Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό Αμοιβής


TsoGlan

Recommended Posts

Με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα το forum αυτό το οποίο τωρα που θα ξεκινήσω μια νέα οικοδομή μου λύνει αρκετές απορίες.

 

Ως νέος στον χώρο των κατασκευών θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα παρακάτω ερωτήματα - που δεν κατάφερα να απαντήσω μέσω της ιστοσελίδας σας.

 

Όταν ένας μηχανικός (τεχνολόγος για την ακρίβεια...) καλείται να αναλάβει την ολοκλήρωση μιας κατασκευής, πέραν της αμοιβής που έχει λάβει για την έκδοση της άδειας, ειναι σύνηθες φαινόμενο να ζητάει αμοιβή σαν ποσοστό επί του συνολικού κόστους?

 

Αν ναι, ποιο ποσοστό θεωρείτε εσείς λογικό?

 

Μερικές λεπτομέρειες που μπορεί να σας διευκολύνουν στο να προσδιορίσετε την απάντησή σας

 

Προκειται για 2-3 εξοχικές κατοικίες εντός σχεδίου και οικισμού, σε μεγάλο νησί των Κυκλάδων όπου έχει βγεί ήδη η αδεια και το εργο δυναται να ξεκινήσει άμεσα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αμοιβή που σχετίζεται με την άδεια χωρίζεται στις μελέτες και στην επίβλεψη*. Η κατά νόμον επίβλεψη αφορά στην τήρηση της αρχιτεκτονικής και στατικής μελέτης όπως επίσης και του τοπογραφικού (θέση κτηρίου). Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει άλλη εμπλοκή του μηχανικού με την κατασκευή, δηλαδή με την επιλογή συνεργείων, εμπόρων οπλισμού κλπ. Οπότε είναι λογικότατο να ζητείται επιπλέον αμοιβή σε αυτήν την περίπτωση.

 

*Για την έκδοση της άδειας απαιτείται η πληρωμή της αμοιβής μελετών. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να μην έχει καταβληθεί η αμοιβή επίβλεψης (;).

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικότατο είναι!!!!

για αυτεπιστασία ρωτάς έτσι

κάθε σοβαρός επιβλέποντας έτσι πληρώνεται!!!

 

το ποσοστό πάει ανάλογα με τον προυπολογισμό του έργου

για μια μονοκατοικία ένα 12% είναι φιλική τιμη

 

μην αγχώνεσαι για το ποσό,

διότι το ποσό που θα εξοικονομίσεις από την σωστή επίβλεψη (χωρις ράβε-ξήλωνε)

και από τις καλύτερες τιμές που θα σου εξασφαλίσει ο μηχανικός

θα ειναι μεγαλύτερο , χωρίς άγχος και χωρίς κακοτεχνίες

Link to comment
Share on other sites

12% ειναι λιγα αναλογα το μεγεθος της δουλειας και το τελικο νουμερο...

 

πχ αν εχω γενικη κοιτοστρωση και πληρωθω και ποσοστο απο τα μπετα ριχνω το νουμερο

 

πχ τι περιλαμβανει...

 

 

ευρεση και συντονισμο εργολαβων..

προμηθεια υλικων

ΑΠΔ δλδ ικα

διακανονισμους με συνεργεια για πληρωμη

επιμετρησεις και προμετρησεις για τελικο κοστολογιο και αποληρωμη συνεγειων

καθημερινη επιβλεψη

 

 

γενικα ειναι τετοιο το μεγεθος των υπηρεσιων που μπορουμε να μιλαμε για μερες

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλαμε για επιστασια, ο ίδιος δεσμευεται με το 12% να κάνει τα εξης

 

1. Καθημερινή επίσκεψη στην οικοδομή όταν γίνονται εργασίες και αποστολή φωτογραφιών μέσω e-mail

2. Συλλογή προσφορών και επιλογή συνεργείων μετά από συνεννόηση μαζί μου

3. Συμπλήρωση και κατάθεση στο ΙΚΑ της μηνιαίας κατάστασης

4. Παραγγελίες υλικών, πληρωμές συνεργείων, ΙΚΑ & ΦΠΑ

5. Συμβουλές για την προμήθεια των κατάλληλων υλικών και εξοπλισμών για τα κτίρια

 

Βεβαια μου δίνει την επιλογη να τον πληρωσω μια και εξω ενα καλο ποσο (το οποιο τυχαινει να ειναι περιπου και το 12% του προυπολογιμου του εργου...).

 

Α. Τι λέτε, να προτιμησω την ποσοστιαία αμοιβή ή την κατ'αποκοπή?

 

Β. Η αγορά των μηχανικών γενικότερα ειναι ανεκτική στο να ενταξει καποιος τον παράγοντα "χρονο" στην αμοιβή του μηχανικού?

Δηλαδή, να μην συμφωνήσουμε στο 12% αλλα στο 10% - και το υπόλοιπο 2% αν το εργο ειναι ετοιμο μέχρι την ταδε ημερομηνια... Ειναι κατι που εχετε ξανακουσει ή το ζορίζω αρκετα το θεμα...?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ της τμηματικης καταβολης για πολλους λογους καθε αρχη μηνα...

 

οσο για το ποσοστο καλης εκτελεσης ειναι μεν λογικο αλλα ειναι στην προσωπικη κριση του καθε μηχανικου να κρινει την τιμιοτητα του ιδιωτη γιατι ενω 12 μηνες πχ ολα ειναι τελεια στο τελος ο ιδιωτης μπορει να προφασιστει οτι δεν εχουν γινει σωστα ωστε να μην πληρωσει...

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπερ του απλόυ (μην αρχίσετε να σπάτε τα ποσοστά κλπ)

 

ο πιο σωστός τρόπος καταβολής είναι με κάθε πληρωμή να παίρνει το ποσοστό του

πχ προκαταβολή εκσκαφών 1000ευρώ το ποσοστό του 120ευρώ του δίνεις στο χέρι 1500 τα 380 extra είναι για έκτακατα που πάντα υπάρχουν

τελειώνουν οι εκσκαφές 2000ευρώ + 240 για μηχανικό + ένα πσοό για έκτακτα

 

κάθε φορά κάνετα λογαριαμό πόσα έδωσες πόσα πληρώθηκε πόσα έχει να κινείται

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά με το ΦΠΑ τί γίνεται; Περιλαμβάνεται στο 12% ή όχι;

 

 

(Σημ. Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές. Τις απαντήσεις στις περισσότερες περιπτώσεις τις γνωρίζω.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.