Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρέπει να κάνω Τοπογραφικό??


anasm

Recommended Posts

Kαλό είναι να γίνουν τοπογραφικά με συντεταγμένες ΕΓΣΑ, κλπ.

 

Πόσα στρέμματα λέει ο παππούς ότι είναι; Πόσα φαίνονται στο κτηματολόγιο; Τι λένε τα συμβόλαια; (πχ 2.000τμ ή όσο είναι).

 

Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να μάθετε τι ακριβώς έχετε... και να μπορείτε να το αποδείξετε με έγγραφα, αλλιώς μπορεί κάποτε να μπλέξετε.

 

(ερευνώ μια τέτοια περίπτωση τώρα κι έχω... φρικάρει με τα μαγειρέματα από συμβόλαιο σε συμβόλαιο...)

 

Γειά χαρά!!

 

Αυτός είναι, ας πούμε, ο πλέον έγκυρος και για κάθε είδους «νόμιμη χρήση», τύπος τοπογραφικού??...

Γιατί, πολύ γενικά ίσως,

είχα διαβάσει για, ενδεχόμενα, πιο «απλά», ίσως και πιο «οικονομικά» είδη τοπογραφικού, όπως Δορυφορικής λήψης κλπ......

 

 

 

Πριν από 2 χρόνια δήλωση, σημαίνει ότι είναι σε περιοχή που τελείωσε μελέτη "Ενεργών Τίτλων". Ο Δήμος δεν έχει προβεί σε καμία χαρτογράφηση, γιατί δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία. Αυτό και μόνο (ότι πρόκειται για το τελευταίο πρόγραμμα του Κτηματολογίου που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη καθώς θα γίνει σε 2 φάσεις), αποτελεί σοβαρότατο λόγο για να ετοιμάσετε τοπογραφικά διαγράμματα για το πιθανό ενδεχόμενο (με βάση τα λεγόμενά σας "ο παππούς ίσως τα δήλωσε", ο εντοπισμός ήταν προαιρετικός σε εκείνη τη φάση κλπ.) να χρειαστεί να κάνετε ένσταση κατά των εγγραφών του Κτηματολογίου στους επόμενους μήνες με 2 έτη που θα γίνει η ανάρτηση των στοιχείων (και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα αναρτηθείτε ως ανεντόπιστοι ή με κάποιο μικρότερο τέλος πάντων πρόβλημα). Εξαρτημένα από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων τοπογραφικά διαγράμματα συνεπώς, από Τοπογράφο ή Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό και μόνο (έχει σημασία αυτό το τελευταίο που λέω για να μη βρεθείτε με ένα παλιόχαρτο στα χέρια και πεταμένα χρήματα) και παρακολούθηση του θέματος (ανάρτηση κλπ.) στη συνέχεια με τη βοήθεια του Μηχανικού που θα επιλέξετε.

 

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

(όπως εννοείται και τα υπόλοιπα μέλη του Forum, που μου έδωσαν τον χρόνο και την προσοχή τους..);):P

 

Νομίζω βάζετε στην κουβέντα πολλές και ουσιώδεις παραμέτρους...

Καταρχάς, πηγαίνω σε έναν Μηχανικό που κατοικο-εδρεύει στον αντίστοιχο Νομό που βρίσκονται τα εν λόγω αγροτεμάχια..

1) Πώς θα αξιολογήσω ότι ο Μηχανικός αυτός, είναι, ας πούμε, «έγκυρος» για τη συγκεκριμένη υπόθεση??

 

2) Πώς θα μπορώ, με σιγουριά, να διαπιστώνω αν στην πράξη, και όχι «στα λόγια..», ο ειδικός αυτός παρακολουθεί κατάλληλα το θέμα μέσω της ανάρτησής του κλπ κλπ??...

 

Παρεμπιπτόντως, το ελάχιστο «minimum» κόστος για τη χάραξη ενός τοπογραφικού, είναι :

[5000 x λ] + [ Π ] + [1000 x λ]x Ημ. = ???8-);)

 

Όπου Π= όλες οι διάφορες Παράμετροι που θα πρέπει να ληφθούν υπόψη (κλίση εδάφους, φυτοκάλυψη, %ενδεχόμενης «εσωτερικής» δόμησης, τριγωνισμοί και πολυγωνομετρικά στοιχεία, Κλίμακα κλπ κλπ...)

 

λ=0,23253

και Ημ. = οι ημέρες απασχόλησης του Μηχανικού??...:confused::confused:

 

Σας ευχαριστώ, ειλικρινά, για την προσοχή και την υπομονή σας...;):P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα και από εμένα!

