Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε κορυφογραμμή


Recommended Posts

Σύμφωνα με το Ν3212/2003 απαγορεύεται το ύψος κτίσματος να υπερβαίνει το ύψος κορυφογραμμής σε εκτος σχεδίου δόμηση. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό? Πως μπορεί να το δει αυτό η πολεοδομική υπηρεσία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σου ζητάει ισουψείς στο τοπογραφικό και αναλόγως την περιοχή μπορεί να σου ζητήσουν και έγκριση από ΥΠΑ ή στρατό

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό. Αν πάρεις έγκριση από ΥΠΑ δε νομίζω να μπορεί η πολεοδομία να το δεί γιατί ισοϋψεις υπάρχουν μόνο μέσα στην ιδιοκτησία οπότε δεν μπορεί ο υπάλληλος να καταλάβει ότι βρίσκεται σε κορυφογραμμή. Βασικά από οτι ρώτησα δεν το ξέρει σχεδόν κανένας αυτό το Νόμο. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται ευκολα όμως από το πεντοχίλαρο της ΓΥΣ το οποίο χρειάζεται στην ΥΠΑ. αλλά γιατί να κάνεις κάτι το οποίο δεν μπορείς να νομιμοποιήσεις σε καμία περίπτωση αν και εφόσον γίνει καταγγελία; :(

Link to comment
Share on other sites

EEFTHIM έχεις δίκιο που σκέφτεσαι έτσι. Άλλωστε αυτός ο νόμος βγήκε για να προστατέψει το φυσικό τοπίο. Άντε πες στον πελάτη όμως. Τέλος πάντων πρέπει να το αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε πάντως να καλυφθείς εσύ γιατί μου έχει τύχει να με κατηγορούν γιατί έβγαλα την άδεια ενώ είναι παράνομη όταν με πίεσαν για την παρανομία

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα.

 

Ερωτήματα: 

1) Πως εξετάζουμε αν όντως υπάρχει κορυφογραμμή - υδατοκρίτης; Υπάρχει κάποια υπηρεσία στο ΥΠΕΚΑ, ή κάποιος χάρτης που μπορούμε να αναζητήσουμε τέτοια στοιχεία καταγεγραμμένα;
Όπως διάβασα σε παλαιότερη δημοσίευση στο forum υπάρχει το Εγγρ-ΔΤΕ/α/5979/162/22-2-07 (Δ/νση Τοπ. Εφαρμογών) - το οποίο ομολογώ ότι δεν πολυκαταλαβαίνω.
Οι υπάλληλοι στο ΥΠΕΚΑ είναι ακόμα σε άδεια, όπως μου είπε σήμερα ένας υπάλληλος.
2) Πως μπορώ να αποδείξω ότι, ακόμα και αν χαρακτηριστεί ως κορυφογραμμή , το ύψος του κτιρίου μου δεν την ξεπερνά;
Το κτίριο είναι χτισμένο ψηλά στην πλαγιά και όχι πάνω στον λόφο. Παρόλα αυτά ανάλογα την οπτική γωνία, μπορεί να ξεπερνά τοπικά τον λόφο. Φαίνεται όμως μόνο από την μια πλευρά του λόφου και όχι και από τις 4. Αποτελεί αυτό στοιχείο; Και πως το αποδεικνύω;
3) Σύμφωνα με ποιά νομοθεσία είμαι καλυμμένος;
Με τον νόμο των εκτός σχεδίου - ΦΕΚ 270/Δ/13-5-85 καθώς και με τον μετέπειτα Ν.3212/03 - άρθρο 10 παραγρ.2- επιτρέπεται η κατασκευή κτίσματος σε οικόπεδο με κορυφογραμμή με μοναδικό περιορισμό το ύψος του κτιρίου να μην ξεπερνάει το ύψος της κορυφογραμμής. Σύμφωνα όμως με τον Ν.4014/11 μπορεί να νομιμοποιηθεί η δόμηση με τελικό ύψος τουλάχιστον 20μ. κάτω από το ανώτατο ύψος της κορυφογραμμής. Σε αντίθεση περίπτωση (αυτή δηλαδή του Ν.3212/03) δεν μπορεί να υπαχθεί στον νόμο της τακτοποίησης. Αναρωτιέμαι λοιπόν, ο νόμος των αυθαιρέτων ισχύει ως νόμος κατασκευης και για νέες κατασκευές;
Ακόμη, σε σημερινό τηλεφώνημα στην Πολεοδομιά ο υπάλληλος απάντησε ότι δεν έχουν άλλη οδηγία πέραν του ΦΕΚ '85.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by mania_k
Link to comment
Share on other sites

