Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

"...καθ' υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου..."

άρθρο 5 - 1.α

 

Εν πάσει περιπτώσει, γενικότερο ερώτημα, χώρος εντός Σ.Δ. δεν μπορεί να αλλάξει χρήση χωρίς τον ν. 3843 ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Αποφεύγουμε τις άσκοπες παραθέσεις. Συμβουλευόμαστε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι και περιορισμοί δόμησης του ακινήτου αναφέρονται στην οικοδομική άδεια του ακινήτου.

 

Στην άλλη ερώτησή σου, σαφώς γίνεται με άδεια αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς γιατί όχι τακτοποίηση του εκτός Σ.Δ. η/υ και αλλαγή χρήσης του υπόλοιπου, γλυτώνοντας το αντίστοιχο πρόστιμό για τον πελάτη?

 

 

Αποφεύγουμε τις άσκοπες παραθέσεις. Συμβουλευόμαστε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους τους συνάδελφους.

 

Πρόκειται για μια αλλαγή χρήσης, από αποθήκη σε κατάστημα. Tο κατάστημα λειτουργεί από καιρό, είναι ημιυπόγειος χώρος 74τ.μ. κάτω απο πολυκατοικία και η χρονολογία έκδοσης της άδειας είναι το 1973 όπου αναφέρει οτι ειναι χώρος βοηθητικής χρήσης που δεν έχει υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης? Αυτή η περίπτωση εντάσσεται στο νόμο για τους ημιυπαίθριους η σε κάποιον άλλο παλιότερο νόμο?( γιατί έχω μπερδευτεί με κάποια παλαιότερα post που έχω διαβάσει εδώ πριν την εκδοση του νόμου 3843/10(

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς γιατί όχι τακτοποίηση του εκτός Σ.Δ. η/υ και αλλαγή χρήσης του υπόλοιπου, γλυτώνοντας το αντίστοιχο πρόστιμό για τον πελάτη?

 

Άν μιλάς για την δική μου περίπτωση όπου μιλάμε για το παρακάτω σκαρίφημα... Εσύ δηλαδή τα 4τ.μ. που δεν χαρακτηρίζονται ώς κάτι πως τα θα τα έλεγες?

Εγώ συμφώνησα με τους συναδέλφους οτι πρόκειτα για ΗΧ που μπήκε στη δόμηση. Επίσης σαφώς έχει αλλάξει χρήση. Πριν ήταν ένας ανοικτός χώρος και τώρα έγινε δωμάτιο.

Κατα τη γνώμη μου 3 περιπτώσεις υπάρχουν :

 

1) Ο υπάλληλος να συμφωνήσει οτι ειναι ΗΧ ( διαγρ. κάλυψης δεν υπάρχει) άρα έχει αλλάξει η χρήση απο βοηθητική σε κύρια.

2) Να θεωρήσει τη χρήση κύρια και να μην πληρωθεί πρόστιμο για αυτό το κομμάτιαφού με τον Ν3843 δεν γινεται αλλαγή απο κύρια σε κύρια ή απο βοηθητική σε βοηθητική (χλωμό να θεωρήσει την χρήση κύρια αφού δεν χωρίζει τιποτα το χώρο αυτό απο τον ΗΧ που δεν μπήκε στη δόμηση ... μόνο μια φανταστική γραμμή..)

3) Να θεωρήσει τη χρήση βοηθητική αλλά άλλη ( τι χρήση :confused:) κ να ζητησει και άλλο παράβολο αλλά το πρόστιμο θα είναι ίδιο.

 

Και πές οτι εγώ δεν έβαζα το κομμάτι αυτό σαν ΗΧ... και ο υπάλληλος μετά απλά συμπληρώνει χαρτιά... και περνάει έτσι χωρίς πρόστιμο... Μετά να τραβιέται ο πελάτης οτι δεν το εχει τακτοποιήσει?? κι εγώ μαζί? 'Αλλωστε εκεί θα πάω και θα το συζητήσω και επι τόπου με τον υπάλληλο...

post-22193-131887252572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Africa, θα ξαναπρότεινα (χωρίς να ειμαι και ο πλέον έμπειρος βέβαια) :

Τακτοποίηση με 3843 του τμήματος που αποτελεί η/υ εκτός σ.δ.

Αν το τμήμα του η/υ που εντάσεται στο σ.δ. (4 τ.μ.) θεωρηθεί βοηθ χρήση, άδεια αλλαγής χρήσης για αυτό (υπερβολικό) χωρίς 3843, χωρίς πρόστιμο

 

Και σημειώνω πάλι πως θεωρώ πως το πνέυμα του νόμου (αν υπάρχει) αναφέρεται στις εκτός σ.δ. περιπτώσεις, για αυτό και το σχετικό πηλίκο Ε/ΣΔ αναφέρεται στο πόση έκταση θα έπρεπε να είχες περισσότερη αρχικά ώστε να εντασσόταν η "παρανομία σου" (στην περίπτωσή σου χωρίς τα 4 μ) στο σ.δ.

 

Σε ευχαριστώ

 

 

Αποφεύγουμε τις άσκοπες παραθέσεις. Συμβουλευόμαστε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Africa, θα ξαναπρότεινα (χωρίς να ειμαι και ο πλέον έμπειρος βέβαια) :

Τακτοποίηση με 3843 του τμήματος που αποτελεί η/υ εκτός σ.δ.

