Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροναυπηγός (μηχανολόγος) μηχανικός


Recommended Posts

Ποια είναι η διαφορά μηχανολόγου και αεροναυπηγού μηχανικού; Ο αεροναυπηγός μηχανικός παίρνει διαφορετική άδεια από το ΤΕΕ από ότι ο μηχανολόγος μηχανικός; Από ποια ΑΕΙ της Ελλάδας μπορεί κάποιος να εγγραφεί στο ΤΕΕ ως αεροναυπηγός μηχανικός; Ο αεροναυπηγός έχει και τα δικαιώματα του μηχανολόγου ή ο μηχανολόγος έχει τα δικαιώματα και του αεροναυπηγού ή τίποτα από τα 2; Αν κάποιος φοιτητής της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ επιλέξει τον τομέα επίγειων και εναέριων μέσων μεταφοράς μπορεί να αποκτήσει άδεια αεροναυπηγού μηχανικού; Για να εγγραφεί κάποιος στο ΤΕΕ ως αεροναυπηγός μηχανικός ο οποίος έχει αποφοιτήσει από ελληνικό ΑΕΙ είναι απαραίτητο να είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης σε τομέα της αεροναυπηγικης ή της αεροναυτικής;

 

Αν και έχω ψάξει αρκετά δεν έχω βρει ακόμα απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα και το τοπίο σχετικά με τους αεροναυπηγούς μηχανικούς είναι θολό.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας βοηθήσει να ξεκαθαριστεί το τοπίο. Χρήσιμες θα είναι οι πληροφορίες από φοιτητές και απόφοιτους αντίστοιχων τμημάτων πανεπιστημίων/πολυτεχνείων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα ισχύει το ίδιο που ισχύει και για τους Ναυπηγούς-Μηχανολόγους Μηχανικούς του ΕΜΠ(όλα τα δικαιώματα του Μηχανολόγου Μηχανικού συν προφανώς αυτά του Ναυπηγού). Το Τμήμα ΑΕΙ που παρέχει τίτλους Αεροναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού είναι η πολυτεχνική σχολή της Πάτρας,όπου είναι και το μοναδικό επίσημα αναγνωρισμένο τμήμα αεροναυπηγικής στην Ελλάδα. Άλλωστε στη Πάτρα δεν υπάρχει αμιγής σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών(όπως στο ΕΜΠ και το ΑΠΘ). Οι μεταγραφόμενοι από το τμήμα αυτό στο ΕΜΠ εισέρχονται στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ.

Η παραπάνω παροχή διπλών επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν είναι αμοιβαία(δλδ οι Μηχ.Μηχ σίγουρα δεν έχουν δικαιώματα Ναυπηγού). Το γεγονός ότι το Τμήμα των Αεροναυπηγών της Πάτρας είναι το μόνο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα,λογικά σημαίνει ότι αυτό των Μηχ.Μηχ, δεν έχει τέτοια αναγνώριση.

Αν κάποιος φοιτητής της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ επιλέξει τον τομέα επίγειων και εναέριων μέσων μεταφοράς μπορεί να αποκτήσει άδεια αεροναυπηγού μηχανικού;.

Πρέπει να ξέρεις ότι οι κατευθύνσεις των σχολών μας (καλώς ή κακώς) είναι "αδιάφορες" ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα,δλδ το δίπλωμα είναι ενιαίο για όλους(π.χ. εσύ ως δομοστατικός έχεις τα ίδια δικαιώματα με το συγκοινωνιολόγο ή τον υδραυλικό).

Για να εγγραφεί κάποιος στο ΤΕΕ ως αεροναυπηγός μηχανικός ο οποίος έχει αποφοιτήσει από ελληνικό ΑΕΙ είναι απαραίτητο να είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης σε τομέα της αεροναυπηγικης ή της αεροναυτικής;

.

Το μεταπτυχιακό δίπλωμα (καλώς ή κακώς) δε προσδίδει επιπλέον επαγγελματικά δικαίωματα σε απόφοιτους ελληνικών ΑΕΙ...

Εν κατακλείδει, επίσημη αναγνώριση τίτλου Αεροναυηγού παρέχεται μόνο από την ομώνυμη πολυτεχνική σχολή της Πάτρας. Οι Αεροναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί έχουν και τα δικαίματα του Μηχανολόγου Μηχανικού,ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει (νομοτυπικά τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν υπαρχει στο ΤΕΕ ειδικοτητα αεροναυπηγου.

Ειναι μηχανολογοι μηχανικοι.

Υπαρχουν κατοχυρωμενα επ. δικαιωματα αεροναυπηγου;

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε στη Πάτρα δεν υπάρχει αμιγής σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών(όπως στο ΕΜΠ και το ΑΠΘ).

 

Το γεγονός ότι το Τμήμα των Αεροναυπηγών της Πάτρας είναι το μόνο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα,λογικά σημαίνει ότι αυτό των Μηχ.Μηχ, δεν έχει τέτοια αναγνώριση.

 

 

βρε αμα δεν γνωρίζετε δεν είναι κακο να μην απαντάτε....ακου δεν υπάρχει ΜΗΧ/ΜΗΧ!!!τι άλλο θα διαβασουμε

 

Αεροναυπηγος βγαινεις σιγουρα απο Πάτρα...ή μηχανολόγος

αρχη του 4ου ετους διαλέγεις κατευθυνση...ή μηχανολόγος ή αεροναυπηγος

στο Β εξαμηνο του 4ου ετους διαλέγεις τομέα στην κατευθυνσης που διάλεξες...