Οι ορισμοί κορυφογραμμής-υδατοκρίτη υπάρχουν στο άρθρο 2 (ορισμοί) του ΝΟΚ ...

 

Για τις τακτοποιήσεις ισχύει πλέον ο ν.4178/13, ο οποίος στο άρθρο 2, παρ. 2 απαγορεύει την υπαγωγή όταν :

 

ιστ) Εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμού εφόσον το ανώτατο ύψος της αυθαίρετης κατασκευής ή του χώρου, που έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, υπερβαίνουν το ύψος της κορυφογραμμής. Εξαιρούνται αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις σε κτίρια που έχουν κατασκευαστεί προ της 31.12.2003, ημερομηνία δημοσίευσης του ν.3212/2003 (Α΄308).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση γηπέδου στην κορυφή ενός λόφου το οποίο "κόβεται" από τον υδροκρίτη. Η πολεοδομία ζητάει να γράψω στο τοπογραφικό ότι "το οικόπεδο δεν διέρχεται απο την κορυφογραμμή" κατι με το οποίο εγώ διαφωνώ. Ψάχνοντας τους ορισμούς και εγκυκλίους διάβασα ότι αν υπάρχει κάποια εδαφική έξαρση κοντά στην κύρια κορυφογραμμή τοτε αυτή δεν θεωρείται κορυφογραμμή. Πως μπορώ όμως να καθορίσω την κύρια κορυφογραμμή; Ποιος καθορίζει την κύρια κορυφογραμμή;

Link to comment
Share on other sites

απο την κωδικοποιηση του  ΝΟΚ του καν62

Αν συνδέσουμε τα υψηλότερα σημεία που περιβάλλουν μια λεκάνη απορροής, προκύπτει μια νοητή γραμμή που καθορίζει τα όρια της λεκάνης. Υδροκρίτης ορίζεται η νοητή γραμμή που συνδέει τα υψηλότερα σημεία της επιφάνειας και διαχωρίζει δυο υδρολογικές λεκάνες απορροής.• Ο υδροκρίτης διέρχεται από τις κορυφές των τοπικών εξάρσεων που περικλείουν τον κλάδο ή τους κλάδους του υδρογραφικού δικτύου των οποίων την λεκάνη απορροής οριοθετούμε.• Ο υδροκρίτης τέμνει σχεδόν κάθετα τις ισοϋψείς καμπύλες και δεν κινείται ποτέ παράλληλα προς αυτές.• Ο υδροκρίτης δεν τέμνει ποτέ τους κλάδους του υδρογραφικού δικτύου. Συμπερασματικά λοιπόν η κορυφογραμμή και ο υδροκρίτης, είναι διαφορετικές έννοιες και δεν ταυτίζονται μεταξύ τους, διότι υπάρχουν πληθώρα υδροκριτών, που δεν διέρχονται από τη μοναδική κορυφογραμμή μιας περιοχής. Υπάρχει μία και μόνη περίπτωση, που τμήμα του μοναδικού υδροκρίτη, ταυτίζεται με την κορυφογραμμήκαι είναι εκείνος, ο οποίος ορίζει τη μέγιστη λεκάνη απορροής. Δηλαδή, είναι εκείνος που διέρχεται από τις βουνοκορυφές και ορίζει το όριο της μέγιστης λεκάνης απορροής, με βάση τον τρόπο χάραξης του υδροκρίτη και της κορυφογραμμής.(ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΔΡΟΛΟΓΙΑ, έκδοση 3, Αθήνα 1999, των Δ. Κουτσογιάννη & Θ. Ξανθόπουλου, Ε.Μ.Π.-Τομέας Υδατικών πόρων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.