Μόλις έγινα μέλος σε αυτό το υπέροχο forum!

Πραγματικά προσφέρετε μεγάλη βοήθεια σε πολύ κόσμο!

 

Με έχουν μπερδέψει και θέλω τη βοήθεια σας.

 

Θέλω να κάνω γονική παροχή τα χωράφια της μαμά μου σε εμένα.

Τα χωράφια αυτα βρίσκονται σε ενα χωριό έξω από το Κιλκίς στον Αγιο Αντώνιο.

Εγώ μένω Θεσσαλονλικη και οταν ρώτησα τη δικηγόρο μου εδώ μου είπε να πάω στην Διεύθυνση Γεωργίας και να πάρω τοπογραφικά.

Το έκανα και έπειτα μου λέει πως πρέπει να κάνω καινούργια τοπογραφικά.Γιατι?

Δεν την καλύπτουν αυτά?

 

Επειτα από αυτο πήρα τηλέφωνο σε συμβολαιογράφο στο Κιλκίς και μου είπε πως ΔΕΝ χρειάζονται για γονική παροχή άλλα τοπογραφικά πλην αυτών που ήδη έχω στα χέρια μου.

Εχω μπερδευτεί τόσο πολύ!!Δεν ξέρω τι να κάνω!

Να πάω να τα κάνω στο Κιλκις?Χωρίς άλλα τοπογραφικά?

Θα είναι έγκυρη η γονική παροχή ή θα έχω αργότερα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να διασφαλισεις την περιουσια σου...

Οποτε ενα συμαβολαιο που στηριζεται σε ΣΩΣΤΟ τοπογραφικο ειναι και καποια αξια...

Απο τη Δ. Γεωργιας δεν ξερω τι ακριβως πηρες (ισως καποιος εμπειροτερος ΑΤΜ να ξερει) αλλα σιγουρα για συμβολαιο δεν κανει...

Ο δικηγορος δεν εχει καμια δουλεια να μπλεκει με τοπογραφικα και θα ελεγα οτι ειναι και αχρηστος για μια απλη γονικη παροχη..(τη στιγμη που υπαρχουν συμβολαια)

 

Απευθυνσου σε Τοπογραφο ή Πολιτικο Μηχανικο για ενα σωστο τοπογραφικο...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα!

Μόλις έγινα μέλος σε αυτό το υπέροχο forum!

Πραγματικά προσφέρετε μεγάλη βοήθεια σε πολύ κόσμο!

 

Με έχουν μπερδέψει και θέλω τη βοήθεια σας.

 

Θέλω να κάνω γονική παροχή τα χωράφια της μαμά μου σε εμένα.

Τα χωράφια αυτα βρίσκονται σε ενα χωριό έξω από το Κιλκίς στον Αγιο Αντώνιο.

Εγώ μένω Θεσσαλονλικη και οταν ρώτησα τη δικηγόρο μου εδώ μου είπε να πάω στην Διεύθυνση Γεωργίας και να πάρω τοπογραφικά.

Το έκανα και έπειτα μου λέει πως πρέπει να κάνω καινούργια τοπογραφικά.Γιατι?

Δεν την καλύπτουν αυτά?

 

Επειτα από αυτο πήρα τηλέφωνο σε συμβολαιογράφο στο Κιλκίς και μου είπε πως ΔΕΝ χρειάζονται για γονική παροχή άλλα τοπογραφικά πλην αυτών που ήδη έχω στα χέρια μου.

Εχω μπερδευτεί τόσο πολύ!!Δεν ξέρω τι να κάνω!

Να πάω να τα κάνω στο Κιλκις?Χωρίς άλλα τοπογραφικά?

Θα είναι έγκυρη η γονική παροχή ή θα έχω αργότερα προβλήματα?

 

1. Προφανώς, εννοείς ότι η μητέρα σου θέλει να κάνει τα χωράφια της γονική παροχή σ' εσένα.

2. Για καλλίτερη διασφάλιση δική σου, είναι καλό να συνοδεύεται το συμβόλαιο της γονικής παροχής από ένα ή περισσότερα τοπογραφικά διαγράμματα (ανάλογα με τον αριθμό, τις διαφορετικές θέσεις και το εμβαδόν των χωραφιών), στα οποία ο τοπογράφος θα έχει αναγράψει την υπεύθυνη δήλωση του ν. 651/1977 (αυτός ξέρει).

