Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Δεν είναι έτσι ακριβώς ρε φίλε......

 

Σου βάζουν μια καταληκτική προθεσμία υλοποίησης.Λογικό είναι.Από κει κ πέρα είσαι υπέυθυνος να την τηρήσεις πάσει θυσία αν θες να είσαι μέσα στο πρόγραμμα.

 

Οι άλλοι με τα 1500 κ τα 3000 δεν είχαν πρόθεση να μην υλοιποιήσουν, αλλά γι' αυτούς το θέμα ήταν καθαρά γραφειοκρατικό κ θα ήταν άδικο να μην γίνουν δεκτοί.

 

Εσύ όμως δεν έκανες κίνηση υλοποίησης μέχρι την καταληκτική προθεσμία, γεγονός που μεταφράζεται αυτόματα από το πρόγραμμα ότι δεν ενδιαφέρεσαι.Είχαν ενημερώσει ότι τα πάντα θα γίνονταν ηλεκτρονικά, οπότε θα έπρεπε να ψυλιαστείς ότι βαράς ΑΥΤΟΜΑΤΑ καμπανάκι.Αν πάρουν εσένα γιατί να μην πάρουν τον άλλο που την υλοποίησε προχθές?Κ γιατί όχι και αυτόν που θα την υλοποιήσει μεθαύριο?Αυτόν ακριβώς το ρόλο εχει η καταληκτική προθεσμία, να εξισώσει τους όρους για ΟΛΟΥΣ.

 

Δηλαδή εγώ που έμεινα άφραγκος καλοκαιριάτικα δεν έχω δικαιώματα κ θα πρέπει να έχω μόνο ευκολίες?

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν παίζω με τον πόνο σου, απλά δεν δέχομαι εύκολα αυτούς που παρεκκλίνουν εσκεμμένα.Στ' αλήθεια σε καταλαβαίνω πάντως αδελφέ.....Anyway δεν θα σωθούμε με αυτά τα λεφτά, απλά ήταν μια καλή ευκαιρία να αγοράσουμε κάποιον εξοπλισμό εκτός του budget μας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό πράγμα η αισιοδοξία σε έναν άνθρωπο. Εγώ πάντως πάλι στον αντιποδά, δε συμμερίζομαι τη προσδοκία σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς την κοινότητα:

 

Σήμερα μου ζήτησαν από την ALPHA τα πρωτότυπα τιμολόγια των αγορών που είχα κάνει για να προχωρήσουμε στην εξόφληση της επιδότησης. Η απορία μου είναι πώς θα γίνει να μην έχω τα τιμολόγια στο φάκελο με τα βιβλία - παραστατικά μου στην έδρα μου, όταν τα έχω ήδη περάσει από το καλοκαίρι στα βιβλία. Δηλαδή, σε ένα φορολογικό έλεγχο, αν γίνει, εγώ τί θα δείξω; Το ΦΠΑ έχει ήδη εκπέσει, έχουν περάσει τα τρίμηνα των αγορών και καταγραφής στα βιβλία, δηλαδή πρόβλημα... Άσε που ζητούσαν στο φάκελο της επιδότησης να φαίνεται ότι τα έχουμε περάσει στο βιβλίο εσόδων εξοδων και παγίων.

 

Το παράξενο είναι ότι δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση από πλευράς φορέα για επιστροφή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Ϊσα ίσα οι πληροφορίες που έχω είναι οτι θα σφραγιστούν και θα παραμείνουν από εδω και στο εξής στο Υπουργείο.

 

Έχω θέσει την απορία μου και με email στην ΕΛΑΝΕΤ, περιμένω και αύριο διευκρινήσεις επί του θέματος από την ALPHA, αν κάποιος συνάδελφος είχε το ίδιο πρόβλημα ας παραθέσει τις πληροφορίες του.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ή βάζεις όρους ή δεν βάζεις. Δεν τους αλλάζεις στην πορεία. Τότε και εμένα μου δίνεις δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ενώ είμαι εκτός προθεσμίας. Και αυτός που την υλοποίησε χθές λοιπόν να πάει να τα πάρει τα λεφτά. Όσο γιατί δεν την υλοποίησα μέχρι τις 16/8 είναι για τον απλούστατο λόγο ότι δεν τα είχα τότε τα λεφτά. Τους το ανέφερα μάλιστα και στο αίτημα ελέγχου στο σχετικό πεδίο που ανέφερε τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίσατε κατα την υλοποίηση της επένδυσης σας. Εάν ήξερα κανέναν που να δανείζει θα έτρεχα να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έμεινα άφραγκος καλοκαιριάτικα δεν έχω δικαιώματα κ θα πρέπει να έχω μόνο ευκολίες?

 

μια από τα ίδια

 

Anyway δεν θα σωθούμε με αυτά τα λεφτά, απλά ήταν μια καλή ευκαιρία να αγοράσουμε κάποιον εξοπλισμό εκτός του budget μας.....

