Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Συνάδελφε Fico, .....Τον μηχανικό τον συμφέρει αλλά τον ιδιοκτήτη??

 

Πολύ καλά τα επιχειρήματα σου erling. Και συμφωνώ κι εγώ οτι πρέπει να μπεί στη ρύθμιση κανονικά λόγω της αλλαγής χρήσης. Παρ όλα αυτά επιφυλάσσομαι γιατί κάποιος συνάδελφος σε άλλο πόστ, ανέφερε οτι σε παρόμοια περίπτωση θεώρησαν το χώρο κύριας χρήσης επειδή είχε μπεί στον Σ.Δ. :| και δεν δέχτηκαν να μπεί στη ρύθμιση.

 

Πραγματικά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ και δεν ξέρω ακόμη και τι να πώ στον πελάτη... Σκέφτομαι πρωί πρωί να πάω στην πολεοδομία μπάς και καταφέρω να μιλήσω με κανέναν υπάλληλο ... όρεξη που την είχα :shock:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Fico, δεκτό ότι σήμερα μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης (με οικοδομική άδεια) στο τμήμα που έχει προσμετρήσει αλλά επειδή δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης δεν μπορείς στο υπόλοιπο.

 

1.Για να είμαι ειλικρινής, το ενδεχόμενο της αλλαγής χρήσης στο εντός του σ.δ. τμήμα, το εξέταζα μόνο ως μελλοντικό ενδεχόμενο, άρα με ήδη τακτοποιημένο το υπόλοιπο τμήμα (όχι αναλήθή σχέδια).

 

2.Απολύτως δεκτά αυτά που αναφέρεις, ειδικά το τμήμα της αμοιβής.

 

3.Στο λόγο Ε/ Σ.Δ. τι θα έβαζες?

 

4.Αν, όπως αναφέρθηκε και από συνάδελφο, όλος αυτός ο χώρος είχε γίνει ένα ωραίο μπάνιο, τι θα ίσχυε ?

 

5.Africa δεν κατάλαβα τον τελευταίο συλλογισμό σου "Επίσης με απλή άδεια αλλαγή χρήσης..." , αν μπορείς εξήγησέ μου

 

Sorry για το βομβαρδισμό ερωτήσεων

 

 

Africa αν θυσιαστείς για πάρτη μας και πας Πολεοδομία, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα κατα καιρους σχεδια σαν αυτο του φιλου Afirca με την διαφορα οτι τον Η/Υ των 4 τ.μ που μετρουσε στον σ.δ τον χωριζαν μ εναν τοιχο απο τον υπολοιπο Η/Υ και τον εδειχναν σαν αποθηκη.Μαλιστα τους εκραζα και ελεγα....κοιτα...βγαζουνε κατι αποθηκες 4,00*1,00μ και περιμενουν να πιστεψουμε οτι δεν θα ενωθουν με τον Η/Υ.Τουλαχιστον ας το εβαζαν ενιαιο τον χωρο σαν Η/Υ με καποιο κομματι να μετραει στον σ.δ και καποιο οχι (σαν το σχεδιο του Αfrica)

Να λοιπον που ειχα αδικο....αν χωριζε το κομματι του Η/Υ μ ενα τοιχο και το εδειχνε σαν αποθηκη και οχι ως Η/Υ δεν θα υπηρχε καν θεμα..

Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον...:)

Link to comment
Share on other sites

5.Africa δεν κατάλαβα τον τελευταίο συλλογισμό σου "Επίσης με απλή άδεια αλλαγή χρήσης..." , αν μπορείς εξήγησέ μου.

Africa αν θυσιαστείς για πάρτη μας και πας Πολεοδομία, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας. Ευχαριστώ

 

Είπα αυτό που σου εξήγησε και ο Erling...αλλαγή χρήσης (με οικοδομική άδεια) όπως την εννοούσες κι εσύ μήπως και γλίτωνε το πρόστιμο... Αλλά αυτό δεν παίζει αφού η χρήση έχει ήδη αλλάξει παράνομα.

Μάλλον θα πάω απο την πολεοδομία γιατί αλλιώς με βλέπω να σκέφτομαι μέχρι να τελειώσει η προθεσμία... Καλά το είπες... θυσία θα είναι :sad: 'Αν έχω νέα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

....(σαν το σχεδιο του Αfrica)

Να λοιπον που ειχα αδικο....αν χωριζε το κομματι του Η/Υ μ ενα τοιχο και το εδειχνε σαν αποθηκη και οχι ως Η/Υ δεν θα υπηρχε καν θεμα..Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον...:)

 

Αν είχαν βάλει ένα τοίχο δεν θα έσπαγε και το κεφάλι της η Africa ;)

Link to comment
Share on other sites

O ημιυπαίθριος που μέτρησε στη δόμηση είναι αμφιλεγόμενο θέμα...o συνάδελφος που αναφέρει η Africa, πως είπε για τέτοια περίπτωση ότι δε δέχτηκαν στην πολεοδμία να μετρήσει το τμήμα αυτό στα προς τακτοποίηση τ.μ. μάλλον είμαι εγώ και ήταν περίπτωση στην Σωκράτους, που θέλησαν μόνο το τμήμα που δε μετράει στο σδ, λόγω του ότι το υπόλοιπο θεωρείται χώρος κύριας χρήσης. Μου το τόνισαν κιόλας γιατί έπιασα και κουβέντα με τον ελεγκτή εκείνης της ημέρας....

 

Παρ'ολα αυτά επαναλαμβάνω πως πιθανότατα είναι και αυτό θέμα αντιμετώπισης της κάθε πολεοδομίας, μιας και ίδια περίπτωση στον Πειραία τη δέχτηκαν με όλο τον ημιυπάιθριο υπολογισμένο, ως αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

..o συνάδελφος που αναφέρει η Africa, πως είπε για τέτοια περίπτωση ότι δε δέχτηκαν στην πολεοδμία να μετρήσει το τμήμα αυτό στα προς τακτοποίηση τ.μ. μάλλον είμαι εγώ ...

 

Nαι εσένα εννοούσα :) Προφανώς είναι που θα πέσει κανείς... Εσύ και στις 2 περιπτώσεις είχες μετρήσει το σύνολο του χώρου προς τακτοποίηση? ( και το κομμάτι εκτος Σ.Δ. και αυτό που είχε μπεί στο Σ.Δ.? )

 

Ο λόγος που προβληματίζομαι τόσο είναι οτι πιθανότατα δεν θα υπάρξει προέλεγχος λόγω του όγκου της δουλειάς που έχουν....

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση Πειραιά, μέτρησα όλο τον χώρο, σκεπτόμενος πως άλλαξε χρήση το τμήμα που μέτρησε στη δόμηση και το άλλο τμήμα του Η/Χ υπερέβη την επιτρεπόμενη δόμηση.

Το δέχτηκαν χωρίς να υπάρχει θέμα, αν και δεν έγινε και κανένας σοβαρός έλεγχος (παρεπιπτόντως πέρασε σχεδόν δίμηνο και ειδοποίηση για το πρόστιμο δεν είχαμε....περίεργο).

Στην Αθήνα μετά από προτροπή συναδέλφου, που είχε καταθέσει φάκελο εκεί πριν από εμένα, μέτρησα μόνο τα εκτός δόμησης τ.μ του Η/Χ, μιας και μου ανέφερε πως αυτά θέλουν. Πράγματι έτσι έγινε και το συζήτησα και με τον ελεγκτή και μου τόνισε πως μόνο τα εκτός δόμησης τ.μ. ζητούνται, αλλιώς και η έκταση γης που ζητείται ως υπολογισμός δε θα είχε νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.