 

για τα δικαιώματα ΑΝ οι αεροναυπηγοί έχουν ΚΑΙ των μηχανολόγων να σου πω δεν ξέρω σίγουρα...το αντίστροφο δεν ισχύει...δηλ οι μηχανολόγοι δεν εχουν τον αεροναυπηγων

 

ΑΛΛΑ να ξερεις ότι στις προκυρήξεις για δημόσιο για τις θεσεις των μηχανολόγων αν εχεις πάρει κατευθυνση αεροναυπηγου δεν μπορείς να συμμετάσχεις...

 

αυτα για το της Πάτρας...

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ να ξερεις ότι στις προκυρήξεις για δημόσιο για τις θεσεις των μηχανολόγων αν εχεις πάρει κατευθυνση αεροναυπηγου δεν μπορείς να συμμετάσχεις...

 

αυτα για το της Πάτρας...

 

Αυτο δεν ισχυει παντα. Υπαρχουν και προκυρηξεις που ζητανε Διπλωμα Μηχανολογου και Αεροναυπηγου μηχανικου χωρις να εξεταζουν την κατευθυνση σπουδων.

Link to comment
Share on other sites

βρε αμα δεν γνωρίζετε δεν είναι κακο να μην απαντάτε....ακου δεν υπάρχει ΜΗΧ/ΜΗΧ!!!τι άλλο θα διαβασουμε...

 

Προτού προβούμε σε επιπόλαιες απαντήσεις καλό είναι να έχουμε διαβάσει προσεκτικότερα το post που σχολιάζουμε..

Είπα: "Δεν υπάρχει ΑΜΙΓΗΣ σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών(όπως στο ΕΜΠ και το ΑΠΘ)"

Και στο ΕΜΠ υπάρχει η Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΛΛΑ υπάρχει και η αμιγης Μηχανολόγων Μηχανικών. Στης Πατρας δε συμβαίνει αυτό. Μόνο ΕΜΠ,ΑΠΘ

Γνωρίζω καλά διότι το είχα ψάξει για το Μηχανογραφικό...

 

Αεροναυπηγος βγαινεις σιγουρα απο Πάτρα...ή μηχανολόγος

αρχη του 4ου ετους διαλέγεις κατευθυνση...ή μηχανολόγος ή αεροναυπηγος

στο Β εξαμηνο του 4ου ετους διαλέγεις τομέα στην κατευθυνσης που διάλεξες...

 

για τα δικαιώματα ΑΝ οι αεροναυπηγοί έχουν ΚΑΙ των μηχανολόγων να σου πω δεν ξέρω σίγουρα...το αντίστροφο δεν ισχύει...δηλ οι μηχανολόγοι δεν εχουν τον αεροναυπηγων

 

Δεν ήξερα ότι η κατεύθυνση (της ίδιας Σχολής) καθορίζει τα επ.δικαιώματα στα ελληνικά Πολυτεχνεία(εγώ για "εννιαίο πτυχίο" ήξερα...)

 

Οι Αεροναυπηγοί έχουν ΚΑΙ τα δικαιώματα του Μηχ.Μηχ. όπως άλλωστε και οι Ναυπηγοί (το αντίστροφο δεν ισχύει). Νομίζω η πρώτη απάντηση μου στο συνάδελφο ήταν πλήρης...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί δεν γνωρίζω τί παραπάνω επ.δικαιώματα έχουν οι Ναυπηγοί και οι Αεροναυπηγοί από τους Μηχανολόγους?

Link to comment
Share on other sites

Είπα: "Δεν υπάρχει ΑΜΙΓΗΣ σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών(όπως στο ΕΜΠ και το ΑΠΘ)"

Και στο ΕΜΠ υπάρχει η Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΛΛΑ υπάρχει και η αμιγης Μηχανολόγων Μηχανικών. Στης Πατρας δε συμβαίνει αυτό. Μόνο ΕΜΠ,ΑΠΘ

Γνωρίζω καλά διότι το είχα ψάξει για το Μηχανογραφικό...

 

 

Οι Αεροναυπηγοί έχουν ΚΑΙ τα δικαιώματα του Μηχ.Μηχ. όπωσς άλλωστε και οι Ναυπηγοί (το αντίστροφο δεν ισχύει). Νομίζω η πρώτη απάντηση μου στο συνάδελφο ήταν πλήρης..

 

 

οπότε είναι βλακεία να πας στην απλή σχολή μηχανολόγων, εφόσον έχεις παραπάνω δικαιώματα καλύτερα να πας στα ναυπηγων ή αεροναυπηγων μηχανολόγων...

να εχεις και του μηχανολόγου και του αεροναυπηγου/ναυπηγου...

εγω για σιγουρια γιατι όλα ήταν στον αέρα σχετικά με τα δικαιώματα ακουλούθησα του μηχανολογου....

Link to comment
Share on other sites

Οι Αεροναυπηγοί έχουν ΚΑΙ τα δικαιώματα του Μηχ.Μηχ. όπωσς άλλωστε και οι Ναυπηγοί (το αντίστροφο δεν ισχύει).

 

Are you sure? Source?

 

Εγώ νομίζω ότι οι ΗΜΜΥ, ΜΜ, ΝΜΜ και οι αεροναυπηγοί έχουν τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό σίγουρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Are you sure? Source?

 

Εγώ νομίζω ότι οι ΗΜΜΥ, ΜΜ, ΝΜΜ και οι αεροναυπηγοί έχουν τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα.

 

E, αυτό που λες ορίζεται από τη Νομοθεσία (ΗΜΜΥ,ΜΜ,ΝΜΜ ίδια δικαιώματα στα Η/Μ). Ο Ναυπηγός προφανώς επεκτείνεται και στο Ναυπηγικό κομμάτι στο οποίο δεν έχει δικαιοδοσία ο απλός Μηχανολόγος(Παλιά η Σχολή Ναυπηγού ήταν Κατεύθυνση του Μηχανολόγου...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.