 

+1000 Ίδιο μήκος κύματος

 

Ακόμη δε λέω ευτυχώς που το υλοποίησα, γιατί περιμένω να εισπράξω :P

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς την κοινότητα:

 

Σήμερα μου ζήτησαν από την ALPHA τα πρωτότυπα τιμολόγια των αγορών που είχα κάνει για να προχωρήσουμε στην εξόφληση της επιδότησης. Η απορία μου είναι πώς θα γίνει να μην έχω τα τιμολόγια στο φάκελο με τα βιβλία - παραστατικά μου στην έδρα μου, όταν τα έχω ήδη περάσει από το καλοκαίρι στα βιβλία. Δηλαδή, σε ένα φορολογικό έλεγχο, αν γίνει, εγώ τί θα δείξω; Το ΦΠΑ έχει ήδη εκπέσει, έχουν περάσει τα τρίμηνα των αγορών και καταγραφής στα βιβλία, δηλαδή πρόβλημα... Άσε που ζητούσαν στο φάκελο της επιδότησης να φαίνεται ότι τα έχουμε περάσει στο βιβλίο εσόδων εξοδων και παγίων.

 

Το παράξενο είναι ότι δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση από πλευράς φορέα για επιστροφή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Ϊσα ίσα οι πληροφορίες που έχω είναι οτι θα σφραγιστούν και θα παραμείνουν από εδω και στο εξής στο Υπουργείο.

 

Έχω θέσει την απορία μου και με email στην ΕΛΑΝΕΤ, περιμένω και αύριο διευκρινήσεις επί του θέματος από την ALPHA, αν κάποιος συνάδελφος είχε το ίδιο πρόβλημα ας παραθέσει τις πληροφορίες του.

 

Ευχαριστώ!

 

Οι αποδείξεις σφραγίζονται και σου επιστρέφονται

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς την κοινότητα:

 

Σήμερα μου ζήτησαν από την ALPHA τα πρωτότυπα τιμολόγια των αγορών που είχα κάνει για να προχωρήσουμε στην εξόφληση της επιδότησης. Η απορία μου είναι πώς θα γίνει να μην έχω τα τιμολόγια στο φάκελο με τα βιβλία - παραστατικά μου στην έδρα μου, όταν τα έχω ήδη περάσει από το καλοκαίρι στα βιβλία. Δηλαδή, σε ένα φορολογικό έλεγχο, αν γίνει, εγώ τί θα δείξω; Το ΦΠΑ έχει ήδη εκπέσει, έχουν περάσει τα τρίμηνα των αγορών και καταγραφής στα βιβλία, δηλαδή πρόβλημα... Άσε που ζητούσαν στο φάκελο της επιδότησης να φαίνεται ότι τα έχουμε περάσει στο βιβλίο εσόδων εξοδων και παγίων.

 

Το παράξενο είναι ότι δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση από πλευράς φορέα για επιστροφή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Ϊσα ίσα οι πληροφορίες που έχω είναι οτι θα σφραγιστούν και θα παραμείνουν από εδω και στο εξής στο Υπουργείο.

 

Έχω θέσει την απορία μου και με email στην ΕΛΑΝΕΤ, περιμένω και αύριο διευκρινήσεις επί του θέματος από την ALPHA, αν κάποιος συνάδελφος είχε το ίδιο πρόβλημα ας παραθέσει τις πληροφορίες του.

 

Ευχαριστώ!

 

τα τιμολογια τα πας, τα σφραγίζουν επιτόπου και τα παίρνεις πίσω επιτόπου. Αυτοι φωτοτυπία θα βγάλουν αυτό που σφραγίσανε. Αμαν αυτη η ασχετοσυνη κάθε τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από την τράπεζα και τους έκοψα το τιμολόγιο (βρήκα ένα στο πλαίσιο που δεν ειχε κανένα προσδιορισμο πχ πώλησης, επιδοτήσεων κλπ). Απλά το σφράγισα και το υπέγραψα και τα στοιχεία τα άφησαν κενά για να τα συμπληρώσουν εκείνοι.

Από ότι μου είπαν μόλις χτες τους ενημέρωσαν ότι πρέπει μέχρι 17/12 να έχουν ειδοποιήσει όλους τους δικαιούχους για να παραδώσουν το τιμολόγιο ώστε μέχρι 21/12 να δωθούν τα χρήματα.

Είδομεν!

 

Και σήμερα όλα άνω κάτω... το πρωί έφτασε με courier η "βεβαίωση ολοκλήρωσης" από τα κεντρικά της Τράπεζας Κύπρου (γνήσιο) με μια έκπληξη... ενέκριναν τελικά αντί των 9153 (χωρίς φπα) συνολικό προϋπολογισμό 6636!!! η "βεβαίωση" δεν αναφέρει τι συγκεκριμένα έχει κοπεί και γιατί!!! απλά συγκρίνοντας βλέπω ότι είναι κομμένα και από software και από hardware... Στο σύστημα παραμένει η κατάσταση "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση"..!!! και το μεσημέρι μπήκαν στον λογαριασμό τα χρήματα (τσεκουρεμένα φυσικά... απο 7100 και κάτι 5300...)

Λεφτά υπάρχουν αλλά πόσα... γιατί τα τσεκούροσαν??? Την τράπεζα δεν την πρόλαβα ανοιχτή για να μιλήσω..

 

Έτυχε σε συνάδελφο κάτι ανάλογο???:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.