται ενώ ήταν "Διαθέσιμοι για τελική πιστοποίηση", φοβήθηκα γιατί είχα καταλάβει πως πλέον το θέμα θεωρείται λήξαν. Απλά θα πρέπει να τους ταρακουνήσω γιατί θα πρέπει να προσκομίσω και κάποιο αθεώρητο τιμολόγιο και τώρα λόγω εορτών μπορεί να πάρει και άλλη καθυστέρηση το θέμα από τη μεριά της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τελείωσα με την χαρτούρα της Εμπορικής Τράπεζας, ενημερώθηκα από το ICAP ότι τα χρήματα θα μπουν στο λογαριασμό που τους έχω δώσει στις 23 Δεκεμβρίου. Δεν μου είπαν κάτι για επιταγή. Αλήθεια, έχει πληρωθεί κάποιος? Έχει πάρει κανείς χρήματα ή μόνο διαβεβαιώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Από τις 18/11 βρίσκομαι στο στάδιο "Διαθέσιμο για τελική πιστοποίηση" στην Τράπεζα Αττικής...Υπάρχει άλλος κόσμος στο ίδιο στάδιο, σαν να καθυστερούν υπερβολικά μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.