Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση αδειών φωτοβολταϊκών


maneni

Recommended Posts

gregmav σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

αυτή είναι η μοναδική λύση απ' ότι φαίνεται, όμως έχει προβλήματα, δεδομένου ότι ναι μεν έχεις χωρίσει τις άδειες σε δύο διαφορετικές εταιρίες, αλλά στην ουσία ανήκουν στο ίδιο Νομικό Πρόσωπο, την ΟΕ. Η λύση πχ μιας αφανούς εταιρίας φαντάζει καλό σενάριο αλλά και πάλι υπάρχουν λογιστικά θέματα.

 

Έχω φάει με το δικηγόρο μου ώρες ολόκληρες για να βρούμε λύση, όμως .....

Link to comment
Share on other sites

Μα μόλις γίνει η αλλαγή στη ΔΕΗ (πάει στη ΜΕΠΕ δλδ) τότε εσύ αλλάζεις τη σύνθεση της (φεύγει η ΟΕ από τη ΜΕΠΕ και μπαίνει άλλος μέτοχος). Που κολλάς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει αυτό!

Υπάρχει Γνωμοδότηση της Νομικής Υπηρεσίας της ΔΕΗ ότι η ΜΕΠΕ δεν μπορεί να αλλάξει σύνθεση αν δεν κατασκευαστεί το πάρκο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα ανέλαβα να ελέγξω για φιλικό πρόσωπο, ένα τέτοιο είδος συμβολαίου αγοροπωλησίας πριν ολοκληρωθεί.

Ανεξάρτητα με το τι είχε γίνει σε άλλες περιπτώσεις στο παρελθόν, απευθύνθηκα στη Διαχείρηση Δικτύων της ΔΕΗ και στο Νομικο Τμήμα του ΔΕΣΜΗΕ, για το τι γίνεται τώρα και μου απάντησαν τα εξής:

 

ΔΕΗ:

Αν έχουν υπογραφεί και πληρωθεί οι ΟΣ, δεν έχουν πρόβλημα, δεν τους ενδιαφέρει το Έργο να γίνει σε σταθμό με άλλον ιδιοκτήτη.

Αν δεν έχουν πληρωθεί οι ΟΣ, τότε δεν επεναδιατυπώνουν τους Όρους, πρώτον γιατί υπάρχει αλλαγή ιδιοκτήτη αλλά κυρίως γιατί θα πρέπει να δώσουν επέκταση του 6μήνου. Δεν το κάνουν. Ο Χρήστος έχει δίκιο, μου ανέφεραν και αυτό που λέει.

 

ΔΕΣΜΗΕ:

Το νομικό τμήμα του ΔΕΣΜΗΕ είπε ότι όλα τα συμβόλαια αγοροπωλησιας είναι στον αέρα και υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες ο ΔΕΣΜΗΕ να μην προχωρήσει στην υπογραφή Συμβάσεων με αλλαγές τέτοιου είδους σε νομικά σχήματα.

Η μόνη λύση που δέχεται ο ΔΕΣΜΗΕ, είναι η αλλαγή της Σύμβασης μετά από την διασύνδεση του σταθμού με κανονική πώληση της μονάδας. Όσο για το θέμα του αφανούς εταίρου, δεν τους ενδιαφέρει γιατί το ρίσκο το παίρνει ο αφανής εταίρος. Στην ουσία το συμβαλλόμενο μέρος είναι ο αρχικός ιδιοκτήτης των αδειών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει αυτό!

Υπάρχει Γνωμοδότηση της Νομικής Υπηρεσίας της ΔΕΗ ότι η ΜΕΠΕ δεν μπορεί να αλλάξει σύνθεση αν δεν κατασκευαστεί το πάρκο!

 

Μα εφόσον παραμένουν ίδια τα ΑΦΜ, επωνυμία και διαχειριστής της ΜΕΠΕ που κολλάει η ΔΕΗ και ο ΔΕΣΜΗΕ?

tsilena, η ΔΕΗ μπορεί να κάνει αλλαγή του συμβαλλόμενου στους όρους διατηρώντας το αρχικό εξάμηνο (με αντικατάσταση ταυτάριθμου).

 

Στην τελική, από που προκύπτει ότι απαγορεύεται η αλλαγή της σύνθεσης μιας εταιρίας που έχει αιτηθεί για φ/β σταθμό? Δηλαδή, μια υπάρχουσα εταιρία ΜΕΠΕ που έχει και άλλες δραστηριότητες, δεν μπορεί να αλλάξει τη σύνθεσή της μέχρι η ΔΕΗ και ο ΔΕΣΜΗΕ να ολοκληρώσουν όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες (που διαρκούν μήνες ή και χρόνια)? Είναι παράλογο. Εάν υπάρχει κάπου στη νομοθεσία ας μας το επισημάνουν για να ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και το βασικό ερώτημα είναι: Ισχύει ιδιωτικό συμφωνητικό ...

δηλ πριν την κατασκευή του πάρκου να το προπουλήσεις ώστε να το κατεσκευάσει άλλος και μετά να του το μεταβ΄βάσεις γιατί σημειώνω και

εγώ ότι μετά τον νόμο 3851 (οι αιτήσεις που έγιναν με αυτό το νόμο) πρέπει να κατασκευαστούν από το φυσικό ή νομικό π΄ροσωπο που ΕΚΑΝΕ την αίτηση.

(μόνο από φ πρόσωπο σε 100% δικιά του ΜΕΠΕ επιτρέπεται αλλά φορολογικά είναι το ίδιο οπότε δεν αξίζουν τα λογιστικά έξοδα)

 

Είμαι κάτοχος΄μίας προσφοράς όρων συνδεσης από τη ΔΕΗ και τρέχω για την τιμή 0.39 έως 1/2/2012. Ως καβάτζα απέναντι στις τράπεζες θέλω να ξέρω αν θα ισχύει το ιδιωτικό συμφωνητικό που θα κάνω αν δεν βρω χρηματοδότηση(από τις τράπεζες) ώστε να μη χάσω και τα 35 Κ που θα δώσω για την αποδοχή των όρων(20 κ κολώνα και 15 κ εγγυητική) .Πχ θα μπορούσα να βάλω μέτοχο κάποιον με 50 % και να συνάψω μαζί του ιδ συμφωνητικό. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Chris_gr μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό που έγραψες παραπάνω "Δεν μπορεί να γίνει αυτό!

Υπάρχει Γνωμοδότηση της Νομικής Υπηρεσίας της ΔΕΗ ότι η ΜΕΠΕ δεν μπορεί να αλλάξει σύνθεση αν δεν κατασκευαστεί το πάρκο! "

Μπορείς να δώσεις τη γνωμοδότηση που αναφέρεις ή κάποιο τηλέφωνο?

Είναι πολύ σημαντικό νομίζω και με αφορά και προσωπικά άμεσα (μην κάνουμε καμιά πατάτα τελικά).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου με pm το email σου!

Προσπαθω να σου στειλω pm αλλά παίρνω το μήνυμα "The member chris_gr cannot receive any new messages"

Μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό [email protected].

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.