Αν το τμήμα του η/υ που εντάσεται στο σ.δ. (4 τ.μ.) θεωρηθεί βοηθ χρήση, άδεια αλλαγής χρήσης για αυτό (υπερβολικό) χωρίς 3843, χωρίς πρόστιμο

 

Και σημειώνω πάλι πως θεωρώ πως το πνέυμα του νόμου (αν υπάρχει) αναφέρεται στις εκτός σ.δ. περιπτώσεις, για αυτό και το σχετικό πηλίκο Ε/ΣΔ αναφέρεται στο πόση έκταση θα έπρεπε να είχες περισσότερη αρχικά ώστε να εντασσόταν η "παρανομία σου" (στην περίπτωσή σου χωρίς τα 4 μ) στο σ.δ.

 

Σε ευχαριστώ

 

Εντάξει συζήτηση κάνουμε για να καταλάβουμε αυτό τον "στο πόδι" νόμο.

 

Σύμφωνα με την οδηγία αυτή

 

"Εφαρμογή του Β΄ Κεφαλαίου του Ν.3843/10 (ΦΕΚ 62/Α/28/4/2010):

 

Με το Ν.3843/10 και συγκεκριμένα το Β κεφάλαιο άρθρα 5 έως 10 επιχειρείται η αντιμετώπιση του «φαινομένου» της μετατροπής των ημιυπαίθριων χώρων, υπογείων και άλλων χώρων σε χώρους κύριας χρήσης, καθώς και της προσθήκης χώρων εντός του όγκου των κτιρίων, και η αποκατάσταση της περιβαλλοντικής βλάβης που έχει επιφέρει η αντίστοιχη αύξηση της δόμησης στις περιοχές όπου βρίσκονται τα ακίνητα αυτά.

Με τις διατάξεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από υπερβάσεις δόμησης και αλλαγή χρήσης μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου όγκου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου, δηλαδή ημιυπαίθριοι χώροι, πατάρια, σοφίτες ...."

 

Δηλαδή με το προστιμάκι αντιμετωπίζεται και η αλλαγή χρήσης αυτών των βοηθητικών χώρων σε κύριας χρήσης και οι υπερβάσεις δόμησης. 'Εχεις κάποια ένσταση στο άν είναι ημιυπαίθριος χώρος τα 4 τ.μ.? :rolleyes:

 

Επίσης με απλή άδεια αλλαγή χρήσης θα αλλάζαμε νομίζω τη χρήση σε ένα χώρο που μέχρι να βγεί η άδεια αλλαγής χρήσης θα διατηρούσε ακόμη την προηγούμενη χρήση. Ενώ σε αυτή την περίπτωση η χρήση έχει αλλάξει ήδη ...

 

Χωρίς να έχω κι εγώ τόση εμπειρία επί του θέματος...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Fico, δεκτό ότι σήμερα μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης (με οικοδομική άδεια) στο τμήμα που έχει προσμετρήσει αλλά επειδή δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης δεν μπορείς στο υπόλοιπο.

Δεν θα κάνεις αναληθή σχέδια αφού δεν μπορείς να δείξεις τον χώρο που θα τακτοποιήσεις και αφού η αλλαγή χρήσης έχει ήδη συντελεστεί άρα θέλει νομιμοποίηση?

Και έστω ότι είσαι ψύχραιμος.

Θα είναι μικρότερο το κόστος για τον ιδιοκτήτη?

Μιλάμε για 4μ² που έχουν πρόστιμο 4*2500*0,05=500€ όταν η ελάχιστη αμοιβή θα είναι 1430€ συν τα φορολογικά του ιδιοκτήτη. (έβαλα μεγάλη ΤΖ και δεν μιλάμε για αναθεώρηση αδείας αφού μάλλον έχει ρεύμα)

Τον μηχανικό τον συμφέρει αλλά τον ιδιοκτήτη??

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους τους συνάδελφους.

 

Πρόκειται για μια αλλαγή χρήσης, από αποθήκη σε κατάστημα. Tο κατάστημα λειτουργεί από καιρό, είναι ημιυπόγειος χώρος 74τ.μ. κάτω απο πολυκατοικία και η χρονολογία έκδοσης της άδειας είναι το 1973 όπου αναφέρει οτι ειναι χώρος βοηθητικής χρήσης που δεν έχει υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης? Αυτή η περίπτωση εντάσσεται στο νόμο για τους ημιυπαίθριους η σε κάποιον άλλο παλιότερο νόμο?( γιατί έχω μπερδευτεί με κάποια παλαιότερα post που έχω διαβάσει εδώ πριν την εκδοση του νόμου 3843/10(

 

Ο Ν3843 δεν νομιμοποιεί ούτε αλλάζει χρήσεις. Ρυθμίζει με την καταβολή του προστίμου τον χώρο για 40 έτη. Αυτό σημαίνει πως δεν θα είναι νόμιμος ο χώρος σου... Αν απαιτούνται άλλες μελέτες για το κατάστημα σου υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτούν...

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις αλλαγή χρήσης -και είναι εφικτό -που δεν το βλέπω (σδ ακινήτου, επιτρεπόμενες χρήσεις γης του ΟΤ)- τοτε είναι τελείως διαφορετική η διαδικασία.

Α! για την διαδικασία του 3843 ως ΗΜ δεν δικαίωμα υπογραφής.

 

@africa / fico

σας έχω κατι που σας ενδιαφέρει εδω ... στο 8.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.