Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε κάθετη ιδιοκτησία


bukem

Recommended Posts

σε οικόπεδο που έχει γίνει κάθετη ιδιοκτησία ο ένας ιδιοκτήτης έχει χτίσει και επιθυμεί να τακτοποιήσει την υπέρβαση δόμησης που προέκυψε. από τον έταιρο ιδιοκτήτη θα αφαιρεθεί η επιπλεόν δόμηση ή εφόσον τακτοποιήθηκε μπορεί να δομήσει το υπόλοιπο των νόμιμων τετραγωνικών του πρώτου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε μεζονέτα όπου δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, δηλ. είναι μία ιδιοκτησία, τότε για τακτοποίηση υπογείου-ισογείου και ορόφου κάνω έναν φάκελο;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να σου δώσω την απάντηση που παίρνω εδώ και 2 μέρες από την πολεοδομία βόρειου τομέα και όλους τους καθυστερημένους εκεί μέσα που τσακώνομαι εδώ και 2 μέρες ή τη νόμιμη?

 

η νόμιμη είναι ότι εφ'όσον αποτελεί ενιαία αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία κάνεις ένα φάκελο.

 

η απάντηση που πήρα από τους καθυστερημένους εκεί μέσα είναι ότι πρέπει να γίνουν 2 φάκελοι.

Link to comment
Share on other sites

gkaram

Κάνεις τόσους φακέλους και τόσες αμοιβές, όσες και οι αυτοτελείς ιδιοκτησίες που υπάρχουν ή δημιουργούνται (π.χ κάνοντας γκαρσονιέρα στην πυλωτή) άσχετα ον, η οικοδομή είναι π,χ μία 5/όροφη, που ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλά....

πές τα στους βλαμμένους στην πολεοδομία περισσού που τσακώνομαι 2 μέρες τώρα.

 

και για να καταλάβεις καλύτερα...

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16322&page=85&highlight=3843

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας!

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Είναι μια μεζονέτα με υπόγειο και οι ιδοκτήτες τακτοποιούν το υπόγειο και τον Η/Υ στον όροφο.Στην πολεοδομία μου είπαν ότι είναι καλύτερα να καταθέσω δύο φακέλους, για να αποσυνδεθεί το υπόγειο από την υπόλοιπη κατοικία και να είναι καλύτερα για μελλοντική πώληση, ενοικίαση, μεταβίβαση, κλπ.

Ο ιδιοκτήτης το ενέκρινε και προχωρήσαμε σε δεύτερη αμοιβή κλπ και όταν κατέθεσα το υπόγειο το πέρασαν ως άλλη κατοικία, γιατί πρώτη θεωρείται η μεζονέτα!Φρικάρισα και ο ιδοκτήτης επίσης, που αυξήθηκε το ποσοστό για το πρόστιμο και δεν ξέρει πώς θα δηλωθεί στην εφορία τώρα, μήπως αυξηθεί ο φόρος περιουσίας του..

Αυτό έγινε την Παρασκευή και επειδή είχαν πολλή δουλειά, πρέπει να πάω Δευτέρα να μου δώσουν Αρ.Πρ.

Μπορώ να πάρω τους φακέλους πίσω?Μπορώ να ακυρώσω την Πρωτοκόλληση εάν ήδη έχει γίνει?Σκέφτομαι να καταθέσω 1 αυτοτελή ιδιοκτησία, όπως είχα στην αρχή, αλλά με την δεύτερη αμοιβή,ΦΕΜ κ ΤΣΜΕΔΕ που έχω, τί κάνω?Να σημειώσω, ότι για την δεύτερη αμοιβή, πήρα μόνο ΦΠΑ γιατί είναι γνωστός μου.Αλλά, μήπως είναι αργά να το διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.