3. Το/α διάγραμμα/τα που πήρες από την Τοπογραφική Υπηρεσία της τέως Δ/νσης Γεωργίας δεν μπορούν να συνοδέψουν το συμβόλαιο χωρίς την υπεύθυνη δήλωση ενός μηχανικού.

4. Τα διαγράμματα αυτά θα είναι χρήσιμα στον τοπογράφο που θα αναλάβει την αποτύπωση, για να τα εφαρμόσει στο έδαφος και να ελέγξει εάν τα χωράφια αυτά που, προφανώς, προέρχονται από διανομή του τ. Υπ. Γεωργίας, είναι οριοθετημένα σωστά στο έδαφος ή διαφέρουν σε σχέση με τη διανομή.

 

Με το καλό και "γεωκτήμων".

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ, φίλε εσύ που ρωτάς, ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις τοπογραφικό, για το καλό της ιδιοκτησίας σου, είτε επιβάλλεται έιτε όχι από τη συμβ/φο.Αρκεί να είναι από άνθρωπο που ξέρει τη δουλειά του, κ όχι από παπαρολογίες περί επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβολές δεν είναι άχρηστες, εγώ ξεκίνησα το παραθέμα και δεν το έκανα σκόπιμα, μια πληροφορία για τοπογραφικά διαγράμματα, ζήταγα. Και όντως μπορεί να είναι άσχετο αλλά δεν είναι άσχετο με τα τοπογραφικά αφήστε το και αυτό να υπάρχει τόσα και τόσα άχρηστα υπάρχουν. Και δεν θα συζητήσω το ύφος του Zavi που με έχει εντυπωσιάσει παρά την προσκόληση σας σε κάτι γενικευμένους κανόνες όπου θέτε ένα σωρό πληροφορίες να σβύνονται. Δεν είναι άσχετο το θέμα ούτε παρεκτραπήκαμε εντελώς χώρο λοιπόν στους χωρατατζήδες, δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο και δεν καλούμαι, ούτε εσείς να λύσουμε τα προβλήματα του κόσμου ΤΖΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑ γι αυτό τόπο Μάγκες και λίγη πλάκα χωράει.

Link to comment
Share on other sites

MAKAΡ σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου.Με κατατόπισες πλήρως για το πως θα πρέπει να διαχειριστώ αυτή την κατάσταση.

 

θέλετε μήπως να μου πείτε αν τα τοπογραφικά έχουν και ημερομηνία λήξης?

Εχω ακόμα ένα οικόπεδο που θα κάνω γονική παροχή για το οποίο έχω τοπογραφικό από το 1962 και η συμβολαιογράφος μου είπε ότι είναι παλιό και δεν κάνει.Δεν μπορεί λέει να βγάλει αντικειμενική αξία επειδή είναι παλιό το τοπογραφικό.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

τα τοπογραφικά έχουν και ημερομηνία λήξης?

 

Κάθε τοπογραφικό διάγραμμα αποτυπώνει την κατάσταση του εδάφους (με τα υπερκείμενα) τη δεδομένη χρονική στιγμή που γίνεται. γι΄αυτό και πάντα πρέπει να έχει ημερομηνία. είναι σαν μια "φωτογραφία" της στιγμής.

Κάθε επομένως αλλαγή που γίνεται καταρχήν όσον αφορά το χώρο (δηλ διαστάσεις - σχήμα- τροποποιήσεις - κτλ κτλ κτλ) του ακινήτου αλλά και το ιδιοκτησιακό του καθεστώς επιβάλλεται από την κοινή λογική (πέρα από τις νομοθεσίες) να δημιουργείται νέο τοπογραφικό του ακινήτου. είναι η "ταυτότητά" του.

Link to comment
Share on other sites

Στα τοπογραφικά διαγράμματα (τδ) αποτυπώνεται η κατάσταση του εδάφους κατά την περίοδο που συντάχθηκαν. Είναι, λοιπόν, προφανές ότι, το τδ του 1962 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο της κατάστασης του εδάφους εκείνης της εποχής αλλά όχι για την αντίστοιχη σημερινή κατάσταση, η οποία, πιθανά, είναι διαφορετική. Για το λόγο αυτό απαιτείται πρόσφατο τδ για τη σύνταξη μιας συμβ/φικής πράξης. Ένας δεύτερος και επί πλέον λόγος που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τδ του 1962 είναι ότι το τδ που συνοδεύει ένα συμβόλαιο πρέπει να έχει την υπεύθυνη δήλωση του συντάκτη μηχανικού, με βάση τις διατάξεις του ν. 651/1977, και, προφανώς, το τδ του 1962 δεν την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.