Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Υπάρχει αλλά ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι....

Τι υπάρχει στα σκαριά? που μπορούμε να ενημερωθούμε?

Διότι μερικοί πελάτες είναι ιδιαίτερα πιεστικοί... στο να δηλωθούν χώροι και σοφίτες που έχουν υπερβεί τον κτιριακό όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Μια περίεργη περίπτωση που μου έτυχε.

Δεν έχει έρθει ακόμα ο πελάτης να συζητήσουμε αναλυτικά, αλλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη από εσάς:

 

Δεξαμενή αποθήκευσης νερού 10x5x3 έχει γίνει δωμάτιο (κατοικία).

Η δεξαμενή έχει άδεια κι έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως στα σχέδια (τοιχεία, πλάκα, ανθρωποθυρίδα και σωλήνα υπερχείλισης).

Έκοψαν την μια πλευρά για να κάνουν πόρτα κι ένα παράθυρο.

 

Τακτοποιείται αυτό; Είναι απλή αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

@Ιάμβλιχος

Εννοώ πως σε ημιυπαίθριο με άνοιγμα 3m και βάθος 5m το κομμάτι 3χ2.90 μέτρησε ως Η/Χ (εκτός δόμησης) και το υπόλοιπο 2.10Χ3 μέτρησε στη δόμηση. Το πρώτο δηλώνεται ως καθ'υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης, ενώ το δεύτερο ως αλλαγή χρήσης. Αυτό σε κάποιες πολεοοδομίες μάλλον...σε άλλες θέλουν μόνο το πρώτο κομμάτι που υπερέβη τον σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Μια περίεργη περίπτωση που μου έτυχε.

Δεν έχει έρθει ακόμα ο πελάτης να συζητήσουμε αναλυτικά, αλλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη από εσάς:

 

Δεξαμενή αποθήκευσης νερού 10x5x3 έχει γίνει δωμάτιο (κατοικία).

Η δεξαμενή έχει άδεια κι έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως στα σχέδια (τοιχεία, πλάκα, ανθρωποθυρίδα και σωλήνα υπερχείλισης).

Έκοψαν την μια πλευρά για να κάνουν πόρτα κι ένα παράθυρο.

 

Τακτοποιείται αυτό; Είναι απλή αλλαγή χρήσης;

 

Βάσει της εγκυκλίου 19 παράγραφος 8, μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με την επισυναπτόμενη περίπτωση ...

 

Πήγα σήμερα στην πολεοδομία και ρώτησα. Και δυστυχώς δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη πολιτική.

 

'Ενας υπάλληλος μου είπε να μην μπεί γιατί η αλλαγή θα μπορούσε να είχε γίνει στην άδεια...

 

Μετά πήγαμε στην προϊσταμένη και ρωτήσαμε και αυτή ήταν της άποψης οτι εφόσον η χρήση άλλαξε πρέπει να δηλωθεί ανεξάρτητα απο το άν μπήκε στη δόμηση.

 

Μετά μίλησα και με την υπάλληλο που ελέγχει τους φακέλλους και δεν ήταν σίγουρη - (με ρώτησε τι είπε και η προϊσταμένη επί του θέματος...) Και τελικά λέει άν δηλωθεί θα είναι με δύο παράβολα και μου ζήτησε και τον ξυλότυπο της οροφής για να βεβαιωθεί οτι είναι εντός του κτιριακού όγκου (ο δικός της προβληματισμός ήταν ώς τί έχει δηλωθεί αφού δεν υπήρχε διάγραμμα κάλυψης). Εγώ μίλησα με τον πελάτη και αυτός αποφασίζει.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι εφόσον η χρήση ξεκάθαρα άλλαξε πρέπει να δηλωθεί αφού τα τ.μ. που μπαίνουν στο Σ.Δ. δεν σημαίνει οτι ο χώρος είναι απαραίτητα κύριας χρήσης.

post-22193-131887252751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 παραβολα δεν καταλαβα.

ΕΝΑΝ ημιυπαιθριο εχεις που απλα ενα κομματι του μετραει στον σ.δ.Για ποιον λογο 2 παραβολα?

 

Μια περίεργη περίπτωση που μου έτυχε.

Δεν έχει έρθει ακόμα ο πελάτης να συζητήσουμε αναλυτικά, αλλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη από εσάς:

 

Δεξαμενή αποθήκευσης νερού 10x5x3 έχει γίνει δωμάτιο (κατοικία).

Η δεξαμενή έχει άδεια κι έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως στα σχέδια (τοιχεία, πλάκα, ανθρωποθυρίδα και σωλήνα υπερχείλισης).

Έκοψαν την μια πλευρά για να κάνουν πόρτα κι ένα παράθυρο.

 

Τακτοποιείται αυτό; Είναι απλή αλλαγή χρήσης;

 

Τσεκαρε μονο αν ειναι οντως εντος της καλυψης του οικοπεδου...

Αν ειναι τακτοποιειται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ... αλλα θα τρελαθω...(σιγα μην το κάνω). Απο Δημο Αμαρουσιου.

Ερωτηση: Εχω πυλωτη, 1οροφο και δομηση για επιπλεον 2 ορόφους. Θελω να τακτοποιησω το γκαραζ στην πυλωτη. Θα μετρησουν τα τετραγωνικα στο υπόλοιπο Σ.Δ.;

Απάντηση: Φυσικα αφου έχεις υπόλοιπο δόμησης

Link to comment
Share on other sites

@gio

 

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι και να τρελενεσαι.

Ενα ειναι σιγουρο : Γνωριζεις πολυ καλυτερα τον νομο, απο τους υπαλληλους μηχαν...εεεεε......συγγνωμη, διεκπαιρεωτες ηθελα να πω της πολεοδομιας.

Δεν ξερουν και δεν τους νοιαζει να μαθουν...αλλο μηχανικος ( = σκεφτομαι ) και αλλο υπαλληλος της πολεοδομιας ( = διεκπαιρεωνω υποθεσεις)

Οτι σου λενε και οτι ακους απ το ενα αυτι θα μπαινουν και απ το αλλο θα βγαινουν...(υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια )

Ξαναπηγαινε με την εγκυκλιο που κανει λογο για τον Σ.Δ και τριφτους την στην μουρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.