Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια απο συασταση οριζοντιου-καθετου συνιδιοκτησιας..

Αλλα στις πιλωτες δινετε χιλιοστα??

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν σε καταλαβαινω.

Εννοεις αν εχουμε τακτοποιησει 2 διαμερισματα στην πυλωτη?

Αυτο συζηταμε διαφωνωντας με τον Θοδωρη (tpanag).Εκεινος υποστηριζει οτι δεν μπορεις να δωσεις χιλιοστα σε τακτοποιηθεντες χωρους και εγω λεω οτι μπορεις...

Το ποιος εχει δικιο θα φανει σε μερικους μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωτουσα.... Για χωρους που δεν εχουν χιλιοστα τι γινετια...Δεν μπορεις να πεις πουλαει το τακτοποιημενο δυαρι στην πιλωτη δινοντας χιλιοστα κτλ...Ουτε να το μεταβιβασεις φυσικα...

 

ΥΓ. @salpigoal Μην κανεις παραθεση του προηγουμενου μηνυματος... Σε εχω διορθωσει πολλες φορες.. Πατα το κουμπι Post Reply και οχι το Quote

Link to comment
Share on other sites

ειναι το χαλανδριώτικο αιμα που μας ενώνει....

 

Ααχ... μη μου το θυμίζεις... Αφησα το Χαλανδράκι μου μετά από 32 χρόνια για τον Κορυδαλλό... τα χαστούκια της ζωής... Παντού πρώτο!!! 1ο Δημοτικό... 1ο Γυμνάσιο...1ο Λύκειο... 1ος στο Κοράλλι για μπιλιάρδο...

σορρυ για το οφ τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Οι γνώσεις Γοκ μάλλον δεν έχουν και πολύ σημασία αφού η έννοια που δίνει ο νόμος στους χώρους κύριας και βοηθητικής χρήσης είναι διαφορετική. Ή μάλλον το πιο πιθανό τα μπερδέψανε οι φωστήρες και δε μας το είπανε. Το άρθρο 9 του Β' κεφαλαίου του νόμου το λαμβάνουμε υπόψη ? από τη στιγμή που ο νόμος λέει πως, ό,τι είναι εντός περιγράμματος, κτιριακού όγκου (νομίμως υφιστάμενου κτιρίου), ιδεατού στερεού και από τη στιγμή που δε δόθηκε καμιά διευκρίνιση (στους μηχανικούς) για έλεγχο στο σχέδιο κάλυψης, άρα και μεις τακτοποιούμε οτιδήποτε εντός κτιριακού όγκου (και ελαφρώς ξεχειλωμένες σοφίτες λέω εγώ-ή μάλλον καλύτερα υπέρβαση που προέκυψε από διαστολή σοφίτας8-)). Το αν στην πυλωτή έχουμε λιγότερ ή περισσότερο του 50% ή αν ο ημιυπαίθριος χώρος είναι από το 15% ή όχι δεν μας ενδιαφέρει καθόλου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα. Τα φώτα σας: ένας πελάτης έχει μια μεζονέτα (Α' κατοικία) με υπόγειο-αποθήκη το οποίο επικοινωνεί και εσωτερικά αλλά έχει και ξεχωριστή είσοδο. Κολλητά ακριβώς έχει η αδερφή του άλλη μια μεζονέτα -έχουν κάνει σύσταση κάθετης-. Ο πελάτης μου έχει μετατρέψει το υπόγειο σε κατάστημα και έχουν γκρεμίσει την μεσοτοιχία των μεζονετών και τα δύο υπόγεια έχουν γίνει ένα.

Απορίες:

1) για τακτοποίηση θα δηλωσούν και οι δύο ιδιοκτήτες την αλλαγή χρήσης των υπογείων (ξεχωριστούς φακέλους) και στην συνέχεια τί θα πρέπει να κάνουν για να είναι κατοχυρωμένοι και να φανεί και η ένωση των υπογείων η οποία ακυρώνει την σύσταση κάθετης;

2) στη συνέχεια για να λειτουργήσει το κατάστημα νόμιμα θα χρειαστεί μελέτη παθητικής κτλπ ή με το που γίνει η τακτοποίηση ξεμπερδεύει για 40 έτη;

3) σαν πρόστιμο υπάγεται στην ποσοστό 9% σαν χώρος >75τμ και Α' κατοικία ή αφού θα γίνει τακτοποίηση με αλλαγή σε κατάστημα θα πάει με 13.5% ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν το δηλώσει έχει ένα χώρο που έχει αλλάξει χρήση και δεν τον δήλωσε. Θα έχει 4 τ.μ. μέσα στο διαμέρισμα του που είναι αυθαίρετα ... έτσι δεν είναι?

 

Θα μπορούσε πάντως κανείς να ισχυριστεί ότι τα τετραγωνικά του Η/Υ που εντάχθηκαν στο Σ.Δ. δεν άλλαξαν χρήση "καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης" έτσι ? Άρα που θα οδηγούνταν? Να μην τα τακτοποιήσει άρα να τα έχει με αλλάγμένη χρήση ? (αυθαίρετη ??) Παράνοια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.