Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροναυπηγός (μηχανολόγος) μηχανικός


Recommended Posts

Συγγνώμη για να καταλάβω . μας λες οτι το τμήμα δίνει τον τίτλο και αεροναυπηγού σε όλους τους φοιτητές ενώ όσοι πάρουν άλλη κατεύθυνηση δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ υποχρεωτικό μάθημα αεροναυπηγικής πολύ περίεργο μου φαίνεται , μήπως είναι υποχρεωτικό να πάρεις μαθήματα και από άλλες κατευθύνσεις ? αλλιώς τι να πει κανείς ...

 

Στους ΗΜΜΥ τουλαχιστον που είναι πάλι 2 τεράστιοι κλάδοι έχεις στον κορμό υποτίθεται ένα (υποτυπώδες ή όχι αυτό είναι άλλη συζήτηση υπόβαθρο και από ΗΜ και από ΜΥ )

 

Κανένας απόφοιτος του τμήματος να μας διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρών!

 

Όλοι οι απόφοιτοι είναι διπλωματούχοι "Μηχανολόγοι & Αεροναυπηγοί Μηχανικοί" και έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Στο 4ο έτος επιλέγεις κατεύθυνση αεροναυπηγού ή μηχανολόγου.

Για να μην τα γράφω, έχει εδώ τους τομείς.

http://www.mead.upatras.gr/lang_el/sections

 

Αν πας για δουλειά αεροναυπηγού παρουσιάζεις την αναλυτική καρτέλα βαθμολογίας όπου φαίνονται τα μαθήματα της ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

"εχω την εντυπωση οτι το τμήμα της πατρας ειναι καθαρα μηχανολόγοι, ξεχάστε τι λέει ο τίτλος ( το εβαλαν για παίρνουν περισσοτερα λεφτά για ερευνα κτλ....αυτή η υποψία υπάρχει) ενώ το τμήμα της αθήνας, είναι καθαρά ναυπηγοί(έχουν φυσικά τα δικαιώματα μηχανολόγων) αλλά μάλλον το γνωστικό πεδίο αφορά αυτόν το τομέα(εδώ ίσως κάνω και λάθος).,"

 

Παιδια μην μπερδευεστε στο ΕΜΠ υπαρχουν και Μηχανολογοι Μηχανικοι και

Ναυπηγοι Μηχανικοι. Σε ενα βαθμο υπαρχει μια ομοιοτητα αλλα οι ρολοι ειναι

διακριτοι!

 

Οσο για την Πατρα αν δειτε το προγραμμα σπουδων και τους τομεις ειμαι

παρομοια με αυτα του ΕΜΠ.

 

Προσωπικα εχω σε μεγαλυτερη εκτιμηση το τμημα της Πατρας ερευνητικα

αλλα δεν μπορω να εκφερω αποψη για ποιοτητα σπουδων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην μπερδευεστε στο ΕΜΠ υπαρχουν και Μηχανολογοι Μηχανικοι και

Ναυπηγοι Μηχανικοι. Σε ενα βαθμο υπαρχει μια ομοιοτητα αλλα οι ρολοι ειναι

διακριτοι!

 

δε μπερδεύτηκα, το γνωρίζω, απλά η συζήτηση γίνεται με βάση τους ναυπηγούς και τους αεροναυπηγούς.

 

Ναι, ΖΑΧΟΥΣ, αυτό ακριβώς είπα, και το ανεφερε και ο sdim, και γω απόφοιτος της πατρας είμαι, το διπλωμα γραφει μηχανολογος και αεροναυπηγός, χωρίς καμία διάκριση.

Αν κάποιος κάποτε ζητήσει να μάθει ποια μαθήματα παρακολούθησες, τοτε μόνο η αναλυτική βαθμολογία λέει την αλήθεια, σε οποιαδήποτε δουλειά πας, αεροναυπηγού ή μηχανολόγου.

 

και μεταξύ μας, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, σιγά τον τίτλο του αεροναυπηγού.......μεγάλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Όχι και σιγά τον τίτλο... γι'αυτό επιλέξαμε την σχολή. Αν δεν είχε το τμήμα τον τομέα της αεροναυπηγικής θα είχα γραφτεί στους πολ/μηχ (είχα τα απαραίτητα μόρια στις πανελλήνιες).

 

Όσοι πήγαμε αεροναυπηγοί πήγαμε επειδή αυτό μας άρεσε, δεν πήγαμε για να βρούμε δουλειά στην αεροπορική βιομηχανία της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

όσοι ήθελαν και γούσταραν τα μαθήματα αυτά καλά έκαναν, το σχόλιο μ είχε να κάνει με τα αυτό που είπε ο ζάχους "μας λες οτι το τμήμα δίνει τον τίτλο και αεροναυπηγού σε όλους τους φοιτητές" θέλοντας να τονίσω ότι είτε τον έχουμε είτε όχι δε σημαίνει κάτι επαγγελματικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που να μπορεί να σχεδιάσει μόνος του διαστημόπλοια. Χρειάζονται πολλές ειδικότητες, από μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους, πολ.μηχ (για διαδρόμους προσγείωσης και εξέδρες απογείωσης), μηχανικούς υλικών, και ότι υποειδικότητα μπορείς να φανταστείς.

 

Πάντως είχα την τιμή να είμαι ο πρώτος που διδάχτηκε μηχανική πτήσης στο διάστημα στην Ελλάδα. Τι μου θύμισες τώρα!

Link to comment
Share on other sites

http://aml.mech.upatras.gr/yes2/index.files/Page964.htm

 

ποτέ μη λες ποτέ συνάδελφε POL... από εργαστήριο κορμού...

 

 

υγ. το τοπικ ξεκινησε υστερα απο καποιες αποριες που διατυπωθηκαν σχετικα με τα τμήματα των αεροναυπηγών,ναυπηγών, και είμαστε εδώ όσοι γνωρίζουμε λόγω προσωπικής εμπειρίας να ενημερώσουμε, και για τα θετικά και για τα αρνητικά του τμήματος. Υπάρχει η σύγχυση ανάμεσα σε φοιτητές και στην αγορά για το τι ακριβώς είναι το τμήμα της πάτρας και προσπαθούμε να εξηγήσουμε. Ας μη καταλήξει στο να βγαζει ο καθένας τα απωθημένα του ή να ειρωνεύεται για τα επαγγελματικά δικαιώματα και το τι μπορούμε να κάνουμε κτλ κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.