Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροναυπηγός (μηχανολόγος) μηχανικός


Recommended Posts

@nikoskourtis

Ξεχνάς οτι οι μηχανολόγοι εκδίδουν άδεια διπλωματούχου μηχανικού οχημάτων αντί για άδεια ραδιοεγκαταστάτη.

 

Ξέρεις που χρησιμεύει αυτή η άδεια ραδιοεγκαταστάτη?

 

Κι εγώ εχω αδεια "Διπλωματούχου Μηχανικού Αυτοκινήτων" καθώς και "Αδεια Ραδιοηλεκτρολόγου Α".

Ο μηχανολόγος δεν μπορεί να βγάλει άδεια "Ραδιοηλεκτρολόγου" ούτε "ραδιοτεχνίτη".

Αυτή η άδεια είναι απαραίτητη (απ' όσο ξέρω) για την εκτέλεση Ηλεκτρονικών εργασιών.

Δεν ξερω όμως από που ξεκινάει να απαιτείται. Δηλαδή μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση κατοικίας ο μηχανολόγος είναι ΟΚ. Αν έχει πυρανίχνευση (ηλεκτρονικός αυτοματισμός) έχει δικαίωμα ο μηχανολόγος. Αν έχει κάμερες έχει δικαίωμα; Στις κεραίες έχει δικαίωμα; Στο ethernet έχει;

 

Ο φυσικός γενικά δεν εχει δικαίωμα στα ηλεκτρονικά και δεν βγάζει αδεια ραδιοηλεκτρολόγου. Ο φυσικός όμως με κατεύθυνση ηλεκτρονικής στα τελευταία εξάμηνα βγάζει αδεια ραδιοηλεκτρολόγου και έχει δικαιωμα στα ηλεκτρονικά με αυτή την άδεια. Σίγουρα καποιο ΦΕΚ (πολύ παλιο) προσδιορίζει τι ακριβώς περιλαμβάνει η άδεια του ραδιοηλεκτρολόγου ως επ. δικαίωμα.

 

Τέλος πάντων το μελετητικό δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς τα επ. δικαιώματα και δεν είναι σημείο αναφοράς γι' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγάζουν οι ηλεκτρολόγοι άδεια μηχανικού αυτοκινήτων?

 

Εγω μιλάω για άδεια διπλωματούχου μηχανικού "οχημάτων".

 

Αν επιτρέπεις, την έβγαλες με μια απλή κατάθεση των χαρτιών σου στη διεύθυνση βιομηχανίας?

Link to comment
Share on other sites

Οι Μηχανολόγοι & Ηλεκτρολόγοι ΠΕ βγάζουν άδεια διπλωματούχου μηχανικού οχημάτων

όπως και οι Μηχανολόγοι & Ηλεκτρολόγοι & Οχημάτων ΤΕ την άδεια τεχνολόγου μηχανικού οχημάτων.

Τις άδειες τις δίνει η Δ/νση Μεταφορών με την κατάθεση των δικαιολογητικών χωρίς προϋπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο οι ΜΠΔ δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιες άδειες μιας και είναι σε σχολή με σχετικά χαμηλή βάση και απροσδιόριστο περιεχόμενο σπουδών :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

kkostorp άνοιξες τους ασκους του Αιολου...

 

fraafr, είσαι σίγουρος ότι οι Ηλεκτρολόγοι ΠΕ βγάζουν άδεια διπλωματούχου μηχανικού οχημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο οι ΜΠΔ δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιες άδειες μιας και είναι σε σχολή με σχετικά χαμηλή βάση και απροσδιόριστο περιεχόμενο σπουδών :P:p:p

 

Μπορούν^^.Ελπίζω αυτά να είναι στα όρια της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Και θες να πιστέψω στη προπαγάνδα της σχολής σου;

 

Μιλάει για πτυχιούχους ΜΠΔ. Τυχαίο δε νομίζω!

 

Πριν συνεχίσεις να σου πω πως κάνω πλάκα. Φαντάζομαι τώρα θα μου έδειχνες φωτό του υπουργού να υπογράφει το ΠΔ ή την ΥΑ ή ότι άλλο είναι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.