Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μήπως ξέρει κανείς αν δουλεύει το dcad στο ZWCAD?

 

Παρατηρήσεις:

1. Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

2. Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

3. Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

αγόρασα το ZWCAD και παρατηρώ ότι όταν επισυνάψω ένα tiff ή μια εικόνα jpg στο σχέδιο μου, τότε το πρόγραμμα αποκρίνεται πάρα πολύ αργά σε σημείο που δεν μπορώ να κανω τη δουλειά μου,σέρνεται που λέμε.Ακόμα κ αν βάλω τις εικόνες σε Draft quality το ίδιο συμβαίνει.

Το pc που έχω είναι αρκετά δυνατό με AMD 2.9 Ghz, 4gb ddr3 μνήμη κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και σε σας;υπάρχει καποια λύση στο προβλημα;

edit------------------------------------------------------------------------

Γιατί μπήκε το μήνυμα μου ως απάντηση στο ερώτημα του dinos_gotsis?

Δεν έχει καμμία σχέση η ερώτηση μου με αυτό.

Παρακαλώ να επανέλθει ως topic..

 

Παρατηρήσεις:

1. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

2. Από τους Κανόνες Συμμετοχής! τους οποίους και παρακαλώ να διαβάσετε:

"Διαφωνία σχετικά με αποφάσεις Συντονιστών/Διαχειριστών δεν μπορεί να είναι θέμα δημόσιου διαλόγου, αλλά επιλύεται μόνο με π.μ. σ' αυτούς."

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έκανα μερικά παραδείγματα με εισαγωγή (ακόμα και μεγάλων) εικόνων jpg μέσα στο πρόγραμμα ZWCAD 2010 και δεν παρατήρησα καμία διαφορά σε ταχύτητα. Έχω 2-πύρηνο Η/Υ αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα hardware. Δοκίμασε να κάνεις update στην τελευταία έκδοση του προγράμματος zwcad 2010 update patch. Το patch θα το βρεις στο site http://www.zwcad.com.gr και είναι δωρεάν. Μέσα στα πολλά που βελτιώνει όσον αφορά την σταθερότητα και την ταχύτητα θα είναι και αυτό που αντιμετωπίζεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα με την διαχείριση των εικόνων και να περιμένω την έκδοση 2011 που θα το βελτιώνει αυτό.

Κ μενα το pc μου διπύρηνο είναι με 4GB RAM αλλά τα tiff και καποια jpeg μεγάλης ανάλυσης δεν τα επεξεργάζεται γρήγορα το zwcad.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εντόπισα και εγώ με τη δοκιμαστική έκδοση, όχι μόνο με τις εικόνες αλλά και με εκτεταμένη επιφάνεια με hatch.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δοκιμές, μια που είμαι στο ψάξιμο για αγορά CAD, δεν παρατήρησα αυτό που αναφέρετε με τις εικόνες. Μήπως φταίει η κάρτα γραφικών σας;

Γενικά πάντως θεωρώ το ZWCAD ως το καλύτερο από τα υποκατάστατα που δοκίμασα (ProgeCAD, IntelliCAD) και με ικανοποιητική τιμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είναι όντως πολύ ικανοποιητική η τιμή του. Θα το αγοράσω εντός των επομένων ημερών.

 

Αυτό με τις φώτο ρε παιδιά που επισημάνατε κ πιο πάνω, εγώ προσωπικά δεν το αντιμετωπίζω (μόλις τώρα το δοκίμασα). Φόρτωσα δηλ. 3 φωτογραφίες σε ένα σχέδιο κ πηγαίνει οκ. Καμία διαφορά.

 

Το δοκιμάσατε και σε 2011 ; Συνεχίζει να υφίσταται ;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα κ πάλι. Στο ίδιο σχέδιο με τις φωτογραφίες, έκανα άλλα 4 διαφορετικά hatch (σε πολύ μικρή κλίμακα). Βέβαια - ας είναι καλά η επιδότηση -, ο Η/Υ είναι quad core με 6GB και 1GB κάρτα γραφικών (δεν το αναφέρω για να φιγουράρω, απλά ίσως και να επηρεάζει αυτό).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.