Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Εχετε δίκιο σας μπερδεψα.

Υπαρχει αδεια στεγης του 89. Στα σχεδια την δειχνει οτι θα γίνοταν με υψος 2,60 μετρα. Οποτε θεωρω οτι μεχρι και τον οροφο εχω: υψος οροφων 6,5μ και συν την στεγη 2,60 φτανω συνολο στα 9,10μ.

Ομως δεν γινεται στεγη και στην θεση της εμφανιζεται ωραια ωραια μια σοφιτα. (η σοφιτα σημερα ειναι πολυ καλη και μενει ολοκληρη οικογενεια.)

Ομως η σοφιτα (που εγινε στην θεση της στεγης) δεν εχει υψος 2,60 αλλα 2,80.

Οπότε υψος ορόφων 6,5μ συν σοφιτα 2,80μ, συνολο 9,30μ

 

Το οριο υψους ειναι 8,5+στεγη(απο ορους δομησης περιοχης). Ο νομος εδω μας λεει οτι τακτοποιειται οτι βρισκεται μεσα στον κτιριακο ογκο

Εγω εδω ειμαι κατω απο την στεγη αρα κατω απο τον κτιριακο ογκο; Αρα τακτοποιειται;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν δεν έπρεπε να αναρτήσω την ερώτηση μου εδώ.

Επικοινώνησα σήμερα με την Πολ./μια Βορείου τομέα Αθηνών και μου είπαν πως δεν έχει δοθεί παράταση ούτε στα ταχυδρομικά ...

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει δοθεί ακόμα παράταση.

Σήμερα βέβαια είχανε την Ξυνομηλακη (Δ/τρια Παλλήνης) στο ΣΚΑΙ και έλεγε πως ΔΕΧΟΝΤΑΙ τις ταχυδρομικές αποστολές, πως η παράταση πρέπει να δοθεί με Νόμο και πως τους έχει ενημερώσει το ΥΠΕΚΑ οτι θα ψηφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι πραγματικά μια θετική εξέλιξη...

σ' ευχαριστούμε γι' αυτήν την πληροφορία (ευτυχώς, υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν τηλεόραση :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση σε εκτός σχεδίου που υπάρχει υπόγειο και ισόγειο parking τα οποία έχουν μετατραπεί σε κατοικία (υπάρχει και 1ος όροφος νόμιμος). Το υπόγειο με το ισόγειο είναι μεζονέτα, σε αυτή τη περίπτωση θεωρείται μια ιδιοκτησία άρα ένας φάκελος ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!! ο χώρος από το κατώτατο δάπεδο μέχρι τα πέδιλα τακτοποιειται? στον εγκεκριμένο δεν ειναι?

και κατι ακόμα ... μπορώ να ανακαλέσω την αδεια του 1ου να το ρυθμίσω ως αυθαίρετο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.